Denník N

K medvedím brlohom v Malej Fatre sa zatúlal človek (satira)

Dôkaz ľudskej prítomnosti iba niekoľko metrov od vchodu do brlohu © DK
Dôkaz ľudskej prítomnosti iba niekoľko metrov od vchodu do brlohu © DK

Medvede žijúce v polohe Jedľovina ohlásili, že v stredu spozorovali v blízkosti svojich brlohov niekoľko ľudí rozumných (Homo sapiens). Šlo o malú skupinu dvoch samcov a troch samíc bez mláďat. Ľudia sa správali placho, držali sa vo vzdialenosti asi 300 metrov od brlohov a nespôsobili problémy.

Privolaní ochranári civilizácie už ľudí nespozorovali, no aj tak radšej odporučili miestnym, aby medvieďatá nepúšťali niekoľko dní von a správali sa opatrne. Podľa najnovších štatistík človek rozumný nie je premnožený, no pekné počasie ho často vyláka do prírody, preto sú stretnutia v týchto mesiacoch početnejšie ako napríklad v zime.

Matej Ursíny z Ochrany civilizácie Malá Fatra pre portál SMEdvede.sk povedal: „Vo väčšine prípadov sú ľudia neškodní a do blízkosti brlohov ich najčastejšie priláka pekný výhľad, čučoriedky, huby alebo iné lesné plody. Taktiež sa niekedy stane, že zablúdia. V 99 % prípadov nepredstavujú nebezpečenstvo a netreba ich plašiť ani odháňať. V roku 2021 mali ľudia na svedomí 41 medveďov, no vo väčšine prípadov išlo o nehody a neúmyselné zabitia. Človek je najnebezpečnejší, ak sa s ním stretnete nečakane a on je v aute. Vtedy často nestihne adekvátne zareagovať a môže vás zraziť. Je pravda, že niektorí ľudia medvede lovia a tí sú skutočne nebezpeční. Médiá im síce venujú veľkú pozornosť, Ide však o marginálny fenomén a nemôžeme všetkých ľudí posudzovať podľa týchto extrémistov. Rozumiem teda strachu rodičov, no som presvedčený, že nebezpečenstvo je štatisticky minimálne.“

 

© Spravodajský portál TRK. Tento článok je satira a opísané udalosti sa nikdy nestali. Akákoľvek podobnosť so skutočnosťou je čisto náhodná.

Teraz najčítanejšie

Dušan Kolcún

Skaut, manžel, otec, syn, brat, stredoškolský učiteľ, pseudointelektuál, kaviarenský povaľač, dobrý kamarát viacerým, blízky priateľ nemnohým, milovník kofoly a slaných tyčiniek, amatérsky gitarista, resp. vlastník gitary, na ktorú v poslednej dobe padá prach, z donútenia kuchár, otec na rodičovskej dovolenke a muž v domácnosti, slniečkár, človek z regiónov a pravdepodobne najväčší nadšenec do vojny vo Vietname v našej dedine, ktorý v rámci boja s nudou a depresiou začal písať takéto hlúposti.