BLOG
Tomáš Búran
Tomáš Búran
4 830

Som nevolič. Dôvod?

Krátky článok, v ktorom vystihujem podstatu veci. Ku každému jednému odstavcu sa však dá napísať celý sloh.

Ťažkosti sveta spočívajú v tom, že hlúpi sú sebavedomí a inteligentní plní pochybností. ~ Bertrand Russell

Bertrand Russell, logik a filozof minulého storočia povedal, že ak predo mnou stojí nejaká otázka a neviem na ňu momentálne odpovedať, mal by som svoje rozhodnutie odložiť. Tým sa stávam voči sebe a okoliu intelektuálne poctivým. V opačnom prípade vystavujem seba aj okolie klamu pozostávajúcemu z mojej vlastnej nevedomosti, čím môžem spôsobiť ilúziu vedomosti.

Obr. 1: Bertrand Russell
Zdroj: http://bertrandrussell.org/

Pokladám za veľmi nezodpovedné, ak sa vytvára ilúzia vedomosti v akejkoľvek situácii ľudského života. Od bežných javov ako sú vzťahy, až po všeobecne sociálne či prírodné vedy. Skutočne mi nenapadá žiadny morálne ospravedlniteľný jav, kedy by som mal na základe svojho nedokonalého úsudku vytvoriť klam, ktorému môžu ostatní uveriť. Považujem to za odvrat od reality sveta, prikladanie niektorým situáciám inú podstatu, než akú v skutočnosti majú.

Počas relatívne krátkej evolúcii človeka sme dokázali nahliadnuť do krásy sveta vytváraním modelov, ktoré sú v súlade s pozorovaním. S tým samozrejme súvisí veda a vedecký skepticizmus, teda skúmanie objektívnej reality, zákonov a vzťahov vo vesmíre, ktoré sú nevyhnuteľné – ak teraz pustím na zem pero, padne na podlahu a za týchto podmienok sa nikdy nič iné nestane. Všetky ostatné metódy nazerania na svet sa zatiaľ neukázali ako lepšie, dokonca vo svete spôsobujú bolesť a utrpenie (iracionalita, viera…).

Túto myšlienku musím nutne preniesť aj k otázke slobodných a demokratických volieb. Musím jednoznačne konštatovať, že neviem, koho voliť. Neviem, ktorá voľba by bola tá správna a nesprávna. Obzvlášť, ak sa jedná o niečo tak dôležité ako riadenie štátu, mali by sme mať vo svojom názore jasno. Zdá sa mi však, že jasno majú väčšinou práve tí, ktorí sú iracionálni a veria. Veria v správnosť svojich názorov bez značného podrobenia kritiky, ktorou by sa mohli priblížiť k objektivite.

Som si vedomý toho, že je dnes demokracia pravdepodobne to najlepšie, čo sme dokázali vymyslieť. Považujem ale za veľmi dôležité, aby sa diskutovalo nielen o jej svetlých stránkach, ale aj o negatívách. Voľby, ktorých sme svedkami, sú zjavne nedokonalé. Nútia ľudí rozhodnúť sa na základe neobjektívnych a rôzne prifarbených informácií. Nútia nás spôsobom emocionálnym, naučili sme sa hovoriť, že aj keď niekto nejde voliť, tak vlastne volí. Tým aj na nevoličov prenášame zodpovednosť voličov. Nechcem však navádzať ľudí k tomu, aby nevolili. Ide mi o to, aby sme sa ďalšie roky pokúsili volebný systém vylepšiť, zobjektívniť.

Napokon by som rád podotkol, že ak niekto nevolí, tak skutočne nevolí. Podobne človek, ktorý sa nehýbe, tak je v pokoji (vzhľadom ku zemi, na ktorej stojí). Ak však tvrdíte, že nevolič volí, tak sa aj nehybný človek pohybuje, avšak nulovou rýchlosťou (vzhľadom ku zemi, na ktorej stojí). Veľmi častým argumentom je tvrdenie, že nevolič koniec koncov zvolí stranu s najvyšším počtom hlasov. Ak si tento problém zanalyzujeme hlbšie, zistíme, že je to len hra so slovíčkami a aj samotná myšlienka argumentu príliš neobstojí. Dôvod je ten, že svojim nehlasovaním priamo spôsobím vyššiu šancu na štatistickú výhru všetkým politickým stranám. Fakt, že je to napokon výhodné pre stranu, ktorá vyhrá voľby, je priamo dôsledkom voličov, ktorí jej dali hlas.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Som mladý študent s otvorenou mysľou, no nie natoľko, aby mi vypadla z hlavy. ,,Iste malo v minulosti veľa ľudí veľa vier, veľa hier. Celý život v niečo veriť, ale na kľukatej ceste aj tak veľa dier. Veľa otázkami obklopený, ako vodou svetadiel. Niektorí veria v mier, niektorí vo vojnu sfanatizovaní svojou vierou vier. Obetovaných často veľa tiel. Nie každý kľudne vybral si, že s ktorou vierou vtedy teda šiel. Niektorý začal veriť preto, lebo nemal cieľ. Pod vplyvom viery namaľovaných aj veľa diel, no taktiež aj nabitých veľa diel, čo odpálili veľa striel." - Čistychov

Blogy

|