Denník N

Vďaka susedovi neskončil na ulici

Pán Pavol síce mal bývanie, ale o dôstojnom živote nemohla byť reč. Odkázaný na invalidný vozík, izolovaný v byte bez elektriny a plynu, slabý z nedostatku jedla a v zlej hygienickej situácii. Kvôli zdravotnému stavu nemôže pracovať a zostal tak úplne bez príjmov. Situácia pána Pavla bola veľmi podobná tomu, ako žijú ľudia bez domova. Pán Pavol mal však šťastie na suseda, ktorý sa rozhodol mu pomôcť.

Integračný program kontaktoval Pavlov sused s prosbou o pomoc. Už dlhšie svojmu susedovi z bytovky pomáhal s nákupmi a drobnými prácami, no viac už nedokázal riešiť čoraz náročnejšiu situáciu. Pán Pavol má 55 rokov a po mozgovej porážke je odkázaný na život na vozíku. Nebol schopný platiť nájom, elektrinu ani plyn, a o stravu sa mu starali kamarát so susedom. Bolo len otázkou času, kedy príde o strechu nad hlavou.

Napriek svojmu zdravotnému stavu totiž nedostával žiadnu finančnú pomoc od štátu. Bez asistencie si ju nedokázal sám vybaviť. Kvôli zdravotnému stavu nie je schopný sám sa dostať z bytu a pohybovať sa po meste, ani samostatne komunikovať svoje potreby.

Ako v tom prípade postupoval integračný tím? 

Pána Pavla sme navštívili priamo v byte. Komunikácia s ním bola náročná — kvôli zhoršenému zdravotnému stavu nedokáže vyjadriť všetko, čo by chcel. Cítili sme, že je frustrovaný z toho, že sa o seba nevie sám postarať a videli sme, že je zoslabnutý z nedostatočnej stravy. Našou prvou úlohou bolo zistiť, čo všetko pána Pavla trápi a ponúknuť mu, čo sa s tým dá robiť. Je však vždy na človeku, ako sa rozhodne svoju situáciu riešiť.

Možnosť presťahovať sa do zariadenia sociálnej služby pán Pavol odmietol. Napriek svojmu zdravotnému stavu si želal zostať v byte, s ktorým mal spojených množstvo spomienok na svojich rodičov. Dohodli sme sa, že mu pomôžeme požiadať o invalidný dôchodok, na ktorý má nárok. Vybavenie plného invalidného dôchodku nám trvalo trištvrte roka. Bolo to preňho veľmi náročné, najmä pre jeho horšiu schopnosť vyjadrovať sa, ťažkosti s pohybom, ale aj hygienický stav, pre ktorý sa pán Pavol hanbil vyjsť z domu. Všetky prekážky sme spoločnými silami prekonali.

Pán Pavol si veľmi želal zostať v byte, v ktorom prežil roky. Zistili sme však, že to nebude možné. Nájomné za byt bolo vyššie ako invalidný dôchodok. Za roky, kedy pán Pavol nemal žiadny príjem, vznikol na nájomnom veľký dlh, ktorý situáciu ešte zhoršoval. Hrozilo, že skončí na ulici.

S našou pomocou pán Pavol začal hľadať štátne zariadenie, v ktorom by mohol žiť. Nebol to jednoduchý proces, ale nakoniec sa nám podarilo vybaviť potrebné potvrdenia a požiadať o umiestnenie do zariadenia. Pán Pavol doň nastúpil minulý mesiac. Zmeny sa veľmi bál, no už po pár dňoch bolo jasné, že sa jeho situácia radikálne zlepšila a pán Pavol si na nové bývanie zvyká ľahko.

Integračný program Vagusu pracuje nielen s ľuďmi bez domova, ale aj s tými, ktorí sú ohrození stratou bývania alebo žijú v nedôstojných podmienkach. Môžeme tak robiť aj vďaka komunite ľudí, ktorí nás podporujú.

Podporiť ľudí bez domova na ich ceste z ulice môžete poukázaním 2 % zo svojich daní alebo finančným darom na www.vagus.sk. Ďakujeme.

Ivana Balgová, Dominika Kráľová, OZ Vagus

Teraz najčítanejšie

OZ Vagus

Občianske združenie Vagus už 11 rokov pomáha ukončovať bezdomovectvo v Bratislave. Sme odborná organizácia vychádzajúca z hodnôt humanizmu a ľudskej dôstojnosti.