Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

5 TOP kníh, ktoré by vám nemali v apríli ujsť

Apríl nám pomaly končí a opäť je tu čas pozrieť sa na niektoré knihy, ktoré vás môžu čitateľsky obohatiť. Ako to bolo zvykom aj v minulých dieloch z tejto knižnej série, aj tentokrát sa pozrieme na nové, ale aj staršie tituly, ktoré sa mi dostali do rúk.

1. Glukózová revolúcia

Udržte hladinu cukru v krvi v rovnováhe a váš život sa zmení

Glukozova-revolucia

Kniha Glukózová revolúcia vás prevedie najnovšími poznatkami z výskumov vplyvu cukru na naše zdravie. Autorka sa dlhodobo venuje popularizácii tejto témy širšej verejnosti a sama vedecky participovala na niektorých výskumoch. V knihe sa dozviete, prečo na poradí konzumovaných jedál záleží, prečo po jej prečítaní stúpne vláknina vo vašich očiach a čo má spoločné užívanie octu a menšia únava po jedle. Kniha obsahuje množstvo grafov, ktoré ukazujú na jednotlivých potravinách, akú glykemickú šupu dostane váš organizmus po tej či onej potravine. Vrelo knihu odporúčam.


Schudnite, utíšte svoje chúťky na sladké, naberte energiu a pritom stále jedzte, čo milujete.

Bestseller Dennika USA Today, Wall Street Joournal a okamžitý medzinárodný hit

Zlepšite si zdravie – váš spánok, náladu, pokožku, zbavte sa maškrtenia a nadváhy – a dokonca spomaľte starnutie s jednoduchými trikmi podloženými vedeckými poznatkami, ktorými si znížite hladinu cukru v krvi, no nebudete sa musieť vzdať jedál, ktoré tak milujete.

Glukóza, alebo krvný cukor, je drobná molekula v našom tele, ktorá má obrovský vplyv na naše zdravie. Dostane sa do nášho krvného obedu po konzumácií škrobu alebo sladkých jedál. Deväťdesiat percent z nás trpí následkami vysokej hladiny glukózy v tele a väčšina z nás o tom ani nevie. Aké sú symptómy? Maškrtenie, únava, neplodnosť, hormonálne problémy, akné, vrásky, … a časom glukóza prispeje k vzniku cukrovky 2. typu, syndrómu polycystických ovárií, rakoviny, demencie a srdcových ochorení.

Biochemička Jessie Inchauspé čerpá z najnovších vedeckých poznatkov a vlastného priekopníckeho výskumu a ponúka desať prekvapujúcich trikov, ktoré vám pomôžu udržať hladinu glukózy v rovnováhe a zvrátiť vaše symptómy aj bez toho, aby ste držali diétu alebo sa vzdali milovaných pokrmov.

Napríklad:

  • Konzumáciou potravín v správnom poradí schudnete bez námahy
  • Tajné ingrediencie vám umožnia vychutnať si dezert a aj tak spaľovať tuky
  • Drobné zmeny vo vašich raňajkách odomknú príval energie a zmiernia maškrtenie

Táto zábavná a poučná kniha plná najnovších vedeckých dát predkladá nový spôsob uvažovania o lepšom zdraví. Glukózová revolúcia ponúka tipy, ktoré dokážu drasticky a okamžite zlepšiť váš život, nech už uprednostňujete akékoľvek jedlo.

Knihu Glukózová revolúcia si môžete zakúpiť tu

2. Vydržať

Ako makať, prežiť a vytrvať

Vydržať

Nie je motivačná literatúra ako motivačná literatúra. Sú knihy, ktoré píšu teoretici, a potom sú tu ľudia ako Cameron Hanes, ktorí nič písať nemusia, de facto ani povedať, pretože pomaly každá minúta ich života je inšpiráciou. O Hanesovi som predtým nič nepočul a nič nevedel. Keď som narazil na jeho knihu Vydržať, bolo to prvé stretnutie s výnimočným mužom a človekom, ktorý je syntézou divočiny, prírody a moderného života. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí hľadajú v živote disciplínu, nakopnutie a realistickú inšpiráciu, Vydržať vás nesklame.

Skúste posunúť svoje hranice, uvidíte, že to dokážete. Vášnivo radi sa niečomu venujete? Ak veríte, že sa v tom viete zlepšiť, tak sa naozaj zlepšíte. Náš potenciál je neobmedzený. Telo dokáže oveľa viac, ako od neho žiadame. Recept nájde každý vo svojej mysli.

Cameron Hanes objavil v sebe vášeň pre lov lukom a šípmi, keď mal dvadsať. Cesta jeho osobného rozvoja a sebazdokonaľovania sa začala zdolávaním náročných výziev, ako sú výkyvy počasia, nevyspytateľné šelmy, neschodný horský terén. Uvedomil si, že ak chce majstrovsky loviť lukom divé losy, musí sa zlepšiť v lukostreľbe. Dostatočnú energiu a silu získal vzpieraním a v tréningovom programe bežcov na dlhé trate. Odvtedy už viac ako tridsať rokov zdoláva bežecké kilometre, pestuje si svaly a prekonáva bolesť s jediným cieľom: neprestajne sa zlepšovať a posúvať osobné hranice. Vydržať je sčasti životopis, sčasti motivačný manifest obyčajného neobyčajného muža, loveckého experta, rešpektovaného spisovateľa a rodinne založeného manžela, ktorý si vďaka disciplíne, obetavosti, prispôsobivosti, vysokej pracovnej morálke a viere vo svoje schopnosti nielen plní sny, ale neustále ich prekonáva. Za jeho úspechmi sa neskrýva nijaké záhadné tajomstvo, iba neoblomné odhodlanie a vernosť vlastným hodnotám.

Ak to dokáže Cameron Hanes, dokážeme to všetci. Každý z nás vie prekonať nepriazeň osudu, neuspokojiť sa so šedým priemerom a vychutnávať si život naplno. Tak do toho, a vydržať!

Knihu Vydržať si môžete zakúpiť tu

3. Počiatok všetkého

Nová história ľudstva

Počiatok všetkého

Ľudské dejiny sú neustále predmetom skúmania a prehodnocovania. Odkedy sa zaujímam o výskum našich pravekých predkov, siaham po všetkých knihách, ktoré v tejto oblasti prinášajú niečo nové. Kniha Počiatok všetkého je nielen nabitá faktami o našich pravekých predkoch a súčasných lovcoch a zberačoch, ale súčasne aj vyvracia mnohé stereotypy a mýty, ktoré dodnes zdieľa moderný človek. Prosím, venujte tejto knihe pozornosť, ak si podobne (a mylne) ako známy biológ Richard Dawkins myslíte, že prechod od tzv. primitívneho života lovcov a zberačov k civilizácii nám priniesol predovšetkým benefity.

Na základe najnovších výskumov antropológ David Graeber a archeológ David Wengrow radikálne prehodnotili dejiny človeka od samých počiatkov po rozvoj poľnohospodárstva, vznik miest, štátov, demokracie a súčasného stavu a ukazujú, že dávni lovci a zberači, prapôvodné obyvateľstvo sveta, boli tvoriví a inteligentní jednotlivci s veľkým vplyvom na európske myslenie.

Celé generácie ľudí pokladali našich vzdialených predkov za primitívnych a detinských – buď ich videli ako slobodných a nevinných, alebo násilných a bojovných. Vyspelá civilizácia môže podľa zaužívaných názorov vzniknúť iba za cenu obetovania prvotných slobôd alebo vďaka skroteniu najnižších pudov. Autori uvádzajú, že tieto teórie po prvý raz prezentovali v 18. storočí konzervatívni myslitelia ako reakciu na silnú kritiku európskej spoločnosti zo strany pôvodného domorodého obyvateľstva celého sveta a niektorých osvietenských intelektuálov. Opätovné preskúmanie tejto dialektiky má prekvapujúce dôsledky na súčasné vnímanie dejín ľudstva. Priekopnícky výskum v archeológii a antropológii prináša poznanie, že keď zložíme klapky z očí a budeme vnímať iba fakty, naša história nadobúda úplne iný rozmer.

Ako naši predkovia trávili čas, ak 95 percent dňa nevenovali zháňaniu potravy, ako sme dodnes mylne verili? Ak nástup poľnohospodárstva a rozvoj miest neznamenal okamžitý nástup hierarchie a nadvlády, čo potom priniesol? Čo sa skutočne dialo v obdobiach, ktoré zvyčajne označujeme nálepkou „vznik štátov“? Odpovede na tieto otázky sú často neočakávané a naznačujú, že smerovanie ľudskej histórie je plné hravých odbočiek a križovatiek.

Počiatok všetkého novátorsky pristupuje k chápaniu našej minulosti a ukazuje nové formy slobody a spôsoby organizácie spoločnosti. Je to monumentálna kniha impozantného a intelektuálneho rozsahu, ktorej vznik podnietila zvedavosť, morálna vízia a odvaha otvoriť oči.

Knihu Počiatok všetkého si môžete zakúpiť tu

4. Umenie dobrého života

52 prekvapivých ciest k blahobytu a šťastiu

Umenie dobrého života

Dobelliho knihy čítam odvtedy, čo začali u nás vychádzať. Milujem jeho štýl, koncepciu písania a predovšetkým nadčasový obsah, ktorý bude mať čo povedať aj mojim pravnúčatám. U nás ide o málo známeho autora a jeho popularite neprospelo ani mizerné redakčné spracovanie kníh z dielne vydavateľstva PLEJADY. Našťastie sa ďalších kníh ujalo vydavateľstvo Ikar a úroveň textov šla hore. Nebudem vám predstavovať Dobelliho knihy, len vám poviem, že ide o tituly, ku ktorým sa budete vracať aj po rokoch.

Hľadáte cestu k blahobytu a šťastiu? Nájdite ich 52!

Mnohí hľadajú cestu k dobrému životu. Ale takej niet, lebo svet je priveľmi komplikovaný. Zato prekvapivých ciest k blahobytu a šťastiu je veľa.
Bestsellerový autor Rolf Dobelli nadchol svojimi knihami niekoľkomiliónové publikum a teraz aj vám predstavuje 52 tých najlepších ciest k blahobytu a šťastiu. Sú to myšlienkové modely, ktoré vám pomôžu vidieť a chápať svet po novom. Sú dôležitejšie ako peniaze, dôležitejšie ako vzťahy a dôležitejšie ako inteligencia.

Nájdite svoju vlastnú cestu k šťastiu!

Knihu Umenie dobrého života si môžete zakúpiť tu

5. Olivia

Čo vás o živote naučí iba dieťa

Nenápadná a neznáma kniha, na ktorú sme s manželkou narazili iba náhodou. Nič nehovoriaci názov, akurát len podtitul spája obsah knihy s výchovou dieťaťa. Ako je táto kniha neznáma a nenápadná, tak je šokujúco inšpiratívna. Autorka pri výchove ide priamo ku koreňom, s nami rodičmi sa nes*rie a odhaľuje častokrát to, čo intuitívne vieme, ale nerobíme, lebo čo si asi pomyslia tí druhí. S manželkou sme čítali už viacero kníh o výchove, vedeckých aj populárnych, no táto krásne spája to najdôležitejšie, v priamom a názornom jazyku.

Život prináša množstvo situácií, ktorú sú na prvý pohľad pre NErodiča bežné a jednoduché. Ale keď sa stanete rodičom, zrazu to príde zodpovednosť, únava, hnev, strach, vyhrotenie bežnej situácie a nastúpia pochybnosti. Čo ak niečo pokazím? Robím to dobre? Nezničím mu sebavedomie? Nebude z neho rozmaznanec?

OLIVIA nie je knižka o výchove detí. Je to knižka pre rodičov, o tom, ako sa jednoducho môžu vrátiť späť k sebe, počúvať svoje srdce a užívať si život s deťmi v harmónii a pohode. Je o tom, ako deti menej vychovávať a viac si s nimi užívať. Vydajte sa aj vy na vlastnú cestu poznania, na ktorej vás dieťa naučí viac, ako ktokoľvek iný.

Knihu Olivia si môžete zakúpiť tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)