Denník N

Čo sú to za Vianoce, keď je vonku 42 °C?

„Poď ideme sa pozrieť na kengury. Rachel povedala, že tu nejaké videli v miestnom parku.“ Bolo pár dní do Vianoc, ktoré sme mali stráviť v austrálskom Melbourne. Klokana sme, samozrejme, neuvideli žiadneho. Ak nerátame toho, čo bol namaľovaný na stenu malých potravín. Hľadať kengury v najväčšom teple bola veru dobrá somarina. Došlo nám to, keď mi začala od horúčavy napúchať červená tvár a keď sme si uvedomili, že sme na ulici sami. Na druhý deň v rádiu hlásili, že v Melbourne vystúpila v ten deň teplota na 42 °C.

Predvianočný Melbourne
Predvianočný Melbourne

Počas Vianoc sme chceli čo najviac zachovať svoje tradície a urobiť si slovenský štedrovečerný stôl. Kyslú kapustu sme veľmi jednoducho získali na Queen Victoria Market. Bol to produkt importovaný z Poľska, tak sme si od radosti zvýskli, že tá bude pre domácu kapustnicu ideálna. Predavač sa na nás iba usmieval. Asi ešte nevidel, že by sa niekto tak potešil kyslej kapuste. Zobrali sme hneď dve kilá. Asi už tušíte, že z toho bolo kapustnice pre celý regiment. V skutočnosti sme si mysleli, že zohnať kyslú kapustu v Austrálii bude to najťažšie. Ale mýlili sme sa. Mali ju totiž v každom väčšom supermarkete. Austrália je už zmesou rôznych kultúr sveta a odzrkadľuje sa to aj na sortimente potravín. Jediné, čo sa nám tu nepodarilo zohnať, bol mak. Takže tento rok som ostala bez svojej obľúbenej vianočnej pochúťky, ktorou sú bobaľky, čiže opekance s makom. (V našej rodine sa tomu hovorí lokša. Tá lokša, v jednotnom čísle. Nemá to nič spoločné s lokšami, plnenými placko-palacinkami, aké poznáte z vianočných trhov.) „Mhm. Takže mak je pre vás typický počas Vianoc? Tuto neďaleko od nás býva jedna Poľka. Predáva také malé pečivo. Ako by som ho opísala… Také oblé, plnené makom alebo orechami.“ Vraví Rachel, naša domáca. „To sú predsa bratislavské rožky! To je slovenská špecialita!“ Vykríknem a oblížem sa – v duchu – od pomyslenia na milovaný mak.

Obľúbený trh - Queen Victoria Market vo vianočnom šate.
Obľúbený trh – Queen Victoria Market vo vianočnom šate.

Na našom tohtoročnom, improvizovanom štedrovečernom stole bola napokon kapustnica, zemiakový šalát, ozdobené medovníky, čokoládová torta aj jablkovo-rebarborový koláč. Na pitie sme si kvôli teplu pripravili sangriu. Napokon vcelku medzinárodný Štedrý večer. V kraťasoch pri piknikovom stole v záhradke.

Vianoce sme oslávili, ako inak 24-ho decembra. V tomto sme sa neprispôsobili Austrálčanom, ktorí oslavujú a rozbaľujú darčeky až 25-ho decembra. „S Vianocami je to rôzne. Závisí to od konkrétnej rodiny. Niektorí majú veľký spoločný obed, iní si dajú veľké raňajky a zároveň aj veľkú sviatočnú večeru. Austrálčania jedia v ten deň veľa. Veľmi veľa“, vysvetľuje Rachel, keď ju spovedám na tému austrálskych Vianoc. „My inak pijeme 24-ho, čiže deň pred Vianocami, šampanské s pomarančom“, vyhlásil jej manžel Shawn. „Čože? Tak to asi iba vy západniari z Perthu. Nikdy som nič také nepočula“, smeje sa Rachel. Slávenie Vianoc v Austrálii sa teda riadi podľa toho, na čo je daná rodina zvyknutá. Pokiaľ ide o zvyky, v zásade neexistuje niečo, čo by platilo všeobecne pre celú Austráliu. Iba ak moriak a šunka a tiež to, že deti si otvárajú darčeky 25-ho decembra ráno. „My rodičia pritom predstierame, že darčeky doniesol Santa Claus. Umelo pritom vytvárame stopy po Santovi a jeho soboch, akože priniesol darček a len pred chvíľou odišiel. Okolo stromčeka ukladáme aj mrkvu a jablká – pre sobov. A okolo toho roztrusujeme  múku, to má byť akože sneh.“ „Sneh? A vianočný stromček?“, čudujem sa. „Áno. Väčšina austrálskych detí nikdy nevidela sneh. Ale neverili by ste ako to na nich zaberá“, smeje sa Shawn.

Betlehem v Katedrále sv. Patrika. Prvá vianočná omša, na ktorej som sa netrkotala v zimnej bunde.
Betlehem v Katedrále sv. Patrika. Prvá vianočná omša, na ktorej som sa netrkotala v zimnej bunde.

Zvláštne, ako Austrálčania prebrali resp. prispôsobili si „zimné“ Vianoce, hoci Ježiško sa ani nenarodil v zime v snehu a už vôbec nie pri soboch. Ale takto to sa to tu skrátka robí. Bez ohľadu na vierovyznanie. Vianoce sa stali sviatkom pre všetkých, nielen pre kresťanov. Na melbournskom námestí Federation square stál asi päťmetrový vianočný stromček postavený z lega. Mal vyše pol milióna lego-súčiastok, a tak to bol najväčší LEGO stromček na južnej pologuli. (Austrálčania, mimochodom, neskutočne radi súťažia v kategórii „najväčší, najväčšia, najväčšie“ čokoľvek na južnej hemisfére.) Na vrchu stromčeka sedela koala v mikulášskej čiapke. Sedela. Stromček totiž na námestí už nie je. Rozobrali ho hneď dva dni po Vianociach.

Najväčší LEGO vianočný stromček na južnej pologuli
Najväčší LEGO vianočný stromček na južnej pologuli
IMG_1337

Celkovo sa vianočná atmosféra v Melbourne veru neudržala dlho. Ani 26-ty december tu nie je známy ako druhý sviatok vianočný, ale ako tzv. Boxing Day. Nemá to nič spoločné s boxom, pochopiteľne. Boxing Day vznikol pravdepodobne v 19. storočí na základe tradície, že v tento deň dostávali zamestnanci a sluhovia darčeky od svojich zamestnávateľov, pánov či majstrov. Dostali krabicu (v angličtine box) s darčekom. Boli to najmä peniaze alebo jedlo. Dnes je Boxing Day o niečom inom. S Vianocami nemá azda už nič spoločné. Po prvé, Austrálčania vyrážajú v tento deň do obchodov na nákupy kvôli veľkým zľavám. Druhou populárnou aktivitou je kriketový zápas na štadióne MCG. Kriket je najobľúbenejší šport v Austrálii a kým Slováci vyrážajú 26-ho decembra na rodinné návštevy alebo na štefanskú zábavu, Melbournčania si poklebetia pri pivku na kriketovom zápase.

Ja mám zimné Vianoce veľmi rada. Zabaliť sa do deky s teplým čajom a haldou koláčov pred sebou, pozerať pritom niektorú notoricky známu rozprávku v telke. To sú také otrepané, ale neopísateľne čarovné zvyky z detstva. Ale nie je to nič viac ako zvyk. Verte, že by ste si veľmi rýchlo obľúbili Vianoce v lete. Väčšina Austrálčanov si čerpá celú svoju štvortýždňovú dovolenku práve v období Vianoc. Toto obdobie je ideálne pre kopec športov a aktivít, môžete sa kúpať, šantiť celý deň do západu Slnka, takže dovolenku využijete naplno. V konečnom dôsledku sú teda Vianoce v teple celkom praktické.

A tak som sa aj tento rok zamyslela, hoci pri lego-stromčeku a pri páliacom Slnku, o čom sú vlastne Vianoce. Nie sú teda o zime, o rozprávkach a koláčoch. Možno ani o rodine, ako sa často hovorí, keď ju mám na míle ďaleko. Každý sám vie, o čom sú pre neho Vianoce. Pokiaľ ide o mňa, moje Vianoce v roku 2015 boli o tom, že aj keď je všetko na ruby, nespoznávate takmer nič a nikoho a všetko je vzdialené, máte pred sebou nové svetlo, nádej a život. Hádam to zahŕňa aj nové cestovateľské dobrodružstvá.

Šťastné a veselé, Melbourne!
Šťastné a veselé, Melbourne!
Predvianočná atmosféra - projekcia na Town Hall
Predvianočná atmosféra – projekcia na Town Hall

Našu ročnú cestu môžete sledovať na https://www.facebook.com/travelistan/.

Text: Marta Rajková

Teraz najčítanejšie