Denník N

Správa o stave programátorov

ilustračné foto: TASR
ilustračné foto: TASR

Teším sa na deň, keď nájsť si prácu v Bratislave ako programátor bude trvať aspoň mesiac. Keď firmy budú prieberčivé a programátori budú na sebe makať. Žijeme v zlatej ére. Dúfam, že sa už čoskoro skončí.

Nová práca za deň
V Bratislave dopyt po programátoroch ďaleko prevyšuje ich počet. Ak máš pár rokov praxe a nie si fajnový, tak sa do týždňa zamestnáš. Nie je nič výnimočné podpísať pracovnú zmluvu v ten istý deň ako je pohovor. Viem, som rozmaznaný.

Nechcem patriť do klubu, ktorý ma chce
Je to ako s frajerkou. Čím viac sa okúňa, tým viac ju chceš. V Bratislave som za 14 rokov praxe zažil iba jeden dobrý pohovor. Boli to štyri kolá cez Skype v priebehu troch týždňov. Každé z nich som si užil. Výborné rozhovory o programovacích jazykoch, technológiách, algoritmoch, zlepšeniach a o živote. Podotýkam rozhovory a nie pohovory. Bavil som sa. Nakoniec som neprešiel, ale tú firmu každému odporúčam.

Tak by to malo byť vždy. Povrchný pohovor znamená, že beriete hocikoho. Čo nehovorím, že tak aj nie je. Už len to, že sa celý proces natiahne na pár týždňov, vyradí tých, čo nemajú ozajstný záujem a len skúšajú koľko im ponúknete.

Pohovory o inom
V našich končinách má pohovor iba jedno kolo a je zameraný na hard-skilly, ktoré vždy prekračujú realitu zamestnávateľa. Čiže klasika ako: „Čo je to trieda, interface, dedičnosť, polymorfizmus, singleton, MVC, UML, loose coupling, dependency injection, unit testing, continuous integration, mobile-first, … ?“. Hneď ako sa zamestnáš zistíš, že interfejsy sa nepíšu, patterny sú akademický výmysel, samý copy&paste, všetko je na všetkom závislé a na písanie testov nie je čas. Tak prečo si sa ma to na pohovore pýtal? Asi si sa to chcel naučiť, že? Ha.

Poväčšine netreba špecialistov, stačí aby vedeli programovať. Nechaj kandidáta nech sa sám predvedie. Začne rozprávať o tom, čo ho baví, v čom sa cíti dobre. Chyť sa toho a hneď je z pohovoru príjemný rozhovor. Ak si sám skúsený, tak rýchlo zistíš či je dobrý alebo nie. Po pol hodine to nechaj tak a zavolaj zvyšok teamu nech s ním pokecajú o behaní, hudbe, referende a tak. Ich pocit je dôležitejší ako tvoj. Budú spolu predsa každý deň a musia si povahovo vyhovovať.

Open source, StackOverflow, blog
Zaujíma to u nás vôbec niekoho? Malo by. Nič nepovie o kvalite programátora viac ako tieto tri veci. Pozriem jeho projekty na GitHube, odpovede na SO, názory na blogu a jediné čo ešte treba spraviť je pozvať ho na kávu.

Je to aj výzva pre samotných programátorov nech sú verejne aktívni. Ťažko presvedčíš iných o svojej kvalite, keď výsledky tvojej práce sú neviditeľnou kvapkou stratenou v piatich rokoch vývoja pre nadnárodnú korporáciu.

Pracovné ponuky ako by ich jedna mater mala
Inzeráty na Profesii vyzerajú ako vygenerované robotom. Čistá nuda. Žiadna snaha o nič. Suché vymenovanie technológii a ničnehovoriach fráz. Na HR sa potom čudujú aké životopisy im chodia. Už len trocha ambiciózny borec tam nemôže poslať svoje CV.

Daj tam fotografie priestorov firmy doplnené o poviedku, že riaditeľka behá maratóny, projektový manažér pestuje bio cesnak, testerka vyhrala SuperStar a sekretárka je dievča leta. V súčasnom stave pomôže čokoľvek. InHiro vie s týmto veľmi pomôcť.

Lovci samotári
„Vysvetli mi quick sort ako päťročnému dieťaťu. Vyštudoval som sociálnu prácu, mimochodom.“ – recruiteri sú moji miláčikovia. „Ehm, no dobre. Pokúsim sa.“ Ale načo? Je to úplne jedno, lebo on aj tak posunie životopis ďalej. Pridanú hodnotu u tých profesne starších vnímam len v tom, že vedia kto kde pracuje a majú priame kontakty. Pri hľadaní špecialistu od budúceho týždňa na 3 mesiace môžu veľmi pomôcť, ale ich práca pre obsadzovanie dlhodobých pracovných pozícii nemá zmysel. Mlátia kladivom po dvoch puzzle, len aby do seba za každú cenu zapadli.

Testing nie je začiatok
Pomaly končíš na škole a chcel by si programovať. Ešte nemáš žiadnu prax. Tak sa prihlásiš na pozíciu testera klikača a dúfaš, že sa časom dostaneš k písaniu kódu. Nie, nedostaneš. Zakazujem tento postup. Sám sa doma po večeroch uč Javu alebo čo len chceš. Vymysli si nejaký vlastný projekt a daj ho na GitHub nech to vieš ukázať. Po pol roku začni posielať životopisy. Buď odhodlaný a vytrvalý. Len už žiaden testing. Dobrí testeri sú vážené osoby, nemyslel som to zle, len to nie je cesta k programovaniu.

Manažment nie je rast
Si dobrý programátor a tiež už nie si najmladší. Čo ďalej? Môžeš ísť robiť manažéra alebo architekta, ale expertné programátorské pozície v Bratislave asi ani nie sú. Myslím tým, že ak chceš ako programátor zarobiť viac, tak musíš prestať programovať. Je to stará známa téma ako firmy robia zo svojich najlepších programátorov zlých manažérov. Nie je to nikoho chyba. Jednoducho tu nie je dopyt po top programátoroch. Priemer stačí.

Remeslo má zlaté dno
Teším sa na deň, keď nájsť si prácu v Bratislave ako programátor bude trvať aspoň mesiac. Keď firmy budú prieberčivé a programátori budú na sebe makať. Tak už konečne klesnime na to dno.

Teraz najčítanejšie

Náš život je vo vašich rukách. Ilustračné foto – Paddy O’Sullivan/Unsplash