Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Všetko, čo potrebujete vedieť o cukre, ale nikto vám to nepovedal

Prelomové vedecké fakty o vplyve cukru na naše zdravie, ktoré potrebujete vedieť ešte dnes. Po prečítaní knihy budete cítiť vďačnosť aj hnev s otázkou: Prečo som to doteraz nevedel/-a?

Vydavateľstvo Citadella prinieslo najnovšie na slovenský knižný trh dôležitý titul s názvom Glukózová revolúcia od francúzskej biochemičky Jessie Inchauspé. Už pred vydaním knihy bol o titul na Slovensku veľký záujem, čomu sa nemožno čudovať. Ide totiž nielen o dobre napísanú a prehľadnú knihu, ale aj o nanajvýš dôležité a praktické informácie.

Súčasný človek má k dispozícii potraviny s množstvami cukru, ku ktorým sme v histórii nikdy nemali taký prístup ako dnes. Cukor je zodpovedný za takmer všetky ochorenia, ktoré nás zabíjajú v miliónoch. A predsa, existuje spôsob, resp. spôsoby, ako s touto civilizačnou hrozbou bojovať, a to bez toho, aby sme ho museli úplne z našej stravy vyhodiť (to, pochopiteľne, ani nie je možné).

Glukózová revolúciaAutorka Jessie vo svojej knihe, ktorá je výsledkom jej dlhodobého vedeckého aj vlastného výskumu vplyvu sacharidov na ľudský organizmus, objasňuje, čo cukry robia s našimi telami a ako možno bojovať voči rastom a pádom hladiny glukózy. Príťažlivým sprievodným znakom je celkový dizajn a grafy, na ktorých ľahko pochopíme a predstavíme si, čo-ktorá potravina v našom tele „vyvádza“.

Pozitívom knihy je aj autorkin triezvy a neradikálny postoj. Chápe, že je absurdné očakávať, že sa úplne budeme vyhýbať sladkostiam a cukru, keďže ten je prítomný dnes všade. Na druhej strane techniky, ako vlákninová prevencia, vyhýbanie sa sladkým raňajkám či pitie octu môžu napomôcť tomu, aby sme si vychutnali maškrty a súčasne odbremenili naše telo od glukózových skokov.

V knihe sa dozviete množstvo praktických rád, ako napríklad: prečo by ste si mali dávať pozor na konzumáciu sušeného ovocia, prečo je úplne jedno, aký cukor konzumujete (takmer všetky škodia), ako sa brániť proti sile potravinového marketingu, prečo drepovať po jedle alebo v akom poradí by sme mali jesť.

Konzumácia najprv vlákniny a následne sacharidov bráni glykemickému skoku
Konzumácia najprv vlákniny a následne sacharidov bráni glykemickému skoku. Zdroj: Glukózová revolúcia.

Na záver knihy nájdete stručné zhrnutia + rozsiahly zoznam použitej literatúry a štúdií, ktoré podopierajú autorkine vyhlásenia. Hoci to nezvyknem robiť často, odkedy sa ku mne kniha dostala, sám aplikujem jej rady už niekoľko mesiacov a na sebe môžem potvrdiť, že skutočne fungujú. Knihu hodnotím veľmi vysoko a aj keď som rozmýšľal nad jej mínusmi, nič mi nenapadlo. Je to jedna z tých kníh, ku ktorým sa budete vracať nielen pre dôležité informácie, ale aj pre pútavý vizuál.

Knihu Glukózová revolúcia si môžete zakúpiť tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)