BLOG
Samuel Ondrek
Samuel Ondrek
5 588

Ďakujeme, Matúš Čupka!

Skutoční hrdinovia nenosia elasťáky, gumené čižmy a zakrytú tvár. Tí skutoční hrdinovia nosia rifle. Rifle a občas okuliare. Alebo modré tepláky.

 

Napríklad si premrznutý sedíte v takom autobuse a vedľa vás pánko v kabáte. Darca krvi. Neviete. V tvári to vpísané nemá a plaketu na kabáte nenosí. Možno však jeho krv zachránila niekoho pri autonehode. Možno vašu babičku pri operácií srdca a možno len niekomu pomohla pri slepáku.

Alebo sa usadíte do kina na dobrý film. Sadnete si a vedľa vás si slečinka v červenom sŕka Kolu. Slečna, ktorá minulý týždeň zobrala domov premrznutého psíka, ktorého vyhodili po Vianociach na ulicu. Nechať si ho síce nemôže, ale pár dní mu pomôže, dá mu strechu, šunku z chladničky a dobrú sprchu.

Pre mňa je hrdinom Matúš Čupka.

Ktože to je? Práveže nikto! Bez urážky. Ale je to obyčajný občan ako my. Niekto, kto možno nemá rád olivy alebo rád číta časopisy odzadu. Niekto, kto trčí občas v kolóne alebo má občas hnačku. Áno, správne. Povedal som hnačku. Slovo hnačka by malo byť v každom správnom texte.

Ale späť k Matúšovi Čupkovi…

Čože urobil? Raz sa zobral, a vyzbieral odpadky na jeho ulici. Druhýkrát vyčistil grafity a dopravné značky. Inokedy zasa vyrovnal asfaltové krtince alebo vyrobil lavičky zo starých paliet.

Možno to neznie ako veľa, ale je to viac, ako urobí väčšina z nás. Hrdinov na plný úväzok už z nás nikto neurobí. Ani z každého desiateho. Ale možno by stačilo, keby sme sa skutočnými hrdinami stali raz do mesiaca. Len na minútku.

Keby raz do mesiaca zdvihneme sáčok zo zeme po druhom, vyčistíme vchodové dvere, zastaneme autom pri prechode alebo pustíme niekoho v križovatke. Len minútka do mesiaca a každý z nás by bol hrdina. Každý z nás by bol na chvíľku Matúš Čupka.

Ďakujeme, Matúš.

 

 

(slovo sáčok bolo použíté … veď viete ako … z núdze cnosť)

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk