Denník N

Kúrte drevom: Ušetríte si peniaze aj starosti

Ak hľadáte úsporný a ekologický spôsob kúrenia, skvelou voľbou je drevo. Má dlhodobo výhodnú cenu a ide o takmer najlacnejšie palivo v porovnaní s ostatnými zdrojmi energie. V kombinácii s kvalitným kotlom zvládne vykúriť aj naozaj veľký dom.

Drevo sa ako palivo používa od nepamäti a jeho obľúbenosť neklesá ani dnes. Dôvodom je jeho univerzálne použitie, takže sa uplatní v starších domoch, v novostavbách aj na chatách a chalupách. Okrem ceny a dostupnosti prispieva k jeho popularite aj čoraz pohodlnejšie používanie.

Jednoduchá obsluha

Aj klasického kúrenia drevom sa totiž dotkol vývoj v automatizácii a elektronike. Splyňovací kotol na drevo je moderné a dizajnové riešenie aj pre náročnejšie domácnosti. Výrobcovia kotlov, ako napríklad český OPOP, ponúkajú kotly, ktoré sa vďaka moderným technológiám ľahko ovládajú. Riadiaca jednotka zaisťuje chod kúrenia a ponúka prehľadné ovládanie. Potrebný výkon reguluje automaticky pomocou otáčok ventilátora.

Majte prehľad odkiaľkoľvek

Na displeji kotla jednoducho nastavíte požadovanú teplotu a môžete sledovať priebeh rozkúrenia a spaľovania. Takisto sa môžete na chod kotla pozerať aj v mobilnej aplikácii. „Všetky naše kotly sa dajú pripojiť k domácej Wi-Fi sieti, takže majitelia môžu používať vzdialený monitoring,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek zo spoločnosti OPOP. Vo Valašskom Meziříčí sa kotly na tuhé palivo vyrábajú už viac než šesťdesiat rokov.

Pre každú veľkosť domu

Pre správny chod vykurovania je dôležité zvoliť vhodný výkon kotla. V tomto prípade neplatí „čím viac, tým lepšie“ a výkon by mal vždy zodpovedať podmienkam konkrétnej stavby. „Máme v ponuke kotly na drevo s výkonom od 16 až do 55 kW, takže si bez problémov vyberú majitelia malých aj veľkých domov. Všetky kotly majú navyše vysokú účinnosť, takže šetria palivo,“ dodáva Roman Boczek.

Obsluhu kotla zjednodušuje aj veľká násypná šachta, do ktorej sa vojde na jedno priloženie kvantum dreva. Vďaka tomu nie je nutné často prikladať a oheň horí dlho bez manuálneho zásahu. Ak treba priložiť, splyňovacie kotly od OPOP dokážu poslať upozornenie na mobil.

Bez zbytočných starostí

Pre mnohé domácnosti je kúrenie drevom najlepšie riešenie aj pre náklady na inštaláciu splyňovacieho kotla. V porovnaní s cenou tepelného čerpadla alebo solárnych panelov je kotol na drevo oveľa dostupnejší.  Nemusíte dlhé roky čakať na návratnosť vloženej investície.

Navyše na jeho kúpu môžete využiť dotáciu od štátu v rámci programu Zelená domácnostiam. Ak máte doma starý nevyhovujúci kotol, môžete ho vymeniť za nový kotol na drevo alebo pelety a časť nákladov dostanete späť.

Ekologické používanie

Ďalšou výhodou kúrenia drevom je nízky dopad na životné prostredie. Pri správnom spaľovaní dreva v modernom kotli sa produkuje minimum emisií, ktoré neznečisťujú okolité ovzdušie. Preto je dôležité používať len suché drevo, ktorého vlhkosť klesla pod 20 %.

Teraz najčítanejšie