Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Skrytý pôvod: Odhalenie príbehov predkov ľudstva v knihe Sapiens a neandertálec

Máme radi múdrych ľudí, ktorí nám vysvetľujú veci a rozumejú si. Práve to Arsuaga vo svojej knihe, žiarivej rozprave o živote, vesmíre a ľudskej existencii, robí úžasne.“
Víctor M. Amela, La Vanguardia

 

[Arsuaga] je jedným z popredných svetových odborníkov na evolúciu nášho druhu, ako aj prestížnym vedcom a rodeným popularizátorom.“
– Ixone Díaz Landaluce, ABC

 

„Medicína odporúča viesť život ako v paleolite.“

– Juan Luis Arsuaga

Kniha Sapiens a neandertálec s podtitulom rozpravy o živote v sebe spája niekoľko žánrov. Je to predovšetkým séria rozhovorov medzi uznávaným španielskym spisovateľom (Juan José Millás) a paleo-antropológom (Juan Luis Arsuaga). Ako naznačuje názov knihy, predmetom ich debát je život našich pravekých predkov s presahom do súčasnosti. Pretože ako hovorí Arsuaga, pravek nikdy neskončil.

Z hľadiska žánru ide o zaujímavo koncipovanú knihu. Dôležitou zložkou je, pochopiteľne, jej faktografický aspekt, ktorý je však podaný zrozumiteľne, prístupne a neraz vtipne. Práve humor a humornosť je ďalším atribútom, ktorý vás sprevádza naprieč celou knihou, pričom niekedy siaha až do absurdnosti, čo som ja osobne ocenil. Na to, že knižné osadenstvo čaká aj vtipný zážitok, nás pripravuje samotná obálka, ktorú pri knihe tiež veľmi oceňujem a zámerne ju v tejto recenzii spomínam. Grafik knihy si dal veru záležať.

Bohu sa dá vyčítať všeličo ako hodinárovi, ako architektovi, ako inžinierovi, dokonca aj ako biológovi, pretože s chrobákmi to prehnal: je ich príliš veľa druhov. Ale ako krajinkár je čertovsky dobrý… s. 147, 148

Späť k humoru. V istých momentoch som sa nahlas smial, pričom za asi najlepšie spracovanú sekvenciu knihy považujem situáciu, keď obaja protagonisti hľadajú lekáreň, a namiesto toho vojdu do sexshopu, kde sa antropológ – už po šesťdesiatke – spýta predavačky: Máte kokoty? (citácia, s. 131). Od tejto otázky sa odvíja zaujímavý rozhovor o ľudských penisoch a semenníkoch, ktoré sú porovnávané s vybavením našich blízkych príbuzných zo živočíšnej ríše (gorila, šimpanz…)

Súčasne je kniha aj cestopisom, keďže nás antropológ a spisovateľ sprevádzajú rôznymi lokalitami, pričom sú tieto exkurzie doplnené o výklad a neraz bizarné situácie a rozhovory. Áno, niektoré pasáže sú nudnejšie a možno v knihe byť nemuseli, no ako celok kniha pôsobí  zaujímavo a nebudete mať problém s jej dočítaním (aj vďaka rozsahu).

PREČO DNES NEŽIJEME DLHŠIE AKO V PRAVEKU?

Zapamätaj si: predpokladaná dĺžka života je počet rokov, ktoré ti, štatisticky povedané, ostávajú zo života, a nie sú to tie isté roky, ak ich počítaš, keď máš jeden rok, ako keď máš šesťdesiat. Každú chvíľu sa to mení. Detská úmrtnosť je brutálna pri všetkých druhoch cicavcov a aj pri našom druhu. V paleolite sa nežilo tridsať rokov, ako sa zvyčajne hovorí, ale detská úmrtnosť bola veľmi vysoká a priemerné úmrtia vykazovali toto číslo. Takže človek z Altamiry nebol už v tridsiatke starec? Čo to hovoríš? Bol na tom lepšie než dnešný päťdesiatnik. Celý život cvičil, jedol chudé mäso, žil na čerstvom vzduchu bez zamorenia. Nemal ani gram tuku, Medicína odporúča viesť život ako v paleolite. Ja som teda vždy počúval, že starli skôr. To sa ti snažím vyhodiť z hlavy, ale keď prídeš domov, určite mi zavoláš, aby som ti to ešte raz vysvetlil. Všeobecný dojem, nástojím, je, že každá generácia žije dlhšie než generácia jej rodičov. Pretože ľudia nevedia nič o štatistike, čo je úchvatná veda, odpovedá Arsuaga. Štatistika je poézia, je to hudba. (s. 184)

Ak vás zaujíma téma praveku a života pravekých ľudí, vrelo vám odporúčam knihu Scivilizovaní na smrť, ktorá sa spomína aj v tejto knihe.

Kto sa aktívne zaujíma o život v praveku, ten sa v knihe napríklad dozvie, akú funkciu má ohováranie a klebetenie, prečo konšpirovanie a konšpirácie majú de facto ochrannú funkciu a v dnešnom svete sú nám, naopak, na škodu; prečo pravek naďalej pretrváva, prečo sme ako druh veľmi domestikovaní, krotkí, prispôsobiví a hypersociálni; prečo máme tendenciu zbavovať sa agresívnych a sebeckých ľudí alebo prečo sme veľmi, veľmi a veeeľmi stádovití.

Kniha miestami prináša aj poetický zážitok, čo z nej robí podarené dielo. Ak by som mal titul ohodnotiť číselne, tak dávam 8/10. Jeden bod strhávam za niektoré nudné epizódy a ďalší za množstvo detailov, v ktorých sa Millás občas strácal pri opise diania.

Knihu Sapiens a neandertálec si môžete zakúpiť tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)