Denník N

Preseniorska edukácia

dochodcovia 2023

Starnutie a dôchodkový vek môže byť pomerne náročnou situáciou pre vás a aj okolie. No aj na to sa dá pripraviť. K tomu môže poslúžiť preseniorská edukácia.

Čo je pre preseniorska edukácia

Cieľom preseniorskej edukácie je naučiť ľudí vysporiadať sa so starnutím a zvládnuť prechod do dôchodku a pripraviť ich na tzv. zdravé starnutie. Pomôže účastníkom definovať, chápať a prijať riešenia, ktoré im reálne pomôžu pri príprave na starobu a starnutie.

U nás sa ňou zaoberajú prevažne univerzity tretieho veku, akadémie tretieho veku a rôzne mimovládne organizácie.

Zdravé starnutie môžeme definovať ako nepretržitý proces optimalizácie príležitostí na udržanie a zlepšenie fyzického a duševného zdravia, nezávislosti a kvality života počas celého života.

Akých je 5 kľúčov k zdravému starnutiu?

Zostať fyzicky aktívny, dobre sa stravovať, zapájať svoju myseľ, skoncovať s nezdravými návykmi a udržiavať sociálne kontakty – to všetko sú skvelé spôsoby, ako si zlepšiť zdravie a pohodu, keď starnete.

Záver

Preseniorská edukácia ponúka výborný spôsob, ako sa pripraviť na starnutie a dôchodok. Ak sa jej rozhodnete venovať pozornosť, môžete si zabezpečiť lepšiu kvalitu života a pohodu počas celého starnutia

 

Teraz najčítanejšie