Denník N

Ten Emil Gallo mi nejde z mysle…

… a začínam mu držať palce. Pri návrhoch na pomenovanie (ne)dostavaného mosta cez Dunaj sa napokon naplno prejavila stará múdrosť, že všetko zlé je na niečo dobré.

To zlé, čo vzišlo najmä z hlavy jednej bratislavskej námestníčky už nemá význam opakovať. Zrejme si sama vstúpila do svedomia. V rozpore s odporúčaním komisie kultúry a ochrany historických pamiatok, ktoré znelo Komisia … odporúča námestníčke primátora MUDr. I. Plšekovej uverejniť na webovej stránke hlavného mesta SR Bratislavy výzvu pre verejnosť, aby predkladala návrhy na nový názov mosta do 20. 01. 2016″ totiž dodnes žiadnu výzvu neuverejnila. Fajn. Aj to je postoj, ktorý môže viesť k dobrému koncu.

Jej iniciatíva chtiac-nechtiac donútila k zamysleniu mnohých ľudí, ktorí to myslia s Bratislavou dobre. A výsledkom toho zamyslenia je aj návrh pomenovať most po Emilovi Gallovi. Tu je vlákno na reportáž Veroniky Homolovej-Tóthovej, ktorá novú iniciatívu priblížila televíznym divákom.

reportáž od 13:42  v Novinách TV JOJ 20.12.2015

Priznávam sa bez mučenia, že som ešte nedávno nevedel kto Emil Gallo bol. Som však od prírody zvedavý a preto som začal pátrať kde všade Emila Galla a jeho gesto odporu poznajú. A bol som milo prekvapený. Ľudia, ktorí takmer každý rok robia výstavy fotografií k augustu 68 nepreháňali, keď tvrdili, že tvár Emila Galla je svetoznáma. Veď posúďte sami…

Jeho tvár kričí na tisíce návštevníkov denne v berlínskom BlackBox Kalter Krieg, ale aj vo vedľajšom Mauermuseu pri neslávne známom Checkpoint Charlie. (http://www.bfgg.de/zentrum-kalter-krieg/blackbox-kalter-krieg.html)

Mauermuseu sa dokonca nachádza na každej jednej vstupenke, hneď vedľa svetoznámej fotografie vojaka, ktorý na poslednú chvíľu preskakoval rastúci Berlínsky múr.

d_berlin_mauer_eintritt

Slávnu rozhalenú hruď zahliadnete na niekoľko sekúnd aj vo vynikajúcom filme s Kevinom Spacey a Kate Winslet Life of David Gale. Je aj v mnohých dokumentárnych filmoch. Azda najznámejšia z nich je dokumentárna séria 100 fotografií storočia, ktorú nedávno vysielala aj TV JOJ. Už roky ju uvádza nemecká ZDF, ale aj TV PHOENIX. Táto séria vychádza z knihy Guida Knoppa Die Bilder des Jahrhunderts. Touto knihou sa zrejme inšpirovali aj autori publikácie Photos that changed the world (Prestel), či publicista Manfred Leier s jeho knihou Bilder des 20. Jahrhunderts.

Poctu Emilovi Gallovi dokonca prisúdili aj ruskí zostavovatelia kroniky военная летопис России в фотографии, švajčiarske Museé de L´Elyseé v ich prestížnej výstave Controversy, a Oxfordská univerzita v jej učebnici 20th Century World History.

Z dostupných zdrojov je známe, že rodina autora fotografie zdokumentovala v archívoch milióny publikácií rôznych svetových médií, v ktorých sa tvár Emila Galla legálne, či nelegálne ocitla.

Ak si to všetko zhrnieme, a pozrieme sa na to slovensky netypickým – rozumejte nezávistlivým – pohľadom, musíme konštatovať, že inde vo svete by už Gallovu tvár tlačili na propagačné letáky, vstupenky, plagáty, billboardy a ťahali by tak do Bratislavy turistov. Jeho meno by niesli školy, nadácie a iné vzdelávacie, či kultúrne inštitúcie. Zatiaľ sa nič také nedeje.

Ešte však nie je neskoro. Skúsme po Emilovi Gallovi pomenovať most, na úpätí ktorého urobil svoje slávne gesto. Dajme tomu miestu jeho genius loci a… Emil Gallo nám to vráti. Áno, aj v peniazoch, ktoré tu nechajú turisti, ale najmä v príbehu, ktorý sa naučíme a budeme rozprávať ďalej. Tak ako to robí jedna nemecká kapela v piesni, v ktorej dáva Emila Galla na jednu úroveň s Gándím a Robinom Hoodom. Jej text bol pre mňa taký silný, že som sa ho odhodlal voľne preložiť. Prosím nemajte veľké nároky, bolo to po prvý krát v živote… :-)

 

Robin Hood
was ist wenn robin hood weiterlebt
im geist von christian dior
und all die reichen kramen für ihn
ihr aller bestes hervor
und er gibt es den armen und schwachen
und hält darüber den mund
und er macht es nur weil er’s machen will
und aus keinem anderen grund

was ist wenn ghandi weiterlebt
als teil von dir und mir
und menschen könnten menschlich sein
ohne entgelt dafür
und wir alle sind verschieden
aber keiner steht am rand
und frieden ist im angebot
im kopf und in der hand

was wenn zuhör’n ein pflichtfach wär
und wir alle hätten es drauf
und könnten von anderen lernen
und es ginge mal wiederbergauf
dann hätten wir einfach mehrverständnis
und uns nicht von einander entfernt
und wir wüßten, wer Emil Gallo war
und hätten von ihm gelernt

 

Čo ak žije Robin Hood ďalej,

v telách krásnych parfumov,

a dotýka sa duše malej,

bohatých ľudí, magnátov

a oni to najlepšie mu dajú vôňou zmámení,

a on tak môže dať nádej

tým, ktorí sú slabí a strápení

 

Čo ak žije veľký duch Gándího,

ako súčasť Teba a mňa

a robí z nás lepších ľudí

keď nie je za to mzda.

A aj keď sme rozdielni

vo svetle dňa

so srdcom na dlani nie je nikto na kraji

a nepadá naň tma

Ak by sme sa počúvali

navzájom a pozorne,

mohli by sme sa učiť

všetko dobré a pravdivé.

Tak by sme vedeli čo nás čaká a čo sa už stalo,

že sa niet čoho báť

pretože strach nemal ani Emil Gallo.

Teraz najčítanejšie