Denník N

Zaočkovanosť proti osýpkam klesla pod hranicu kolektívnej imunity. Ako to vyzerá v regiónoch a prečo potrebujeme kolektívnu imunitu?

ockovanie na osypky

Koncom apríla 2023 vydal Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky tlačovú správu, ktorá hovorí, že celoslovenská zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v základnom očkovaní proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) klesla pod hranicu 95 % – a teda pod hranicu kolektívnej imunity. Práve osýpky sú z tejto trojice ochorení pre dieťa nejnebezpečnejšie a môžu spôsobiť najvážnejšie komplikácie. Ako to vyzerá v regiónoch a ako sa dnes proti osýpkam očkuje na Slovensku?

Prečo potrebujeme kolektívnu imunitu?

Pojem kolektívna imunita sa často skloňoval najmä v súvislosti s očkovaním proti Covid-19. V prenesenom význame ide v podstate o imunitu skupiny. Kolektívna imunita znižuje riziko, že sa ľudia, ktorí nemôžu byť zaočkovaní, s ochorením stretnú a pravdepodobne nakazia. Na konkrétnom príklade osýpok teda kolektívna imunita chráni najmä deti (aj dospelých), ktoré:

 • nedosiahli vek potrebný na očkovanie,
 • zo zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkované.

Podľa ÚVZ SR úroveň zaočkovanosti nad hranicou 95 % pri povinnom očkovaní výrazne zabraňuje tomu, aby medzi ľuďmi cirkulovali pôvodcovia ochorení (vírusy), ktorí môžu byť potenciálne nebezpeční.

Ako to vyzerá v regiónoch?

Podľa zverejnených údajov ÚVZ SR sa zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 proti MMR na úrovni krajov udržala nad 95 % len v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Na úrovni okresov sa zaočkovanosť MMR vakcínou v ročníku narodenia 2020 hýbe pod hranicou 95 % v 35 okresoch. Až v šiestich okresoch je u týchto detí zaočkovanosť pod 90 % a to konkrétne:

 • Košice III: 83,6 %
 • Nové Mesto nad Váhom: 86,7 %
 • Myjava: 88,1 %
 • Levoča: 88,8 %
 • Malacky: 89 %
 • Prievidza: 89,5 %

Zdroj údajov: Tlačová správa ÚVZ SR zo dňa 25.4. 2023

Osýpky nevymizli. Výskyt eliminovalo očkovanie

Osýpky, latinsky morbili, sú vysokonákazlivé ochorenie, ktorého príčinou je vírus Morbillivirus z čeľade Parymyxoviridae. Toto vírusové ochorenie je infekčné takmer na 100% pri prenose z človeka na človeka. Dnes je už preto jasné, že v prípade pandémie by toto vysokoinfekčné ochorenie s veľkou pravdepodobnosťou postihlo každé nezaočkované dieťa.

Nie je pritom pravdou, že ide o vymiznuté ochorenie – aj keď sa tak v našich zemepisných šírkach môže javiť. Jeho výskyt výrazne eliminovalo očkovanie, ktoré sa v Európe začalo používať v 60. rokoch minulého storočia. Len vďaka nemu dnes v Európe žijeme „pokojné“ časy takmer bez osýpok. V celosvetovom merítku však ide o stále veľmi vážne smrteľné ochorenie, na ktorého komplikácie každoročne umrie viac ako desiatky tisíc chorých. Epidémie osýpok postihujú najmä rozvojové krajiny Afriky a Ázie.

To, že sa u nás ochorenie bežne nešíri ešte neznamená, že k nám nemôže byť donesené, alebo že sa ním neočkované dieťa nemôže nakaziť. Zväčša je na naše územie donesené z iných krajín.

Ako sa proti osýpkam očkuje na Slovensku?

Na Slovensku sa očkuje podľa kalendára povinného očkovania. K očkovaniu proti osýpkam sa pristupuje štandardne medzi 15. až 18. mesiacom života. Na Slovensku sa podáva kombinovaná vakcína, mnohým známa ako MMR vakcína – súčasne sa ňou očkujú osýpky, mumps a rubeola (ružienka). Druhá dávka sa podáva v 5. roku života a tretia v 11. roku života.

Táto vakcína je posledné roky spochybňovaná, a najmä kvôli fáme o jej vplyve na rozvoj autizmu. Príčinný vzťah medzi autizmom a touto vakcínou sa však nikdy nepotvrdil, a preto niektorí lekári tento mýtus označujú ako jeden z najväčších medicínskych HOAXov vôbec. Už prvá dávka vakcíny chráni na 93% a druhá na 97%1.

Téme osýpok sa podrobnejšie venujeme aj v našej online lekárni. Prečítajte si náš článok na tému: Zaočkovanosť proti osýpkam klesla. Prečo sú osýpky pre deti nebezpečné? v ktorom sa dozviete napríklad aj:

 • Ako sa osýpky šíria
 • Aké sú príznaky osýpok a ich vývoj podľa dní od nakazenia
 • Či sa dajú osýpky liečiť
 • Čo deťom hrozí, ak sa osýpkami nakazia

Odkaz na článok: https://etabletka.sk/zaockovanost-proti-osypkam-klesla-preco-su-osypky-pre-deti-nebezpecne/


Zdroje použité v tomto článku:
1. ŠIMURKA, P. Zmeny v očkovacom kalendári 2020, Pediatria pre prax, 2020; 21(3), www. solen.sk
Titulná foto: freepik.com

Teraz najčítanejšie

etabletka logo

eTabletka

eTabletka online lekáreň

Sme Heuréka SHOP ROKU 2022 v kategórii Zdravie. V našej online lekárni nájdete širokú ponuku liekov, vitamínov, zdravej výživy, doplnkov stravy, kozmetiky a veterinárnych produktov s rýchlym doručením. Venujeme sa poradenstvu k výberu produktov a odborným článkom o zdraví dospelých i detí. Poskytujeme online rezerváciu liekov na predpis eRecept a v našich kluboch nájdete rady, tipy a rozšírený sortiment z oblastí Celiakie, Inkontinencie, Dentálneho zdravia a Detského sveta. Vaša etabletka.sk

Tento blog je platený.