Denník N

TikTok je aj naďalej podľa veľkým tlakom. Od prvého amerického štátu už dostal zákaz

Čínska sociálna sieť TikTok ohrozuje bezpečnosť kvôli užívateľským dátam. To je citlivá téma, ktorá môže viesť k jej vytesneniu z amerického trhu.

V súčasnom konkurenčnom boji sociálnych sietí jasne dominuje čínsky TikTok. Napríklad tento rok sa počet jeho užívateľov zvýšil o 11,6 %, čo je dvojnásobok oproti Snapchatu a Instagramu. TikTok tak zjavne predstavuje výzvu pre americké sociálne siete, najmä pre firmu Meta, ktorá vlastní Facebook a Instagram. Meta sa snažila reagovať na úspech TikToku tým, že zaviedla funkcie zdieľania krátkych videí (ako sú YouTube Shorts a Instagram Reels) na svoje platformy. Avšak TikTok sa v tejto oblasti stále dominuje. Pri iných okolnostiach by TikTok ďalej rástol a zaznamenával ďalší a ďalší úspech. No aktuálne má veľký problém – tlak zo západného sveta v súvislosti s problematickou ochranou osobných údajov.

Stračilo prísť s krátkymi videami a úspech bol na svete

Správme si na chvíľu výlet do minulosti. Asi nie každý vie, že krátke videá nepriniesol až TikTok. Sieť Vine, ktorá vznikla v roku 2012, bola prvá, ktorá poskytovala priestor pre šesťsekundové videá. Tento koncept bol pre tvorcov výzvou, ale užívateľmi bol prijatý s nadšením. Avšak Vine sa stretol s tvrdou konkurenciou zo strany Instagramu a Snapchatu, a tiež s problémami v oblasti monetizácie a regulovania obsahu, čo viedlo k jeho zániku v roku 2017. Ani prevzatie zo strany Twitteru a zmena vedenia nepomohli zachrániť Vine.

V roku 2017 spoločnosť ByteDance spustila sieť TikTok. Táto čínska firma predtým dosiahla úspech prostredníctvom akvizície vcelku úspešnej platformy Musical.ly, ktorá sa zameriavala na lip-sync videá. A využila túto sieť na rýchly rozvoj TikToku. Podobne veľmi populárna čínska aplikácia Douyin prispela tiež k úspechu tejto novej siete.

TikToku, čínskemu fenoménu, trvalo len krátky čas od svojho spustenia, aby sa stal najviac sťahovanou aplikáciou na svete. Konkrétne necelý rok. Jeho úspech je možný aj vďaka vynikajúcemu algoritmu, ktorý dokáže presne identifikovať preferovaný obsah a vybrať témy, ktoré sa budú veľmi pravdepodobne páčiť. TikTok má výrazný virálny potenciál, na čom si tvorcovia mimoriadne dali záležať, a zároveň je skvelým nástrojom pre hudobníkov a influencerov v oblasti marketingu.

Názory na TikTok a jeho vplyv sa logicky líšia. Niektorí hovoria o pozitívnom vplyve, ako je zvyšovanie povedomia o sociálnych otázkach, podpora charitatívnych cieľov a poskytovanie priestoru pre tvorcov kreatívneho obsahu. Naopak, iný názor je postavený najmä na nedostatočnej ochrane osobných údajov. Práve táto oblasť spôsobuje, že TikTok čelí protitlaku v USA, čo môže vážne ohroziť jeho existenciu.

Ohrozenie v USA by ohrozilo celú sieť

V americkom trhu TikTok čelí zemetraseniu, ktoré ohrozuje kľúčovú časť užívateľov a bohatý reklamný potenciál. Je to práve americký trh, ktorý je za podstatnou časťou úspechu TikToku. Americká vláda obviňuje túto sieť z neoprávneného zhromažďovania osobných údajov viac ako 150 miliónov amerických užívateľov bez ich vedomia a tým ohrozuje národnú bezpečnosť. Materská spoločnosť ByteDance už čelí súdnym sporom a k tomu prichádza zákon obmedzujúci platformu, ktorý má podporu Bieleho domu a ďalších 26 amerických štátov. Hoci podobné pokusy exprezidenta Trumpa v minulosti nepriniesli úspech, dnešná legislatíva, ktorá zakazuje TikTok na americkom území, má šancu na úspech.

Prvým štátom, ktorý už zakázal TikTok, je Montana. Guvernér Greg Gianfante podpísal príslušný zákon, a hoci sa pravdepodobne stretne s právnymi námietkami, obmedzujúca legislatíva už existuje. Materská spoločnosť ByteDance nesúhlasí s výhradami americkej exekutívy a argumentuje, že sa tým porušuje sloboda amerických občanov. Kritiku zdieľa aj Americká únia občianskych slobôd (ACLU), ktorá tvrdí, že tento zákon a plánované obmedzenia na federálnej úrovni sú protiústavné.

Na druhej strane sú obavy o národnú bezpečnosť, ktoré majú vysoký vplyv. Problémom je, že každý softvér vyvinutý čínskou firmou povinne má takzvané „zadné dvierka“, cez ktoré môže čínska vláda získať dáta užívateľov. Táto hrozba je extrémne vážna a zdôrazňujú ju nielen USA, ale aj krajiny ako Austrália, Nový Zéland, Kanada a Európska únia. V rámci Európskej únie je už používanie TikToku na služobných telefónoch zakázané kvôli obavám o únik dát. Dokonca ani projekt Texas, ktorý sa snaží o ukladanie dát amerických užívateľov sociálnej siete na serveroch spoločnosti Oracle na americkom území, nič nemení na bezpečnostnej hrozbe.

Web3 by tvorcom ešte viac pomohol

Hoci tvorcom obsahu to na TikToku ide celkom dobre, existujú aj potenciálne výnosnejšie platformy. Celkovo, formáty Reels, Shorts a služba Pulse od TikToku v roku 2022 priniesli tvorcom obsahu zisky vo výške 100 miliárd dolárov. Ak by tieto platformy čelili obmedzeniam, ich príjmy by výrazne utrpeli. Je však faktom, že technológia Web2, na ktorej sú založené Amazon, Google a Facebook, umožňuje sociálnym sieťam ako sprostredkovateľom získať veľké podiely z príjmov tvorcov. Preto tvorcovia dúfajú v implementáciu technológie Web3 alebo NFT, ktoré by pomohli s väčšou decentralizáciou a umožnili tvorcom získať plnú kontrolu nad vlastným obsahom, vrátane vytvárania priamych vzťahov s fanúšikmi.

Ohrozenie bezpečnosti stojí nad všetkými záujmami

Bezpečnosť je zásadným problémom pri využívaní sociálnych sietí. Túto skutočnosť sme sa najneskôr dozvedeli v prípade spoločnosti Meta, ktorá predala užívateľské údaje spoločnosti Cambridge Analytica počas kampane k americkým voľbám v roku 2016. Okrem toho Európska únia neustále dáva pokuty sociálnym sieťam a veľkým technologickým firmám za porušenie pravidiel ochrany osobných údajov a predaj reklamného priestoru prostredníctvom aukcií. Naposledy pokuta opäť prekonala rekord, keď Meta dostala penalizáciu vo výške 1,2 miliardy eur.

Niet divu, že bezpečnosť je pre vlády prioritou. V posledných rokoch sa k vyššie spomenutým problémom pridalo aj rozšírené šírenie hoaxov a dezinformácií. TikTok navyše čelí problému, že podlieha čínskym právnym predpisom a je povinný na požiadanie poskytovať užívateľské údaje komunistickej vláde. Napriek tomu nebude jednoduché zakázať túto sieť v Spojených štátoch. Je tam totiž 150 miliónov používateľov, ktorí sú nadšení a aktívne využívajú TikTok. Firma ByteDance, samozrejme, bude účinne brániť svojmu podnikaniu, keďže mu na tom záleží.

Za bežných okolností by bolo zaujímavé sledovať postoj investorov a vývoj akcií TikToku v súvislosti s aktuálnym tlakom zo strany Spojených štátov. Bohužiaľ, verejný obchod s akciami tejto siete neexistuje. Indikátorom však môžu byť akcie investičných spoločností KKR a SoftBank, ktoré sú akcionármi spoločnosti ByteDance. Tieto akcie sú zreteľne pod tlakom a investorom z nich odišiel, čím sa znížila ich hodnota. Uvidíme, ako sa tento spor bude ďalej vyvíjať. Jedno je však isté: rýchly koniec sa rozhodne neočakáva.

Teraz najčítanejšie

MatusMahut_InvestaGO

Matus Mahut

Absolvoval som štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vždy ma písalo písať a výsledkom sú dve knihy (romány) vydané vo vydavateľstve Tatran. Od roku 2022 sa venujem aj písaniu o novinkách z technologického, automobilového a herného priemyslu, ako aj zo sveta financií, ktorému sa profesionálne venujem. Vo svojich finančných analýzach sa snažím vysvetľovať zložité témy zrozumiteľne a živo, aby som dokázal ľuďom priblížiť najnovší vývoj na trhoch čo najjednoduchším spôsobom.