Michael Saylor tvrdí, že pomalá kryptoregulácia môže byť zámerná

Saylor pre inštitúcie inú možnosť, ako adopciu bitcoinu nevidí.
Saylor pre inštitúcie inú možnosť, ako adopciu bitcoinu nevidí.
Jeden z najväčších bitcoinových býkov na svete, Michael Saylor, čoskoro zavíta do Prahy a vystúpi na konferencii BTC Prague.
Avšak na nedávnej konferencii Bitcoin 2023 v Miami, tento spoluzakladateľ MicroStrategy prehovoril aj na tému regulácie kryptomien v USA.
Tým, že je Saylor asi najväčším protagonistom inštitucionálnej adopcie pre bitcoin, najnovšie poznatky o regulácii analyzuje veľmi dôsledne. Aj preto sú jeho predpovede o budúcom krypto regulatívnom prostredí vždy pozorne sledované po celom svete.
Regulátori nie sú naklonení stablecoinom
Saylor sa zamýšľa nad tým, že pretrvávajúca nejasnosť v reguláciách kryptomien v USA nie je zámerom vlády. Dôvodom je, že aj napriek mnohým diskusiám a návrhom, zostáva kryptoregulácia stále veľmi nejasná.
Výkonný predseda Microstrategy počas svojho vystúpenia na konferencii dokonca spomenul skutočnosť, že regulačné orgány môžu byť voči stablecoinom aj negatívne naklonené.
„Pre regulačné orgány predstavujú stablecoiny problém, pretože umožňujú obeh miliárd dolárov na čiernom trhu v takzvaných dark pooloch,“ vysvetlil.
Krypto tokeny sú neregistrované cenné papiere
Ohľadom krypto tokenov zastáva Saylor stále rovnaký názor. Podľa neho regulačné orgány považujú väčšinu kryptoaktív za neregistrované cenné papiere.

Znova prízvukoval, že väčšina, ak nie všetky tokeny, sú iba neetickým spôsobom manipulované investičné nástroje, ktoré slúžia len na obohatenie pre ich emitentov. Tento názor reflektuje aj postoj šéfa SEC, Garyho Genslera, ktorý sa v súvislosti s reguláciou kryptomien v Spojených štátoch snažil presadiť, že jedinou komoditou je bitcoin a ostatné kryptomeny by mali byť považované za cenné papiere. Dôkazom toho je aj minuloročný pád druhej najväčšej burzy FTX alebo stablecoinu Terra LUNA a mnohých ďalších.
Prečo je podľa Saylora prijatie bitcoinu pomalé?
Saylor priznal, že úplná inštitucionálna adopcia bitcoinu má pred sebou ešte dlhú cestu.

Prvým dôvodom je, že podľa amerických účtovných štandardov (US GAAP), je bitcoin stále len na prahu prechodu z „nedefinovateľného“ účtovného rámca, na rámec „vnútornej hodnoty“. Tento archaický účtovný štatút bitcoinu naďalej odrádza spoločnosti, aby držali bitcoin vo svojich súvahách.
Ďalším faktorom, ktorý bráni inštitucionálnemu prijatiu bitcoinu, je podľa Saylora mediálny a regulatívny zmätok v ponímaní rozdielu medzi bitcoinom a krypto tokenmi. Bohužiaľ, mnohí stále považujú bitcoin a 20 000 krypto tokenov za tie isté aktíva.

Vďaka minuloročným kolapsom, ako FTX a LUNA, však tento názor už zastáva stále menej investorov. Ale bitcoin je aj naďalej obchodovaný na rovnakých burzách spolu s ostatnými krypto tokenmi, a aj tento fakt predstavuje pre inštitúcie chaos v ponímaní toho, čo bitcoin je a ako sa líši od ostatných tokenov.
Na záver
Saylor však pre inštitúcie inú možnosť ako adopciu bitcoinu pre nevidí. Pri 10 až 15 percentnej reálnej inflácii dolára je pre spoločnosti len málo spôsobov, ako ochrániť svoje hotovostné rezervy pred každoročným znehodnocovaním štátnych fiat mien.
Podľa neho firmám ostávajú len dve možnosti. Buď si kúpia index S&P 500 alebo bitcoin. Všetky ostatné varianty sú z dlhodobého hľadiska garantovanou stratou.