Denník N

4. parameter do vzorca – výsledky

Parameter vzorca – VÝSLEDKY

Posledný parameter, veľmi dôležitý, ktorého dáta vkladá každý rok  ministerstvo školstva do vzorca.
Pre výpočet zákonného príspevku pre jednotlivé športy sú národné športové zväzy povinné vždy do 30.septembra dodať fakty zo svojich dosiahnutých výsledkov. Ministerstvo školstva dáta a zdroje informácií prekontroluje, zároveň si môžu kontrolu vykonať medzi sebou všetky subjekty. Také sú pravidlá hry.

Je snaha, aby sa postupne všetky pochopiteľné rozdiely medzi jednotlivými športami čo najviac akceptovali.
Jeden šport má majstrovstvá Európy,  iný nie, napríklad hokej.
Jeden športový zväz sa usiluje o majstrovstvá sveta, ale iný túto možnosť nemá, napr. tenis.
Frekvencia MS býva ročná, napr. hokej a v inom športe štvorročná, povedzme futbal.
Sú športy, v ktorých sa súťaží na olympijských hrách, ale v mnohých športoch to tak nie je. Naposledy napríklad vypadlo z programu OH karate. V zime 2025 uvidíme na OH v Miláne prvýkrát skialpinizmus.
Okrem ME, MS, OH poznáme z praxe európske poháre, svetové poháre, európske hry, svetové hry neolympijských športov, olympijské festivaly mládeže, a samozrejme všetkým je jasné, čo je to Giro, Tour de France, rally Dakar, Davis cup, Fed cup či turnaje Grand slam.
Uznajte, dať tomu jednotné, systémové pravidlá je ťažké. Vzorec máme zavedený už dlhšiu dobu, od roku 2016 je aj uzákonený. Som jeho zástancom, pretože na úrovni ministerstva zásadne znížil riziko korupcie, vplyvu topánok, obleku, konexií, krabíc na víno.
Štát musí urobiť maximum pre kvalitu vstupných dát, pre logiku vecí.

Je tu ešte jedna problematická časť.
Máme športy, v ktorých je viacero športových odvetví. Veľa ich má napríklad cyklistika (8), plávanie (6), letecké športy dokonca 12, ale aj iné športy nemajú len jedno odvetvie. Sú aj zväzy, ktoré majú viacero odvetví a zároveň aj viac medzinárodných federácii (horolezectvo a športové lezenie napríklad).
Národný športový zväz musí nahlásiť ministerstvu váhy jednotlivých odvetví svojho športu. Doterajšia prax bola, že zväz váhy nahlásil a štát akceptoval. Tento postup sa ukázal byť občas špekulatívny, zištný a neférový. Tomu sme dali na sekcii športu stopku. Bez ohľadu na to, či nový zákon o športe prejde v júni parlamente, alebo nie,  sekcia športu na ministerstve školstva už nebude akceptovať nezmyselné výšky váh medzi odvetviami a ani odborne úsmevné rozdiely medzi mužským a ženským športom.
Ako príklad váh uvádzam niekoško príkladov doterajšej praxe:
šestkový a trojkový basketbal 70:30
halový a plážový volejbal – 95:5
mužský a ženský plážový volejbal – 0:100 !!!
zimný a letný biatlon – 60:40 !!!
mužské a ženské lyžovanie – 30:70 !!!
kulturistika a fitness – 30:70
leteckí modelári a všetky ostatné letecké športy – 65:35 !!!
motokros 30, enduro 30 a cestné motorky 12, plochá dráha tiež 12
V uvedených údajoch vidíte zištnosť nastaviť váhy podľa toho, čomu sa vo zväze najviac darí. Takto sa váhy podľa zákona nastaviť nesmú, musia rešpektovať svetovú popularitu daného odvetvia, domácu členskú základňu.

Parameter výsledky má diferencovanú váhu pre mládežnícke výsledky (lepší výsledok z dvoch najvyšších vekových mládežníckych kategórií) a výsledky dospelých. Samozrejme, že štát má venovať mimoriadnu pozornosť športovaniu mládeže, ale každý musí pochopiť a akceptovať, že napríklad výsledky tenisu na mládežníckom festivale EYOFF v B.Bystrici a víťazstvo vo Wimbledone má zásadne inú hodnotu. Vo všetkom – v hodnotení práce, kvalite a úspešnosti.
Pre štát je každá medaila z OH, ME, MS cenná, veľmi cenná, ale v budúcnosti sa ešte musí zabrániť démonizácii výsledkov v športovej streľbe, kanoistike, v krátkom čase možno takému športovému lezeniu, ktorý sa stáva stále viac a viac populárnym a máme nadaných mládežníkov. Bolo by veľmi správne presvedčiť v diskusii odbornú verejnosť, aby sa nastavili správne korelácie medzi výsledkom a popularitou športu, ktorú namerajú svetové analytické agentúry po každých OH.
Na odľahčenie ťažkej témy: vo výberových konaniach na pracovné miesta na sekcii športu sme sa často pýtali uchádzačov, čo je v športe na svete najcennejší výsledok. Len minimum ich povedalo majster sveta vo futbale.
Bez najmenších pochýb je tento výsledok absolútne top. Na Slovensku je veľmi populárny šport ľadový hokej, ale kým hokej nebude hrať 200 štátov, ak bude mať hokej majstrovstvá sveta v štvorročnej periodicite, tak by to bola dilema porovnať ho s futbalom. A ak sa na to pozrieme očami Ameriky, tak nás s tým našim soccerom možno aj vypískajú. A Indovia s Pakistancami poznajú možno iba kriket.
Máme majstra sveta vo štvorhre v stolnom tenise kadetov, Samo Arpáš, Číňania však v tejto vekovej kategórii ešte nehrávajú. Všetky tieto ňuansy sa musia systémovo pri výpočtoch akceptovať.
Procesy zlepšujú stále kvalitnejšie a vierohodnejšie svetové rebríčky – tenis, stolný tenis, stolný tenis, judo, loptové športy.
Prial by som basketbalu, hádzanej a volejbalu, aby mohli svoje výsledky čo najkorektnejšie porovnávať so strelcami a kanoistami. Dostať sa na OH v loptových hrách je neskutočne ťažké. Takmer nemožné.

Nabudúce – Bod nula. Rozdelenie celého štátneho balíka pre šport – ešte pred vzorcom. Aj tam sú v novom zákone naplánované zmeny. Pre lepší šport. Pre korektnejší systém. Preto, aby sa oplatilo na Slovensku robiť šport.

 

Teraz najčítanejšie