Pracovné odevy ako osobné ochranné pracovné prostriedky

Zákon ukladá zamestnávateľom a zamestnancom v niektorých profesiách používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP).
Medzi nimi sú aj špeciálne pracovné odevy, pracovné nohavice, pracovná obuv a iné bezpečnostné prvky, ktorých hlavným cieľom je zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Používanie OOPP je bližšie špecifikované v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 395/2006 Z. z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov.
Povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca pri používaní OOPP
Spomínané nariadenie vlády v ustanovení § 1 uvádza, že osobným ochranným pracovným prostriedkom je každý prostriedok, ktorý zamestnanec pri práci nosí, drží alebo inak používa vrátane jeho doplnkov a príslušenstva, ak je určený na ochranu bezpečnosti a zdravia zamestnanca. Tento právny predpis zároveň obsahuje tzv. negatívnu definíciu OOPP a označuje v nej, čo za tieto prostriedky nepovažuje.
Osobným ochranný pracovným prostriedkom nie sú:
- bežný pracovný odev, uniforma a obuv,
- prostriedok, ktorým záchranné zložky poskytujú pomoc,
- prostriedok používaný pri cestnej doprave,
- športový výstroj,
- prostriedok na sebaobranu a na odstrašovanie.
Medzi OOPP tak zákon zaraďuje pracovní oděvy, pracovnú obuv, pracovné bundy, pracovné nohavice a iné doplnky, ako sú prilby, respirátory a iná výbava používaná pri plnení pracovných povinností v ustanovených povolaniach. V niektorých profesiách nestačí používanie bežného oblečenia preto, lebo pracovne odevy sú vyrábané špeciálnymi postupmi a zo špeciálnych materiálov, pričom môže obsahovať rôzne iné bezpečnostné prvky.

Pri akých prácach zákon predpisuje povinnosť nosiť pracovné odevy?
Nosenie pracovného oblečenia je detailne uvedené v prílohe vyššie menovaného nariadenia vlády SR, pričom ochranu celého tela prostredníctvom pracovných odevov predpisuje napríklad pre nasledujúce práce:
- práca s chemickými látkami, ako sú napríklad kyseliny a zásady, ich roztoky, prácach s dezinfekčnými a čistiacimi prostriedkami,
- práca s horúcimi materiálmi alebo v ich blízkosti a všade tam, kde je pocit nadmerného tepla,
- práca v chladných priestoroch, najmä hlbokomraziacich priestoroch,
- práca s motorovými reťazovými pílami a krovinorezami,
- práca s herbicídmi, insekticídmi a arboricídmi,
- ťažba, zušľachťovanie nerastov,
- práca s biologickými materiálmi,
- zdolávanie požiarov,
- mnohé ďalšie práce uvedené v prílohe k nariadeniu.
TIP na záver:
Širokú ponuku pracovných odevov a iných OOPP možno nájsť v eshopoch Odevypracovne.sk, Monterkovo.cz a Workie.sk.
Foto: elements.envato.com