Denník N

Ako posudzovať stav verejných financií a komu veriť?

Banky, investori, renomované ratingové agentúry a finančné trhy hodnotia stav slovenských verejných financií ako dobrý až veľmi dobrý, časť ekonómov a FB diskutérov má názor opačný. Komu má človek veriť?

Ak je niekto skutočným expertom na posudzovanie stavu klientskych (osobných, domácich, firemných či verejných) financií, sú to banky a investori. Každý laik vie, čo by sa stalo s jeho žiadosťou o úver v banke, ak by mal rozvrátené domáce financie: nedostal by úver alebo by dostal ponuku na úver s veľmi vysokým úrokom.

Ako je na tom Slovensko? Úverov (dlhopisov) sme v posledných troch rokoch dostali a dostávame toľko, koľko sme chceli a za veľmi slušné sadzby. A – v takomto stave sme verejné financie odovzdali aj súčasnej vláde.  (úroky 3,47%, spread 120 bps, CDS 49 bps – t. j. EÚ priemer). Čo to znamená? Že v otázke skutočného stavu verejných financií si finančné trhy a svetoví experti z ratingových agentúr myslia opak toho, čo časť slovenských ekonómov a FB diskutérov.

Budem to ilustrovať na nasledovnom príklade: Predstavte si, že hodnotu vášho bytu odhadne znalec na 50 tisíc eur, ale na trhu vám zaň ponúknu 100 tisíc eur. Alebo naopak:  síce máte znalecký posudok na 100 tisíc eur, ale nikto vám nechce za váš byt dať viac ako polovicu znaleckej ceny. Záleží vám viac na názore znalca alebo na reálnej trhovej hodnote? Veľmi škaredo povedané – zo znaleckého posudku sa nenajete, žijete z reálnych peňazí v reálnom svete. Veríte bankám a trhovej realite.

Banky a investori, ktorí posudzujú klienta, doložia každý svoj názor na (vaše domáce či naše verejné) financie a najmä – zaplatia svojimi peniazmi. Čo, samozrejme, vyžaduje oveľa väčšie presvedčenie a istotu v názore, než len voľné hokejové „kibicovanie spoza mantinelu“.

Trhy vidia SR ako bezpečného partnera a dlžníka, preto je napr. poistenie proti prípadnému krachu veľmi lacné. Ak by Slovensko zbankrotovalo o 1 až 5 rokov, môžete na takejto poistke zarobiť až 120-násobok. Koľkí voľne diskutujúci by podporili svoj názor aj konkrétne a “stavili”  by vlastné peniaze na krach SR? Lebo ak by mali kritici pravdu o najhoršom stave verejných financií a stavili by na krach SR napr. 50 tisíc eur, v krátkej dobe by z nich boli milionári (získajú dokonca 6 miliónov eur!).

Výroky o najhoršom stave našich verejných financií v histórii sú v príkrom rozpore s aktuálnou trhovou realitou i históriou, ako aj s názorom renomovaných zahraničných expertov z globálne rešpektovaných ratingových agentúr. Názory na trhu sú pritom kryté tvrdou menou, konkrétne viac ako 60 miliardami reálnych eur. Názory hlásateľov  finančnej apokalypsy, ktoré sú v rozpore s realitou i názormi trhu, nie sú ani kvalitne podložené reálnymi peniazmi, ani ničím kryté.

(PS: Povinnosť starať sa o dobrý stav verejných financií aj v budúcnosti, konsolidovať a spravovať ich konzervatívne sa s ich dobrým stavom dnes nijako nevylučuje – aj o peknú kvetinku sa musíte starať a polievať ju, ak nechcete, aby vám v budúcnosti zvädla.) 

Teraz najčítanejšie

Marcel Klimek

autor trilógie "Nemecký štandard pre Slovensko", makroekonóm, člen dozornej rady Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne, bývalý štátny tajomník ministerstva financií