Denník N

O kandidatúre do národných volieb

(zdroj) Shooty: Retro
(zdroj) Shooty: Retro

O tom, ako veľmi chýba dlhodobá príprava novej politickej generácie, tiež o tom, že sa hľadá homo politicus.

Mám tridsaťšesť rokov.

Tridsaťšesťročná Lucia Ďuris Nicholsonová mala bohaté skúsenosti v oblasti verejnej sféry.

S ľahkosťou sa prekrúžkovala do NRSR, mala politický výtlak, mala drive a vízie a stala sa tajomníčkou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Viete prečo? Nepodceňovala prípravu. Lucia bola homo politicus, bola mestskou poslankyňou, bicyklovala a behávala s politickými lídrami. Ako novinárka s firmou pre krízovú komunikáciu učila iných ako mediálne vystupovať a rečniť.

Poďme teda k veci

Každého človeka si obraciam na dlani ako mincu. Aj seba. Ľudia, ktorí ma osobne poznajú, vedia, že mám pre politiku vášeň. K tomu mám množstvo pozitívnej spätnej väzby.

Iste je to aj tým, že moja rodina mala v minulom režime problémy. Len v skratke poviem. Dedko bol poľnohospodár, pre vtedajší režim „nebezpečný“ kulak, preto bol zaradený na povinnú vojenskú službu do PTP. Pradedko bol malý podnikateľ, krčmár, ktorého v mladom veku zabilo prenasledovanie režimu a následná mena peňazí.

Veľmi citlivo som vnímala krivdy voči našim slobodám a voči slobodám celých generácii a spoločenských skupín, menovite podnikatelia, sedliacka trieda, inteligencia, veriaci…

Keď obsadili budovu televízie Markíza v deväťdesiatomôsmom, mala som dvanásť rokov. Nadšene som sa dívala na dav, ktorý skandoval “dosť bolo Mečiara!”. Hodiny oproti prezidentskému palácu pre mňa symbolizovali pochmúrnosť a zlobu.

Počas mojich štúdii vo Florencii majoritné ľavicové a často komunistické postoje mojich univerzitných súputníkov mi lámali srdce. Veľmi dlho mi trvalo, než som pochopila, že taliansky komunizmus mal úplne iný význam, ako ten náš….

Na skúšky k literatúre som niesla prevažne politické romány a univerzitnú prácu som končila tiež na politickú tému v odbore literárnej kritiky.

A ak by som mala odpovedať na obligátnu otázku “čo robí teba inou ako kolegov v politike” moja odpoveď je priamočiara: Politiku nezaznávam, beriem ju ako prirodzenú súčasť procesu západných civilizácií, uchopenú starovekými grékmi. Rovnako tiež som chodila a chodím voliť, dokonca rada, pretože voľby pre mňa symbolizujú sviatok demokracie.

Nikdy som voči nej nebola ľahostajná, viem sa pre ňu nadchnúť a rovnako aj vie sklamať. Za hodnoty sa viem prieť s oponentom, od antisystémových síl, až po najpresvedčenejšieho demokrata. Môj postoj voči politike ako k téme bol vždy jasný, otvorený, čitateľný. Z mojich úst nepočujete: “Nebavme sa o politike, prosím”.

Áno, ale

Aj napriek mojej afinite k veciam verejným som sa politicky do roku 2020 neangažovala.

Ficova dlhodobá hegemónia spôsobila, že som sa o verejnú politiku prestala zaujímať. Nezvládala som to. Vidieť ich tváre na bilboardoch mi nerobilo dobre. V médiách som politické diskusie úplne vypúšťala a politiku som riešila len v teoretickej rovine (medzitým som navštevovala prednášky na Fakulte politológie Unifi). Možno vďaka tomuto som prepadla kultúre. Kino, divadlo, festivaly, výstavy, knihy – to sa stalo na cca dvanásť rokov mojou vášňou.

Táto dlhodobá neangažovanosť ma v mojich očiach jednoducho diskvalifikuje. Angažovanosť totiž znamená, že človek nepodceňuje prípravu. Naberá skúsenosti a buduje si siete. Aby túto privilegovanú činnosť, ako je napríklad poslanec národnej rady, nevykonával juniorsky a infantilne. Aby tam nebol pajácom, ktorý len stlačí gombík, vytiahne kartičku a počúva pokyny vyšších síl.

Keď sa pozerám na politickú ponuku, nájdem tu len za hrsť ľudí, ktorí ešte zostali verní na kandidátke SASky.. Rovnako nájdem v PS len zopár ľudí, ktorí politikou žijú a angažovali sa skôr, než strana vôbec vznikla.

Jablko okrem líderky má kmeňových členov a kandidátov, ktorí politikou žili, žijú a dlhodobo prinášajú veľké pridané hodnoty zo svojho poľa pôsobnosti.

Kde sú tí ostatní homo politicus? Prečo ich treba hľadať cez lupu?

Štefan Hríb počas Večera u Mareka Vagoviča spomenul, že v politike vládne prázdnota. Chýbajú v nej zaujímaví ľudia, ktorí to čo v živote dosiahli a v niečom excelovali… S tým sa viem absolútne stotožniť, preto som v hľadisku vyvolala potlesk.

Kde sú tie osobnosti, ktorí sú naozaj osobnosťami, ktoré inšpirujú k pozitívnej zmene? Ktorí sú tí noví hotoví politici, čo sa budú biť za hodnoty aj s tým najposlednejším človekom a najvzdialenejším oponentom? Kde je nová Lucia Ďuris Nicholsonová? Kde je nový Miki Dzurinda? Kde je nový Ferko Mikloško?

Teraz najčítanejšie

Pavlína Valovičová

Univerzite vo Florencii vďačím za to, že mi dala príležitosť a priestor zamilovať sa do štúdia humanitných vied. Pred rokmi som tam ukončila moje štúdium a spoznala asi všetky zákutia tejto inštitúcie a azda každú knižnicu vo Florencii.

Posledné roky som našla veľký záujem v oblasti duševného zdravia. Spolupracujem s viacerými poprednými organizáciami. Odmala som cítila veľký záujem o veci verejné a filozofiu. Myslím si, že občianska česť je cnosť a buduje sa cez skúsenosti verejných dobrovoľných prác či aktivizmu.