Denník N

Bezpečná klíma v škole: nečakajte jeden veľký zázrak, ale veľa malých

Mať bezpečnú klímu v triede je raj – je to prostredie, v ktorom môže byť človek sám sebou a kde jeho chyby nie sú použité proti nemu. Na jej začiatku stojí hrdina – učitel, vychovávateľ či sprievodca. A práve pre nich zdieľam Receptár aktivít pre dobrú klímu v škole a podporu rovesníckeho vzdelávania.

Vojdem do triedy, kde bude znieť  meditačná hudba, všetky deti žiaria dobrotou a porozumením, láskavosť preteká pomedzi lavice a každá kolízia sa vyrieši za desať sekúnd.

A teraz sa vráťme na Zem.

Deti sa potrebujú sa jašiť, behať, smiať, pýtať sa, rozvíjať vzťahy a skúšať hranice. My od nich chceme aby sa v nejakom priestore (škola) denne učili a podávali výkon, ktorý následne hodnotíme. V skupine detí, ktorú si nevybrali, s tím lídrom (učiteľ), ktorého dostali bez svojho pričinenia, s režimom (sedíš a počúvaš 5-6 hodín denne), ktorému sa musia prispôsobiť bez ohľadu na to, na čo boli zvyknutí dovtedy, aký majú štýl učenia či predpoklady. Deti sú ale jedni z najprispôsobivejších a preto to zvládnu.

Takéto podmienky sa dajú prežiť (😊), ale keď chceme aby v nich deti prospievali, radostne rástli a rozvíjali svoj potenciál naplno, môžeme ich vylepšiť aspoň tým, že v priestore triedy či školy vytvoríme bezpečné prostredie.

Prečo? Pretože pokiaľ sa človek necíti bezpečne, nedokáže sa ničomu venovať naplno a vo všetkom čo robí, sa odráža jeho stres, úzkosť či nepokoj z toho, že nemá pokoj :)

Mať bezpečnú klímu v triede je raj – je to prostredie, v ktorom môže byť človek sám sebou a kde jeho chyby nie sú použité proti nemu.

Vďaka tomu, sa tu ľudia podporujú, vedia na seba brať ohľad, pomôžu si keď treba, aj jasne vymedzia svoje hranice a potreby. Súdržnosť im pomáha prekonať vonkajšie prekážky aj vnútorné konflikty a ich výkonnosť je vďaka psychickej pohode stabilná. Nepracujú preto, aby zvíťazili nad spolužiakom, ale pre vyšší cieľ, napríklad zlepšiť sa, objavovať, či spoločne niečo dokázať.

Bezpečná klíma potrebuje mať svojho hrdinu.

A tým je na začiatku vždy učiteľ – on či ona je najžiarivejším vzorom v tom, ako sa medzi sebou majú deti rozprávať, ako reagovať na chyby iných, porušovanie pravidiel či prejavovať súcit a empatiu.

Vám, milí hrdinovia, ponúkam Receptár aktivít pre dobrú klímu v škole a rozvoj rovesníckeho vzdelávania, kde nájdete 21 vyskúšaných aktivít pre učiteľov, vychovávateľov, sprievodcov aj lektorov, ktorým záleží na dobrej klíme vo svojej skupine detí. Stiahnete si ho na tomto linku.

Prajem veľa štastia

Teraz najčítanejšie

Viera Mojzešová

Spoluzakladateľka lesného klubu Neškôlka, zakladateľka a riaditeľka komunitnej školy Neškola. Inštruktorka zážitkovej pedagogiky z organizácie Plusko s vášňou pre optické klamy, komunikáciu a výrobu handmade zošitov. "Príroda je po náručí rodiča, druhým najlepším miestom na rast a rozvoj dieťaťa."