Denník N

Dobro víťazí nad zlom

DOBROkilometre okolo Oravy – Ľudskosť víťazí nad neľudskosťou

Vo štvrtok 18.5.2023 o 8.00 som z Útulne pod Magurkou spolu s parťákom Rasťom vyrazil na moju 10-dňovú charitatívnu túru okolo Oravy. Vyrazil som na DOBROkilometre. Nazval túto túru tak preto, lebo jej hlavným zámerom bolo zažiť DOBROdružstvo, a podnietiť DOBROvoľnosť a DOBROčinnosť.
Po 10 dňoch som 27.5.2023 pred 16.00 spolu s parťákom Kolim dorazil naspäť na Útulňu pod Magurkou. Za ten čas som okolo Oravy našliapal 317 DOBROkilometrov.

Na mojej ceste ma sprevádzalo a podporilo niekoľko DOBROdružiek a DOBROdruhov. S Rasťom som prežil prvú usmoklenú a chladnú etapu končiacu pod Babou horou. Vďaka nemu to napriek nepriaznivému počasiu bola veľmi ľudsky hrejivá etapa. Tony ma sprevádzal na 3. a 4. etape spod Pilska, cez Oravskú Lesnú až do Terchovej. Spolu sme si užívali slnečné a teplé počasie. Slniečko si na chodníku užívala aj zmija, na ktorú som z nepozornosti takmer stupil. Ale našťastie to dopadlo dobre pre mňa aj pre ňu. Kamoš Peťo sa ku mne pridal v Istebnom. S ním som zažil pivnú kúru, búrku na Šípe, vlhkú noc na Podšípe, najdlhšiu, 40 kilometrovú túru s padajúcim batohom pod Hrdošom a aj prírodný wellness v Kalamenoch. V 8. etape mi cestou z Kalamien, cez Kvačiansku dolinu až do Malého Borového robila dobrú spoločnosť Monika. Po slnečnom dni som hmlistú noc po tejto etape strávil v útulni pod Kopcom (Martánovka pod drevom). Nečakane mi ju rozohriali Juro a Peťo, ktorí mi spolu s Evkou na bicykloch priviezli zásoby vody a piva. Chalani nakládli oheň, pri ktorom sme sa zahriali a s pivkom v ruke veselo podebatovali. Predposlednú etapu so mnou začala kráčať Evka zo Zuberca. S ňou sme si vychutnali kávu a pivo v skanzene oravskej dediny a ja som si pri páde do potoka vyliečil moje boľavé otlaky na nohách. V Oraviciach sa ku nám pridala dobrá partia z redakcie My Orava, Lucia, Dorota a Tomáš a ich kamoš Libor. Libor mi z Oravíc na Skorušinú ponúkol službu „šerpu“ a vyniesol mi hore môj 20-kilový batoh.
Na vrchu Skorušiná som strávil poslednú noc mojej túry. Stretol som tam „kovbojskú“ partiu na koňoch aj osamelú mladú Francúzku s obrovským batohom bez mapy, ktorá sa na Oravu vybrala hľadať medvedie stopy. Posledný večer sa ku mne potom pripojil ešte Koli. Pri ohni pod rozhľadňou sme spolu strávili debatujúci večer „pod lampu“. Koli vedie iniciatívu Liptov pre Ukrajinu. Je to úžasný a obdivuhodný človek s veľkou energiou a srdcom, a spolu so mnou absolvoval poslednú etapu mojej túry.

Môj DOBRÝ zámer okrem týchto súpútnikov na ceste podporilo veľa ďalších dobrých ľudí na diaľku, s ktorými sme vytvorili jednu veľkú DOBRÚ družinu. Celkovo sa nám nakoniec spoločne podarilo nazbierať úžasných 2 124 DOBROkilometrov (https://ib.fio.sk/ib/transparent?a=2701585215).

Vďaka týmto všetkým dobrým ľuďom som mohol pre Oravské srdcia, Beskydy bez branícLiptov pre Ukrajinu rozdeliť každému po 708 EUR.Dobro a zlo

Čo je pre niekoho dobré, môže byť však pre iného je zlé. A zlé môže byť pre neho dobré. Napríklad pre takú Ľubku T., „Liptov pre Ukrajinu to sú tí ktorí zbierali peniaze na drony pre ukrajinské bataliony? Zlokilometre na podporu vojnu pod rúškom dobročinnosti. Zastavme posielanie zbraní na Ukrajinu.“

Ľudia, čo sa mýlia sú pomýlení, ale ľudskí.
Je ľudské sa mýliť.
Ľudia čo považujú dobro za zlo sú neľudskí.
Je neľudské odsudzovať dobro a velebiť zlo.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Benian

Narodil som sa a 18 rokov žil na sídlisku Medvedzie na Orave. Po ukončení vysokoškolského štúdia a krátkom pracovnom pôsobení v Trnave som sa opäť vrátil na Oravu do Lokce. Vyštudoval som jadrovú energetiku, ale už viac ako 10 rokov sa živím ako prekladateľ technických textov. Som ženatý, mám tri dcéry, chovám jednu mačku, jedného psa a päť sliepok. Som spoluzakladateľ a predseda občianskeho združenia Beskydy bez hraníc, o.z., správca neinvestičného fondu ORAVSKÉ SRDCIA n.f., spoluzakladateľ občianskej iniciatívy Lokca budúcnosti a bol som jeden z organizátorov zhromaždení za Slušné Slovensko v Námestove. V rokoch 2018 - 2020 som bol nezávislým poslanom obecného zastupiteľstva v Lokci.