Denník N

Drag queen v Brne a rozprávka, ktorú som nepočula

Dvaja tučniaci nájdu opustené vajíčko, ktoré spoločne vysedia.

Brno Pride Week je naozaj pre každého. Aby sa nenudili ani deti, vymysleli organizátori vynikajúci program. Čítanie rozprávky o dvoch tučniakoch. Rozprávku čítal český umelec, toho času drag queen. Že som sa ocitla na mieste konania tejto vynikajúcej akcie mi napovedal nielen veľký názov kina, ale najmä hlučné hlúčiky odporcov tolerancie a umenia. Kvôli agresívnemu odporu niekoľkých spolkov a jednotlivcov sa umelecké čítanie muselo presunúť z knižnice do kina, napriek tomu sa kreslá zaplnili a návštevníci, ktorí prišli neskôr, sa už dnu nedostali.

Namiesto rozprávky o dvoch tučniakoch som si tak vypočula zopár vulgarizmov a slová, že „Naše deti predhadzujeme americkým supom.“ Na ulici stáli celkom obyčajní, na prvý pohľad častokrát sympatickí ľudia. Uverili však nesprávnym ľuďom a tí ich využili na šírenie vlastnej nenávisti. Využili ich strach a vzbudili v nich pocit, že musia chrániť „našu spoločnosť a naše deti“.

Verte či nie, no ak deťom niečo škodí, potom sú to vulgárne prejavy a šírenie nenávisti. A klamstvá, samozrejme. Pretože spoločne s prvými krokmi sa dieťa učí, že klamať nie je správne. Veľký podiel viny na tom celom nesú najmä ľudia (a médiá), ktorí dokážu ovplyvňovať verejnú mienku širokej skupiny ľudí. Médiá, ktoré namiesto rozhovoru s odborníkmi, uverejnia názor fantasy spisovateľky (!!) či člena nejakej rodinnej aliancie.

Pretože ak chvíľu počúvate krik a vyhlásenia ľudí stojacich pred vstupom do kina, uvedomíte si, že len opakujú heslá, frázy a klamstvá, ktoré si prečítali. O tom, že v Amerike postupne zakazujú LGBTI+, pretože im sloboda začala prerastať cez hlavu. O tom, že väčšina odborníkov sa zhoduje, že LGBTI+ ohrozuje vývin detí. A médiá, ktoré tieto dezinformácie šíria, vedia veľmi dobre, čo robia. Uvedomujú si, že ich verní čitatelia sa potom budú týmito informáciami oháňať. že sa strápnia na verejnosti a možno aj v očiach svojich blízkych. Snaha zničiť LGBTI+ komunitu, ktorú už dlhé mesiace vyvíjajú viaceré slovenské či české médiá a osoby, speje k nárastu agresivity, strachu a nenávisti. Ale najmä – ničí rodiny. Tie, ktorými sa všetky rodinné aliancie tak veľmi oháňajú.

Pretože nie je nič horšie než sledovať, ako váš blízky prepadá dezinformáciám a necháva zo seba robiť (dnes som pochopila a naživo videla, čo to slovné spojenie znamená) užitočného idiota. Tých ľudí mi bolo, aj napriek ich správaniu, ľúto. Pretože mnohí skutočne veria, že to, čomu veria, nie je nenávisť ani lož. Že skutočne pomáhajú vlastným deťom či vnúčatám. A to len preto, že dezinformačné médiá ich pod maskou konzervativizmu využívajú pre vlastné účely. Vyvolávajú v nich strach a zneužívajú ich nevedomosť. Starí rodičia, otcovia aj matky. Tí všetci uverili, že tolerancia a otvorená spoločnosť je pre ich deti nebezpečná. Pre deti, ktoré sa im možno boja povedať, že sa cítia inak.

Deti neohrozuje inakosť ani rozmanitosť. Deti neohrozuje umenie. Deti neohrozuje dokonca ani USA. Ohrozujeme ich my sami. Klamstvami, nenávisťou, netoleranciou a obmedzeným myslením.

Teraz najčítanejšie

Alexandra Mravíková

Som človek, ktorému nie sú ľahostajné veci naokolo. Človek, ktorý sa rád zamýšľa. Človek, ktorý sleduje, počúva, vníma a hodnotí. Liberálne slniečko, ktoré verí, že ľudia sú si rovní a všetci by mali mať rovnaké práva. Silný anti-determinista.