Denník N

Kde spravili súdruhovia pri spustení vlajkovej lode – Najvyššieho správneho súdu chybu ?

Sudcom zabudli pribaliť do batožiny kompas

Veľkolepá reforma ministerky Kolíkovej vyplávala na šíre justičné more a tu si už bude žiť vlastným životom. Lebo akokoľvek sa osoby, ktoré sú absolútne neznalé problematiky, snažia, zmeniť slovami, článkami, nadávkami a propagandou fakty, nejde to. Dá sa len zmeniť pohľad na ne, aj to len do doby, kým vec, ktorá je nefunkčná, nebudete potrebovať použiť vy sami. O  nepojazdnom aute môžete rozprávať chvály, natáčať oslavné diskusie, ale určite na ňom neodídete.

Medzi takéto fakty patrí aj to, že akonáhle je zákon prijatý a schválený, už ani zákonodarca nemá vplyv na dieťa, ktoré mu odišlo z domu a to si bude žiť vlastným životom.

Z vlajkovej lode Hegerovej vlády, však v skutočnosti vyplával možno len korpus odstrojený o kormidlo, motor a možno s jedným sťažňom, ktorý vidieť z diaľky. Vďaka inému ministrovi, vyplával z prístavu s polročným oneskorením, čo aj mňa osobne veľmi mrzí, ale myslím si, že len vďaka ministrovi Karasovi bol vôbec schopný vyplávať.  On zmenil drsný a nekompromisný štýl komunikácie ministerky  Kolíkovej s nehodnými sudcami, za vľúdnejší prístup, a podarilo sa mu donútiť dieťa, aby dobrovoľne zhltlo horkú pilulku, hoci z nej bude mať kŕče a nevoľnosť.

Neprijateľný obsah zabalil do prijateľnejšej formy. V našej spoločenskej realite je samozrejme ťažké predvídať, čo by bolo keby bolo, ale ak by torzo vlajkovej lode vyplávalo z prístavu už začiatkom roka, teda v pôvodnom termíne, už by sme sa teraz možno pozerali na vrak stroskotanej lode. Takto si počkáme na výsledky, aké reforma prinesie, za ktoré si zaslúži plnú pochvalu, všetky ovácie, ale aj kritiku, výlučne ministerka, ktorá na tejto reforme tvrdo pracovala. Aj menej talentovaný pozorovateľ štýlu, akým sa tu robí politika, a akým je podporovaná propagandistickými úderkami, pochopí, že Karas skočil do pasce, lebo ak sa reforme nebude dariť, zodpovednosť zvalia na neho a na jej odklad. Ak sa jej bude dariť, nebude to preto, že dal väčší čas na prípravu, ale napriek tomu, a to len preto, lebo reforma je kvalitne pripravená vlajková loď Hegerovej vlády.  Netreba zabúdať na to, že ministerka sama aj so svojou novou materskou stranou dobrovoľne odišli od začatého diela  a rozrobenej práce. Takáto pozícia poskytuje lepšiu možnosť na manipuláciu verejnou mienkou.

Z pohľadu tých, ktorí sú odkojencami najlepších amerických propagandistov, je úplne jedno, aké reálne výsledky reforma v živote prinesie, platiť bude to, ako ich budú na verejnosti interpretovať. A naši občania to budú hltať aj s navijakom do doby, kým sami nebudú mať do činenia so súdmi.

Ak  prejdú systematickým výchovnovzdelávacím cyklom s obsahom, aký mohli včera počuť v jeho prvom diely v diskusii v RTVS v rádiu, vstúpia do tohto prostredia plní očakávaní len toho najlepšieho. Pre väčšinu mojich klientov je stret s realitou v justičnom prostredí šokom, primárne preto, lebo o jeho fungovaní, aj v dobrom  zmysle, o zákonoch, ktoré platia na Slovensku,  o ktorých sa predpokladá, napriek tomu, že sú ich stovky, že ich ovládajú všetci občania, nemajú ani šajnu. Ešte väčším šokom bude stret s realitou po zavedení oslavovanej súdnej reformy. Nepochybujem  o tom, že v záujme „dobrej spolupráce“, postaví aspoň jednu slávobránu, alebo aspoň jej kľučku, aj komora advokátov svojím korektným vyjadrením ku kvalite reformy, ktorá zlepší život jej klientov, ako aj advokátov v justičnom prostredí.

Ak prídu sťažnosti občanov, stále sa dajú zvaliť na sudcov, na čo sa už v médiách a mimovládnych organizáciách, ktoré našťastie bdejú nad šťastím nás všetkých, pripravuje palebná pozícia. Zdá sa totiž, že iná vlaková loď ministerky, ktorá vyplávala za sprievodu stoviek propagandistických lodiek, Najvyšší správny súd, obsadený čerstvou krvou „zvonku“, ľuďmi so silnými príbehmi, získala už v prvej väčšej búrke trhliny. Sudcom totiž zabudli pred tým, ako vyplávali, pribaliť do batožiny kompas.

Oni sa pri svojej úprimnej naivite domnievali, že sa od nich očakáva presne to, o čom vypisovali denníky, ako napríklad aj tento. Odbornosť, nezávislé rozhodovanie, transparentnosť atď. Zdá sa, že nie sú tak talentovaní ako pani ministerka, a nepochopili, čo je ich úloha, a nevedeli čítať medzi riadkami. Pred dôležitými rozhodnutiami, ktoré vydajú v jednoinštančnom konaní, sú povinní vybrať kompas a zistiť, kde je sever. Zistiť, aké rozhodnutie si želá odvolaná pani ministerka, aké rozhodnutie si želajú mimovládne organizácie, čo automaticky znamená, že takéto rozhodnutie očakávajú spravodliví občania Slovenskej republiky, ktorých hlasom mimovládky jednoznačne sú.

Nuž ale, pomýlení sudcovia vydali rozhodnutie, ktoré bolo síce odôvodnené len ústne, ale všemúdre hlavy z mimovládky už vedia, že ani písomné odôvodnenie nebude kvalitnejšie, obranu stíhaného sudcu mimoriadne objektívne vyhodnotili ako chabú a volajú po disciplinárnom potrestaní novej krvi na Najvyššom správnom súde.

Dajte sudcom kompas. Alebo ich vymeňte – Právne listy (pravnelisty.sk)

Pani Petková však vo svojich vešteckých schopnostiach nepodala najlepší výkon, pretože ju predbehla poslankyňa Kolíková, ktorá 19.5. ešte počas vyhlasovania rozsudku, kedy ešte nebolo známe ani len jeho ústne odôvodnenie vedela, že nie je presvedčivé a stihla o tom informovať občanov vo videu u o 17. 43 hodine, hoci vyhlásenie rozsudku skončilo cca okolo 18.30 hodiny ( dúfať, že by advokátska komora vystúpenie poslankyne, ktorá sa odvolávala na to, že hodnotí rozsudok, ktorý ešte nebol odôvodnený a ani vyhlásený, ako odborníčka – advokátka, zareagovala začatím disciplinárneho konania je asi len iluzórne – pani advokátka tam totiž tvrdila, že si rozsudok vypočula dvakrát, čím otvorene zavádza verejnosť, pretože v čase, keď to tvrdila, ho nemohla počuť ani raz, jedine, že by jej ho senát pred jeho oficiálnym vyhlásením už dvakrát prečítal v súkromí jej domova alebo poslaneckej kancelárie).

Ak ešte bol niekto, kto uveril tomu, že cieľom obsadenia nového správneho súdu, a súdnej reformy je kvalita a nezávislosť súdnej moci, po prečítaní článku pani z mimovládky, je nepochybné, že tí konšpirátori, ktorí hovorili o snahách o ovládnutie a spolitizovanie justície, vynútenie si jej poslušnosti mimovládkam a nimi podporovaným politikom, mali pravdu. Lebo darmo dosadili svojich sudcov, v nimi organizovaných výberkách, neosvedčili sa. Nemajú kompas, nedržia sa toho, že majú poslušne rozhodovať podľa toho, ako si to želajú tí, čo ich tam dosadili. To je všetko.

Ale vráťme sa k vlakovej lodi, ktorá vyplávala. Ak sa obviňovanie zlých sudcov z toho, že nepláva ako má, a že dôveryhodnosť justície v očiach občanov sa nezvýšila ( hoci kvalitne pripravený prieskum verejnej mienky s dobre nastaveným výsledkom to kľudne môže zmeniť), neujme, sú tu ešte ako vinníci po ruke zlí advokáti, prokuratúra, úradníci, alebo sami zmätení občania. Faktom je, že to, čo určite úplne stroskotá, bude právo občana na spravodlivý proces.

A ako sa už mohli aj na vlastnej koži presvedčiť aj tí politici, ktorí počas minulých rokov zanedbávali riešiť pálčivé témy v oblasti justície, polície a väzenstva, pred súdmi môžu stroskotať práve tí, ktorí veľkolepú reformu pripravovali a ignorovali všetky dobre mienené rady odborníkov  z praxe. A nepomôžu si, zomelie ich tá justícia, ktorej veľkolepú reformu pripravovali, a podľa toho, ako sa správajú k väčšinovej spoločnosti, môžu byť takéto rozhodnutia dokonca aj v súlade s jej gustom.

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Viktória Hellenbart

Smelo môžem napísať, že sa celý život venujem právu, hoci som pôvodne chcela robiť všetko okrem práva, a najviac zo všetkého som túžila byť veterinárom, ale veci sa vyvinuli inak. Od júla 2001 mám samostatnú advokátsku prax v Lučenci a som teda celý život "vidieckym advokátom". Láska k prírodným vedám ma od začiatku viedla k porovnávaniu a hľadaniu prírodných zákonov v práve. Napriek, a verím, že len "zatiaľ"prevažujúcim skúsenostiam, som si istá, že morálne zákony v spoločnosti sú rovnako nemenné a neporušiteľné ako zákony prírodné. Gravitačný zákon nie je neporušiteľný v tom, že nemožno jednoducho vyskočiť z 12. poschodia, ale následky jeho porušenia sa dostavia a tie sa už ignorujú ťažšie. A rovnako fungujú zákony morálne, možno ich porušiť, ale následky sa dostavia a v tomto prípade ich pocítime všetci..