Denník N

Slováci sa do investovania vôbec nehrnú. Dôležité je začať čím skôr, ideálny ETF fondami

Podľa údajov NBS na finančnom trhu investuje len mizivých 6 % Slovákov. To je problém, keďže ich úspory v bankách strácajú denne hodnotu.

Vzhľadom na vysokú dvojcifernú infláciu na Slovensku sa mnoho ľudí oprávnene zaujíma o to, ako svoje úspory chrániť pred stratou hodnoty. Štatistiky však stále naznačujú, že 90 % finančného majetku Slovákov je uložených v bankách. Aj keď najlepšie úročené termínované účty nedokážu poskytnúť výnosy, ktoré by pokryli ani šestinu minuloročnej inflácie dosahujúcej 12,8 percenta. Reálne jedinou dlhodobou alternatívou, ktorá dokáže prekonať infláciu a generovať ďalšie zhodnotenie, je investovanie na finančných trhoch. Avšak len malý zlomok domáceho obyvateľstva využíva túto možnosť.

Namiesto akcií vidíme konzervatívne investície

V posledných rokoch sa predpokladalo, že na finančných trhoch investuje približne 12 až 15 % obyvateľov Slovenska. Nová analýza Národnej banky Slovenska však naznačuje, že tento odhad bol príliš optimistický. Podľa NBS sa len 6 % domácností zúčastňovalo na finančnom trhu v roku 2021 a väčšinou investovali do konzervatívnejších aktív, ako sú realitné a zmiešané podielové fondy a dlhopisy. Odborníci sa však zhodujú, že z hľadiska výnosov je investovanie do akcií lepšou alternatívou, aj keď s niečo vyšším rizikom.

Namiesto akcií indexy

Prvotným výberom by nemalo byť samotné priame nakupovanie akcií. Investor-začiatočník sa totiž môže ľahko spáliť. Medzi bežné chyby patrí napríklad nákup len jednej konkrétnej akcie alebo jediného výseku trhu, pokus o odhadnutie dolnej hranice ceny (odkiaľ by akcie mali už len rásť) alebo podľahnutie emocionálnym reakciám a panický predaj po poklese ceny. Je skrátka fakt, že jednotlivé akcie dokážu pomerne výrazne klesať aj stúpať a riziko straty alebo zisku je pomerne vysoké.

Pre začínajúceho investora je lepšou voľbou investovanie do akciových indexov, ak už svoju investíciu nechce zveriť odborníkom. Akciové indexy sú reprezentatívnym ukazovateľom výkonnosti tej-ktorej burzy, ktorý je založený na výkone skupiny akcií. Keď je investícia spojená s pohybom týchto indexov, predstavuje pomerne solídny nástroj na dlhodobé prekonanie inflácie a ďalšie zhodnotenie úspor.

Toto sú zásadné indexy

Veľké burzy cenných papierov zvyčajne ponúkajú hneď niekoľko indexov. Okrem hlavného indexu sa často používajú aj sektorové indexy, ktoré merajú výkon konkrétnych odvetví. Medzi najdôležitejšie patria indexy z newyorskej burzy, ktoré majú značnú popularitu medzi investormi. V posledných rokoch je najvýznamnejším indexom S&P 500. Jeho história siaha až do 20. rokov minulého storočia, keď spoločnosť Standard Statistics začala zostavovať index zahŕňajúci akcie viac ako 200 firiem obchodovaných na Wall Street. V priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí sa táto spoločnosť spojila s vydavateľstvom Poor’s a počet titulov v indexe sa zvýšil na 416. Od roku 1957 má S&P 500 svoju súčasnú podobu a zahŕňa – ako už naznačuje názor – 500 najvýkonnejších spoločností obchodovaných na hlavnej americkej burze v New Yorku.

Ďalším významným indexom na Wall Street je Dow Jones Industrial Average, ktorý je najstarším indexom. Meria sa už do roku 1896. Index zahŕňa 30 najväčších a najviac obchodovaných spoločností na Wall Street, čo predstavuje úzky segment tohto trhu. Tretím významným indexom na tejto burze je Nasdaq Composite, ktorý zahŕňa akcie technologických spoločností, ktoré sú najviac obchodované na trhu. Medzi ďalšie známe indexy na svetových burzách patrí FTSE 100 (Londýn), DAX (Frankfurt), Nikkei (Tokio), Hang Seng (Hongkong), Shanghai Composite (Šanghaj) a Stoxx 600 (paneurópsky akciový index).

ETF fondy ako kópia indexu

Na rozdiel od akcií nie je možné priamo investovať do samotného indexu. Teda žiadny investor  – veľký ani malý – nemá možnosť priamo nakupovať akciový index. Avšak trh ponúka alternatívu vo forme tzv. fondov ETF (Exchange Traded Funds), čo sú vlastne podielové fondy, ktoré investujú do akcií zastúpených v konkrétnom indexe tak, aby štruktúra ich portfólia verne reprodukovala daný index. A to v každom čase. Fondy ETF je možné jednoducho nakupovať prostredníctvom investičných platforiem alebo mobilných aplikácií maklérov. 

Ako sa indexy vyvíjali za posledný rok

Ak sa pozrieme na vývoj indexov v posledných mesiacoch, naskytne sa nám zaujímavý pohľad na finančný trh. V roku 2022 sme boli svedkami medvedieho trhu, kedy energetická kríza a vysoká inflácia spôsobili všeobecnú neistotu v ekonomike. A túto ešte viac posilnil ruský útok na Ukrajinu. Ceny akcií klesali celý rok a spolu s nimi aj akciové indexy. Index S&P 500 stratil počas minulého roku 13 % svojej hodnoty a hoci sa tento rok zotavuje, stále má straty okolo 7 % oproti januáru 2022. Index Dow Jones, zastupujúci tridsať najvýkonnejších firiem obchodovaných na Wall Street, stratil menej, konkrétne 5 % počas minulého roku. A rovnakých 5 % je aj dnes voči úvodu minulého roka. Technologický index Nasdaq zažil najväčšie turbulencie, keď jeho hodnota klesla o 23 % počas roku 2022. Hoci tento rok väčšinu straty nahradil, stále je o 10 % nižšie ako v januári 2022.

Tieto čísla by mohli naznačovať, že indexy sú pomerne nestále. Avšak, v porovnaní s jednotlivými akciami, to rozhodne tak nie je. Pri investovaní do ETF fondov, čo je forma „nakupovania indexov“, sa riziko kolísania výrazne znižuje. Je to vlastne jednoduchá matematika a štatistika: keď investor vlastní portfólio, ktoré zahŕňa 30, 100 alebo 500 akcií prostredníctvom indexu (ako napríklad spomínané tri indexy Wall Street), poklesy niektorých akcií sa vyvažujú rastom iných. Dobrým príkladom z nedávneho obdobia sú výrobcovia čipov. Intel za posledné dva roky zaznamenal pokles akcií o 50 %, zatiaľ čo firma Nvidia v rovnakom odvetví zaznamenala rast akcií o viac ako 100 %. Tieto dva tituly zahrnuté v indexe Nasdaq tak korigujú pohyb tohto indexu.

ApmeFX_Svoren_Intel stratil za rok 50% hodnoty, kym Nvidia ziskala vyse 100%Vývoj hodnoty akcií spoločností Nvidia a Intel za posledných 5 rokov. Zdroj: Investing.com

Slováci majú veľmi nízky finančný majetok

V tomto bode by skúsený investor mohol namietnuť, že investovanie do ETF fondov pravdepodobne prináša nižšie výnosy v porovnaní s vlastnou zostavou a aktívnym riadením akciového portfólia. Tento argument je správny, ale platí len pre skúsených a aktívnych investorov, ktorí neustále dôkladne analyzujú situáciu na finančnom trhu, skúmajú výsledky firiem a na základe toho obchodujú. Pre takýchto pokročilých investorov existujú aj ďalšie možnosti, ako napríklad obchodovanie s rozdielovými zmluvami (CFD) na akciové indexy, ktoré prinášajú vyšší potenciálny výnos, ale aj vyššie riziko straty. Výkonnosť tohto nástroja je ešte možné zvýšiť pomocou pákového efektu. Avšak, bežný investor by mal mať nižšie ciele a zamerať sa na ochranu svojich úspor pred infláciou a postupné zväčšovanie svojho finančného majetku. V tomto ohľade majú Slováci ešte čo doháňať, pretože podľa NBS majú väčšinu svojho majetku investovanú do nehnuteľností, pričom finančný majetok tvorí len 11 % z celkových aktív.

 

Teraz najčítanejšie

Peter Svoreň

Mám na starosti medzinárodné operácie brokera ApmeFX TRADING EUROPE a som zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Ako člen vrcholového manažmentu ApmeFX TRADING EUROPE vediem oddelenie investičného výskumu a som tiež členom výboru pre riadenie rizík. Inžiniersky titul mám z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Aj (avšak nielen) kvôli svojej práci aktívne sledujem nové (najmä fintechové) technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch. Práve o týchto témach píšem na svojom blogu.