Príbehy agentov Útvaru paranormálneho výskumu a obrany patria už tak trocha medzi moje guilty pleasures. Komiksová séria, ktorá mala pôvodne byť len takým bočným doplnkom Hellboyových dobrodružstiev, mi nakoniec zaberá takmer celú jednu poličku. A je to teda riadna soap opera.

Po skončení prvého sedemnásťdielneho cyklu popisujúceho Žabí mor, sa začína ďalšia epocha Mignolovho sveta — Peklo na zemi. Zdanlivo vyhraná vojna s nákazou meniacou ľudí na žabacie monštrá má svoje dôsledky — mestá sú poloopustené, ľudia sa združujú v potulných skupinách a cez trhliny v zemi vyliezajú nové potvory.

Prvé štyri knihy Nový svět, Bohové a monstra, RuskoVlak plný příšer & Odložená smrt sledujú preživších agentov Ú. P. V. O. a opäť ich stavajú do viac či menej prepojených misií po celom svete. Riešia napríklad podozrivú južanskú sektu, snežného muža v lesoch severozápadnej Kanady alebo ruských zombie kradnúcich stavebný materiál. A novú postavu dievčiny Fenix s predtuchami, ktoré sa plnia.

Silnou stránkou Ú. P. V. O. sú naďalej komornejšie časti s osobnými linkami sympatických postáv. Ako autor spomína v jednom zo záverov, každé ich konanie so sebou prináša nezvratné dôsledky a zmeny, takže netrpia nemennosťou (a nudnosťou) ako mnohí mainstreamoví superhrdinovia. Mignolovo nadšenie pre staré horory, mýty a folklór je samozrejme prítomné aj naďalej a nádherne dokresľuje celý jeho vesmír.

Tou slabou stránkou je spomínaná soapoperovosť a rozvláčnosť. Celé by sa to dalo vyrozprávať na polovičnom rozsahu strán a o nič zásadné by sme neprišli. Nuž, to je tá daň za pravidelné vydávanie dlhodobých zošitových sérií.