Denník N

Aj humanisti majú svoj svetový deň

leonardo davinci 2023

Rôzne skupiny ľudí majú svoje medzinárodné dni. Jedenásty február je svetovým dňom chorých, 15. marca majú svoj deň spotrebitelia a 21. júna slávime Svetový deň humanistov.

Začal sa sláviť v 80. rokoch minulého storočia. Za touto myšlienkou stálo  Americké humanistické združenie (The American Humanist Association –  AHA). Najprv sa tamojšie humanistické združenia trochu sporili, či by týmto dňom nemalo byť výročie založenia Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (International Humanist and Ethical Union, skratka IHEU) alebo nejaká iná udalosť.

Nakoniec začiatkom 90. rokov AHA schválila rezolúciu, ktorá tento deň stanovila na deň letného slnovratu. S tým nakoniec súhlasili aj ďalšie združenia.

American Humanist Association ( AHA )

Je nezisková organizácia v Spojených štátoch , ktorá presadzuje sekulárny humanizmus. Vznikla v roku 1941. Hlavnou náplňou jej činnosti je obhajoba rovnosti pre humanistov, ateistov, agnostikov a voľnomyšlienkárov .

Čo je to sekulárny humanizmus:

Sekulárny humanizmus je filozofický a etický prístup, ktorý kladie dôraz na hodnoty a práva jednotlivcov a presadzuje ich bez ohľadu na náboženské vyznanie. Zakladá sa na presvedčení, že ľudia majú schopnosť a zodpovednosť formovať svoj vlastný život a spoločnosť na základe rozumu, empatie a etických princípov.

Ako filozofický smer sa začal vo svete šíriť už okolo roku 1851.

Autora môžte podporiť nákupom v týchto e-shopoch

Knihy pre každého

knihy pre kazdeho eshop

Teraz najčítanejšie