Denník N

„Mierotvorci“ za inváziu, humanitárnymi dávkami proti tankom

Väčšina Slovákov je proti vojenskej pomoci Ukrajine. Podľa prieskumu až 70%, pričom priemer EÚ v tejto otázke je 40%. Podľa tejto časti obyvateľstva sa dodávanie zbraní Ukrajine rovná predlžovaniu a podpore vojny. Keby sa zastavením dodávok zbraní skončí vojna a všetko zabíjanie, bolo by to samozrejme super. Ale je to naozaj tak?

Je to iba populistická rétorika politikov, ktorí vo väčšine prípadov veľmi dobre vedia, že to tak nie je. Ich cieľovka sú však voliči, ktorí to nevedia alebo ani nechcú vedieť. Prípadne im je situácia na Ukrajine úplne ukradnutá a myslia si, že keď sa tí Ukrajinci konečne podvolia Rusku, zázračne skončí inflácia, stúpne životná úroveň a všetci utečenci sa vrátia späť na Ukrajinu.

Čo sa však naozaj stane, ak by Západ prestal dodávať zbrane a muníciu Ukrajine? Boje a zabíjanie tým určite neprestanú. Ukrajinci budú musieť začať šetriť muníciou, bude im dochádzať vojenská technika a Rusi využijú situáciu na zvýšenie tlaku a po nejakom čase obnovia ofenzívu.

Naďalej bude dochádzať k obrovským stratám na životoch a front sa bude hýbať len minimálne, pravdepodobne v neprospech Ukrajiny. Keďže ruská strana je tiež veľmi vyčerpaná, front by pripomínal prvú svetovú vojnu, kde sa dlhodobo územné zisky a straty rátali skôr na metre, než na kilometre.

Rýchly prielom a postup by nebol pravdepodobný, pokiaľ by teda správa o zrušení všetkých vojenských dodávok Ukrajinu morálne nezlomila. Nasledovalo by teda opätovné zamrznutie konfliktu alebo vleklé pozičné boje.

Rusko by tak dostalo čas obnoviť svoju zdecimovanú armádu, vycvičiť a vyzbrojiť nové jednotky, doplniť muníciu a techniku. Má predsa stále obrovské ľudské a surovinové zdroje, a za spojencov militantné režimy ako KĽDR a Irán, ktoré pomáhajú s dodávkami munície a zbraní.

O pár mesiacov, maximálne rokov, by Rusko napadlo Ukrajinu opäť. S obnovenou armádou a možno aj poučené z predošlých chýb. A to by už Ukrajina nemusela ustáť.

Ako by vyzerala porážka Ukrajiny

V takom prípade by hrozilo úplné obsadenie už formálne anektovaných území, v horšom prípade celej ľavobrežnej Ukrajiny. Ďalším scenárom by mohla byť opätovná snaha obsadiť Kyjev a dosadenie proruskej bábkovej vlády, ktorá by uznala ruské územné zisky, a Ukrajina by sa stala de facto ruským protektorátom.

Možnosťou by mohlo byť aj donútenie súčasného režimu v Kyjeve o uznanie územných ziskov a jeho donútenie k „proruskej neutralite“ a demilitarizácii. Vzhľadom na veľkosť Ukrajiny, počet obyvateľov a ich postoj k Rusku je veľmi nepravdepodobné obsadenie a okupácia celej Ukrajiny.

Ak by sa to aj nejako Rusom podarilo, práve spomínaný postoj Ukrajincov, ktorí si zažili hrôzy invázie a neustáleho bombardovania, by pravdepodobne spôsobil vznik partizánskych skupín a podnikanie diverzných útokov na okupačné vojská a proruskú administratívu.

Pôsobenie takýchto partizánov by bolo najpravdepodobnejšie na západnej Ukrajine, ktorá je hornatejšia ako zvyšok krajiny, a aj jej obyvateľstvo bolo najviac protirusky naladené už pred inváziou. Ďalšími miestami pôsobenia partizánov by mohli byť široké zalesnené územia alebo aj rôzne ukrajinské mestá.

Ruská armáda však určite nemá kapacity na efektívnu kontrolu takého veľkého územia. Najmä keď pozorujeme, že si nedokáže kontrolovať ani svoje aktuálne hranice a diverzné proukrajinské skupiny prenikajú aj do Belgorodskej oblasti.

Liekmi a potravinami proti tankom

Mierotvorci odmietajúci ďalšie dodávky zbraní Ukrajine by si tiež mali uvedomiť, čo by znamenala akákoľvek okupácia ďalších ukrajinských území Rusmi. Tí už ukázali svoje neľudské správanie v Buči a Irpini, a pri kompletnom ničení obytných štvrtí v mestách ako Mariupoľ a Bachmut.

Určite by sa nesprávali inak ani na novo okupovaných územiach. Dokonca by sa správali ešte horšie, pretože sú frustrovaní a unavení z ukrajinského odporu a svojich obrovských strát. Čiže výsledkom zastavenia vojenskej pomoci Ukrajine by boli ďalšie masakry, mučenia a popravy.

To si títo „mierotvorci“ neuvedomujú alebo nechcú uvedomiť. Ak je správna druhá odpoveď, je to vrcholne cynické a neľudské, a máme na Slovensku veľký problém s morálnymi zásadami a základnou ľudskosťou.

Samozrejme budú argumentovať, že sú za pomoc Ukrajine, ale iba tú humanitárnu. Keď však na vás niekto strieľa z tankov a bombarduje vás raketami, hádzať po ňom lieky alebo potravinové balíčky vám moc nepomôže.

 

Prieskumy o podpore dodávok zbraní na Ukrajinu:

https://www.scribd.com/document/632677789/RevivEU#

https://www.bertelsmann-stiftung.de/en/topics/latest-news/2022/october/europeans-support-for-ukraine-continues-unabated

Teraz najčítanejšie

Martin Šuba

Absolvent medzinárodných vzťahov a bezpečnostných štúdií (PhDr.) so zameraním na postsovietsky priestor. Zaujímam sa o reportážnu literatúru a literatúru faktu, históriu, jazyky a cestovanie. Rusko, Ukrajina a Kazachstan sú moje srdcovky.