Denník N

A hviezdy sa rozplynú v betóne

Hviezdy sú krásne vďaka kvetine, ktorú nevidno, povzdychol si Malý princ. Tušil tú krásu a tajomstvo. V dnešnej Bratislave by mal smolu.

Hlavná stanica, Filiálka, Komenského a Kamenné námestie, sčítanie ľudu, nájomné byty, električka do Petržalky, cyklotrasy. To je iba námatkový  zoznam zastavených alebo zbabraných projektov tohto mesta. Najnovšie k nim pribudnú aj Planetárium a Mediatéka.

Slovensko a Bratislava čelia exodu mladých ľudí, odchádzajú za lepším vzdelaním. Nie sme atraktívni. Nemáme dosť dobrých škôl a vzdelávacích zariadení.  Média sú toho plné, situácia je kritická, odborníci bijú na poplach.  Skoro všade je lepšie než tu. V rebríčkoch atraktivity sa Bratislava ďalej prepadáva.

Územný generel školstva hl. mesta Bratislavy hovorí jasnou rečou a ako jedno z opatrení uvádza vytvorenie atraktívnych podmienok pre mladých ľudí, ktorí sa chcú zaoberať vedou.

Bratislava je jediným z hlavných  miest V4, ktoré nemá multifunkčné vedecko-vzdelávacie zariadenie, väčšinou nazývané Planetárium.  Kde sa nielen deti ale všetci môžu zoznamovať s fascinujúcimi zákonmi fyziky, astronómie, biológie ale aj umenia a vedy všeobecne. Chodiť na prednášky, diskusie, koncerty. Bratislavské deti za týmito zážitkami musia cestovať do Viedne, Brna, Budapešti resp. Hurbanova. Je to až neuveriteľné, ale je to tak. V privatizačnej zabíjačke deväťdesiatych rokov tu veda a kultúra nikoho nezaujímali.

Pritom záujem je obrovský. Súkromná výstava o vesmíre v Inchebe skraja tohto roku bola stále plná, chodili tam rodiny a školské zájazdy. A tak je to vo všetkých Planetáriách, sú plné detí, nadšených z nových zážitkov, poznatkov, inteligentnej zábavy a netušených obzorov. Je to jeden z najlepších spôsobov ako v deťoch povzbudiť záujem o vedu, vzdelanie, kultúru. Preč od mobilov a blikajúcich obrazoviek.

Planetárium na brehu Dunaja bola preto úplne jasná voľba. Atraktivita miesto, viď Bean v Chicagu, ale aj jasný signál, že tomuto mestu záleží na vzdelaní, kultúre a budúcnosti. Na jednom konci nábrežia stojí socha M.R. Štefánika, astronóma a Slováka svetového mena, na druhom mohlo stáť Planetárium, ako jeho pocta. Aká symbolika!

V čase dohody dokonca nad mestom prelietal prvý slovenský satelit. Spätná väzba zo škôl bola nadšená, konečne! Prvá  verejne prospešná vedecko-kultúrna stavba v Bratislave od Nežnej revolúcie. Všetci po takýchto stavbách volali, teraz sa stala skutočnosťou a mesto to nestálo ani cent. Vzdelanie, namiesto železa a betónu. Bol to ťažko vybojovaný úspech, ale podarilo sa a Bratislava by sa mala čím pýšiť. Win win pre každého, najmä ale pre deti, rodiny a školy. A budúcnosť Slovenska a Bratislavy. Už to mohlo stáť.

A to isté Madiatéka, digitálna knižnica, komunitný  verejný priestor, veľký sen pani Magdy Vášáryovej, ktorý sa nám podarilo presadiť spolu s Planetáriom. Pomaly každé krajské české mesto má novú knižnicu, verejný priestor, s multifunkčnou náplňou.  Vedecké centrá alebo technologické parky sú už štandardom a jasným indikátorom úrovne mesta a jeho vedenia.

Vo štvrtok 29.06.2023 budú poslankyne a poslanci mestského zastupiteľstva hlasovať´ o návrhu primátora Valla zrušiť Planetárium aj Mediatéku a namiesto nich si nechať  vyplatiť peniaze.

Dôvod?  Podržte sa. Už nie sú aktuálne! Neadresujú aktuálne potreby rozvoja mesta (krásna slovenčina…)

Už máme dosť a kvalitných vzdelávacích zariadení, už neodchádzajú deti za lepším vzdelaním, v Bratislave sme všetko vyriešili a preto sa môžeme na ambície a budúcnosť zvysoka vy…. .A nechať si zaplatiť ligotavé peniažky, ktoré sa  ako obvykle rozkotúľajú na všetky tie pozérske sny z ktorých Bratislavčania nikdy nič mať nebudú.

Plató Staromestská je stará myšlienka z Mestských zásahov. Stál som o ňu a preto som počas môjho mandátu Matúša Valla požiadal, aby ju pripravil a zrealizoval. Za pár mesiacov to vrátil že to nejde. Aby plató malo zmysel, bolo bezpečné a odhlučnené, musela by sa prekryť väčšia časť ulice a to je tak technicky a finančne náročné, že to projekt odsúva do ríše snov.  Ale o to tu nejde. Projekt, akokoľvek nereálny, perfektne funguje ako krásna vábnička na rojčenie a odvádzanie pozornosti od mizernej reality. Snívať o budúcnosti je starý propagandistický trik, komunisti ho doviedli do dokonalosti. Darovaná projektová dokumentácia skončí v miestnosti podobných projektov  MIB a bude koniec. Nebude ani Planetárium ani plató. Nebude nič. Snažili sme sa, ale palučilos kak vsekda…A developer sa smeje.

Investovať do betónu namiesto vedy, kultúry a vzdelania je nevídaným prejavom nekultúrnosti a malomyseľnosti. Ešte horšie sú dôvod a odôvodnenie- jednoslabičné –  neaktuálne, bodka. To je argumentácia mesta, ktoré tak rado rozpráva o transparentnosti  a slušnosti?  Exemplárny príklad zničujúcej slovenskej praxi rušiť všetko predošlé, začínať vždy znova a nedosiahnuť nič. Kedysi o tom pekne písal aj Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť.

Obnažujúci a vysvetľujúci  pohľad na svoj myšlienkový svet poskytol sám primátor. „Mediatéka je mŕtva inštitúcia, veď internet je v telefóne… a Planetárium slúži akurát na premietanie hviezd na sadrokartón“ (MsZ 24.02.2022). To nie je vtip. Argumentácia ako z  Hlavných správ. K tomu niet čo dodať. A tak sa primátor stretol s developerom a za chrbtom verejnosti  si dohodli, že developer nemusí nič robiť, stačí vycálovať keš. To sa stále počíta.   Aké jednoduché. Bez verejnej diskusie, bez odborníkov, na tajňáša.

A nad všetkým sa vznáša hrobové ticho, ako v Bratislave už pekných pár rokov.

Samozrejme, jednu zásadnú chybu Planetárium má. Nie je na ňom podpis Matúša Valla.

Takže milé deti, ak chcete objavovať svet, radšej čumte  do mobilu, kúpte si virtuálne okuliare, zatvorte sa do pivnice a bude vám hej. Bratislave sú dôležitejšie prachy a betón, než vaše sny, vzdelanie a  budúcnosť. To vám odkazuje váš primátor.

 

PS

V piatok poobede mala  Para koncert v Prahe, bol sa primátor  pozrieť v Stromovke alebo na Petříně na tamojšie planetáriá, aby videl a vedel o čo chce bratislavské deti pripraviť?

Teraz najčítanejšie

Ivo Nesrovnal

Narodil som sa v Bratislave 19. mája 1964. Bývali sme na Jelačičovej. Po ukončení gymnázia som chcel študovať históriu, lebo dejiny ma vždy priťahovali. Nakoniec som však išiel na právo. Vo vzdelávaní som pokračoval ďalej na univerzitách v USA, Nemecku a Francúzsku. Profesionálnu dráhu som začal v Akadémii vied a ako právnik som mal tú česť pracovať so skvelými ľuďmi v kancelárii prezidenta Václava Havla. Ako advokát som žil a pracoval v rôznych európskych krajinách. Trinásť rokov som spoluviedol pobočku renomovanej medzinárodnej advokátskej kancelárie Gleiss Lutz Rechtsanwälte pre Česko a Slovensko. Dlhšie som žil v Hamburgu, Štuttgarte, dobre poznám Viedeň, Mníchov, Zurich či Kodaň. Po návrate zo zahraničia som ostal z mnohých vecí v Bratislave nemilo prekvapený. Odstup od západnej Európy sa zväčšil, Bratislava strácala konkurencieschopnosť a vypadla z rebríčkov kvality života. V roku 2009 som preto vstúpil do komunálnej politiky a stal som sa poslancom mestského zastupiteľstva. Pochopil som, že keď chce človek meniť veci, mal by začať niečo robiť. Pre mesto sme spolu s kolegami, mestskými poslancami vykonali kus roboty. Snaha vyvrcholila v roku 2014 zvolením za primátora hlavného mesta SR Bratislava.