Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Jazyk ticha: Perlmannovo mlčanie a sila nevysloveného

Svojím debutovým románom Perlmannovo mlčanie (Premedia, 2023) ponúka svetoznámy švajčiarsky autor a filozof Pascal Mercier alias Peter Bieri čitateľom sebareflexívnu cestu do spletitých sfér ľudskej existencie. Prostredníctvom príbehovo prístupnej prózy, elegantných metafor a nádychu tichej irónie Mercier vytvára postupne gradujúci príbeh, ktorý sa, podobne ako vo svojich ďalších románoch, dotýka existenciálnych otázok, problematiky jazyka a slov, napätia medzi intelektom a túžbou hľadať pravdu na jednej strane a vedcami a intelektuálmi na strane druhej.

Dej

Perlmannovo mlčanie odhaľuje príbeh Philippa Perlmanna, uznávaného literárneho vedca, ktorého ťaží ťarcha vlastných nedostatkov. Keď Perlmann dostane za úlohu zorganizovať medzinárodné sympózium, zapletie sa do siete lží o sebe samom a plagiátorstva. Tvárou v tvár strachu z odhalenia a intelektuálnej menejcennosti a rezignácie sa Perlmann dostáva do ríše ticha a mlčania, kde zlyhávajú všetky slová a pravdu nemožno verbálne uchopiť. Mercierovo rozprávanie sa plynulo prepletá Perlmannovým vnútorným svetom a skúma zložitú súhru medzi ambíciami, zraniteľnosťou, skepticizmom a hľadaním autenticity. Dej je spočiatku značne pomalý, opakujúci sa a v porovnaní s nasledujúcimi Mercierovými románmi (Nočný vlak do Lisabonu, Váha slov) menej dynamický až miestami nudný. V druhej polovičke sa kniha však postupné rozbieha.

TOP 5 kníh, ktoré by vám nemali v júni ujsť

Umenie klamať: vrstvy autenticity

Jeden z obohacujúcich aspektov knihy spočíva v Mercierovom skúmaní umenia klamať. Mercier s elegantnou iróniou spochybňuje pojem autentickosť a odhaľuje masky, ktoré jednotlivci nosia, aby sa mohli pohybovať v spoločenskom prostredí. Prostredníctvom Perlmannovho boja si čitatelia pripomínajú krehkú rovnováhu medzi verejnou osobnosťou a skrytou zraniteľnosťou, ktorú všetci ukrývame. Mercier úmyselne vyberá postavy z akademickej sféry, ktoré zasadzuje do pokryteckých, snobských, egoistických až pozérskych polôh. Vidno tu nielen autorovu už klasickú kritiku akademizmu, intelektuálov a vedcov, ale aj biografický odkaz na vlastné znechutenie a odchod z univerzitného prostredia.

Symfónia ticha: Sila nevyslovených slov

Mercierova analýza mlčania sa stáva symfóniou samou osebe. Vo svete zaplavenom hlukom majstrovsky ukazuje silu nevypovedaných slov. Pauzy medzi rozhovormi, dôraz na nevyjadrené a zamlčané emócie či strašidelná absencia pravdy formujú rytmus rozprávania. Práve v týchto „tichách“ sa odrážajú najhlbšie túžby a obavy postáv a vytvárajú sugestívnu atmosféru, ktorá pretrváva ešte dlho po dočítaní poslednej strany.

Človek sa vžíva do sveta prostredníctvom papagájovania slov… Prečo nikoho iného nerozčuľovala dusivá sila jazykového odpadu? Perlmannovo mlčanie, s. 150 a 153

Intelektuálna neistota: Univerzálnosť pochybností o sebe samom

V celom románe sa opakuje téma univerzálneho boja s intelektuálnou neistotou. Mercierovo vykreslenie Perlmannovho akademického prostredia odhaľuje tlak na to, aby potvrdil svoj status vzdelaného a úspešného akademika. Prostredníctvom introspekcie Mercier vyzýva čitateľov, aby sa zamysleli nad vlastnou neistotou, čím nepriamo stimuluje ich empatiu a sebareflexiu. Toto skúmanie ľudského stavu hlboko rezonuje a pripomína nám, že prežívanie pochybností o sebe a svete je čosi, čo máme všetci ako ľudské bytosti spoločné. Zároveň nám pripomína, že postavy z akademickej sféry sú tiež len ľudia so všetkými svojimi slabosťami a nemožno ich preceňovať ani zbytočne glorifikovať.

Záver

Perlmannovo mlčanie je románovým prvorodeným dieťaťom Pascala Merciera. Ak ste čítali autorove ďalšie romány, ktoré vyšli skôr ako jeho debut, z hľadiská motívov a tém kniha neprináša nič nové, čo by Mercier ďalej nerozvíjal vo svojej tvorbe. Z hľadiska dejovosti Perlmannovo mlčanie tiež zaostáva za majstrovsky zvládnutím Nočným vlakom do Lisabonu či Váhou slov. Predovšetkým prvá tretina kniha môže miestami pôsobiť nudne a so zbytočne opakujúcimi sa udalosťami a opismi, no od druhej polovice sa tempo aj tenzia knihy zvyšujú.

Pokiaľ máte radi hlbšie knihy s filozofickým rozmerom, po ktorých prečítaní aj budete vedieť, že ste niečo hodnotné prečítali, Perlmannovo mlčanie rozhodne patrí do tejto kategórie. Kniha tiež poteší fanúšikov Pascala Merciera, hoci ako som uviedol vyššie, kvalitami nedosahuje majstrovstvo ostatných autorových románov.

Knihu Perlmannovo mlčanie si môžete zakúpiť tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)