Denník N

Medvede naše každodenné: postrach či poklad?

Dopravná značka v NP Glacier, USA.
Dopravná značka v NP Glacier, USA.

V ostatných rokoch sa na Slovensku vo veľkom rieši téma medveďov. Je to téma, ku ktorej sa vyjadrujú nielen odborníci, ale osvojili si ju aj ľudia, ktorí tému strachu z medveďov účelovo živia. Výsledok je taký, že mnohí ľudia vidia medveďa všade a majú strach ísť aj na obyčajnú prechádzku do lesa. Iracionálny strach ich ovláda napriek tomu, že väčšina z nich medveďa vo voľnej prírode nikdy nestretla a ani nevidela.

K napísaniu týchto riadkov ma inšpirovala návšteva národných parkov na severozápade  Ameriky, kde o medveďov naozaj nie je núdza a je veľká šanca, že ho stretnete alebo uvidíte. Ľudia na Slovensku riešia, či je ich veľa, alebo nie je ich veľa. Tu je ich naozaj veľa. A nielen medveďov, ale aj bizónov, jeleňov, losov, púm, vlkov, horských kôz a ďalších krásnych, no potenciálne nebezpečných divokých zvierat. Pokúsim sa opísať, ako to funguje tam a porovnáme si to s realitou na Slovensku.

Jeleň wapiti. NP Teton, USA
Bizóny. NP Yellowstone, USA
Bizóny. NP Yellowstone, USA
Los. NP Glacier, USA

Keď navštívite tieto rozsiahle prírodné lokality, prekvapí vás výrazne odlišný prístup, ktorý tu k divokej prírode v porovnaní so Slovenskom majú: prítomnosť zvierat tu berú ako prirodzenú realitu a prispôsobili tomu svoje správanie. Pravidlám, ako sa správať vo voľnej prírode, učia aj návštevníkov, ktorých je tam naozaj veľké množstvo.

Prvé, čo si všimnete, sú všadeprítomné upozornenia, že sa nachádzate v lokalite, kde medvede a iné divé zvery prirodzene žijú. Súčasťou je poučenie, ako sa v danej lokalite správať a akú minimálnu vzdialenosť od zvierat dodržiavať. No a pre prípad, že sa stretnete so zvieraťom zoči-voči a hrozí útok, je nutnosťou mať poruke sprej proti medveďom. Dôležité je tiež vedieť ho použiť. Dané inštrukcie treba brať vážne, lebo šanca, že sa so zvieratami stretnete, hraničí s istotou. Realitou je, že 95% ľudí pohybujúcich sa v divočine má sprej pripravený v pohotovostnej polohe na opasku.

Tieto tabule sú všade, kde sa zvieratá vyskytujú (NP Teton, Yellowstone, Glacier, Banff)
Inštrukcie v piknikovej zóne
Edukačná nástenka v Národnom parku Glacier
Upozornenie a inštrukcie nájdete aj vo všadeprítomných toaletách

Na Slovensku som videl maximálne upozornenie na zvýšený výskyt medveďa hnedého v niektorých lokalitách.

Za druhé, v každom meste a obci, ktoré sa nachádzajú v lokalitách, kde sa medvede vyskytujú, sú odpadové nádoby zabezpečené tak dobre, že aj ja som mal občas problém zistiť, ako ich otvoriť.

To je obrovský rozdiel oproti realite na Slovensku. U nás už roky skúmame, ako čo najlepšie zabezpečiť naše odpadové nádoby. Dávam si preto otázku, či musíme stále vynachádzať svoje vlastné koleso, či nie je lepšie skopírovať to fungujúce zo sveta?

Testovanie odpadových nádob. Zdroj: ZOO Bojnice

Vo Vysokých Tatrách sa to podarilo a výsledok je taký, že návštevy medveďov v obývaných oblastiach klesli na minimum.

Zdroj: https://dennikn.sk/minuta/3489592

Toto sú moje postrehy ako turistu-laika. Iste, je to pohľad povrchný a nejde do hĺbky problematiky. Ja sám sa za odborníka na túto tému rozhodne nepovažujem. Hoci intenzívne chodím po horách a lesoch pešo či na bicykli viac ako päťdesiat rokov, medveďa som na Slovensku osobne nevidel ani nestretol. Je ale veľmi pravdepodobné, že oni videli mňa 😀. Na to, aby som medveďa videl vo voľnej prírode, musel som ísť na severozápad Ameriky. Tým samozrejme nechcem povedať, že tu medveďov nemáme a nemôžete ich stretnúť.

Téma je, samozrejme, oveľa zložitejšia, a preto by bolo nanajvýš vhodné prenechať ju na riešenie odborníkom, a nie nejakým politickým Huliakom, Borisom, Sujom, Pellem,…(voľne si dosaďte svojho medveďobijcu) . Môžeme si klásť ďalšie otázky o poľovníckych vnadiskách, prikrmovaní, o poľnohospodárskych aktivitách v medvedích teritóriách, o zabezpečení fariem a obydlí.

Vnadisko. Zdroj: Facebook
Zdroj: Facebook

Ľudia si tiež musia byť  vedomí určitého rizika v prípade, keď vstupujú do divočiny. Je nemysliteľné mať pocit absolútnej bezpečnosti a dojem, že sa mi nič nemôže stať. Každý deň podstupujeme vedomé, či nevedomé riziká. V meste, na cestách, v prírode. A tie sú štatisticky oveľa väčšie, než napadnutie medveďom. Vo voľnej prírode sú doma hlavne zvieratá a my sme tam len návštevníci. Treba to zobrať na vedomie, byť ostražití a podľa toho sa aj správať.

Z medveďa si môžeme urobiť strašiaka alebo môžeme jeho výskyt na našom území využiť ako turistickú atrakciu tak, ako v španielskej Astúrii.

Zdroj: https://dennikn.sk/minuta/3444750/

Na záver použijem slová bývalého šéfa Zásahového tímu pre medveďa hnedého Michala Haringa: Tému medveďov treba riešiť rozumom, a nie olovom.


Odporúčané články a odkazy:

O medveďoch

Haring zo zásahového tímu: Šíri sa strach. Ak zistíme, že medveď neútočil, nikoho to už nezaujíma

Zásahový tím pre medveďa hnedého

ŠOP SR  zverejnila štúdiu o početnosti medveďov

Ako (ne)funguje medvedí sprej (+video)

Teraz najčítanejšie

Jozef Sedilek

Občiansky aktivista, ktorý cíti zodpovednosť za budúcnosť sveta, kde žijeme .