Denník N

T. Capote: Raňajky u Tiffanyho (Čitateľský denník 29/2023)

„Jenže divokému zvířeti nemůžete dát své srdce — čím víc si ho zamilujete, tím je pak silnější a silnější. Až je už tak silný, že vám uteče do lesa. Nebo ulítne na strom. Pak ještě vyšší strom. A pak až do nebe. Takhle to nakonec dopadne, pane Belle, jestli se zapomenete a zamilujete si divokého tvora. Skončíte tak, že se očima zabloumáte po nebi.“

New York počas druhej svetovej vojny. Začínajúcemu spisovateľovi Fredovi sa do susedstva nasťahuje Holly Golightlyová, mladá, pochabá a bezstarostná dievčina s voľnomyšlienkárskymi spôsobmi a ryšavým kocúrom. V jeden deň k nemu neohlásene zíde po požiarnom rebríku a začne tak priateľstvo, ktoré sa neskončí tak, ako asi čakáte.

Naozaj som netušil, že autor masívneho a drsného true crime Chladnokrvne stojí aj za touto útlou novelou pripomínajúcou pestrofarebný, pastelový, impresionistický obraz. Capote v nej popisuje veľkomesto so všetkými tými smutno-smiešnymi postavičkami, ako neúspešní herci, polomafiáni, prisťahovalci s vtipným prízvukom alebo naivné dievčatá z vidieka. O čo mu ale ide?

Raňajky u Tiffanyho patria medzi piliere modernej americkej literúry. Capote v nich vytvoril kontrast medzi zdanlivým leskom metropoly a jej skutočnou tvárou, ukazuje odvrátenú stranu amerického sna, ale zároveň aj kúsok krásy. Nemusíte súhlasiť s tým, ako Holly žije — určite by ste ju nechceli mať za susedku — ale jej naivita zmiešaná s pragmatizmom, smutná minulosť a neznáma budúcnosť z nej robia nezabudnuteľnú, trocha tajomnú, ale i z mnohých životov povedomú, postavu.

A znova: pozrite si aj film!

T. Capote: Raňajky u Tiffanyho
Petit Press, 2004
96 strán
85 %

plusy
• krásny jazyk a popisy New Yorku
• nezabudnuteľná hlavná postava
• príjemné plynutie
• nejednoznačnosť vzťahov

mínusy
• absencia hutného deja (mne to ale nevadilo)

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie