Denník N

Ruský Sabaton a invázia na Ukrajinu

Radio Tapok na spoločnom koncerte so Sabaton v Moskve - Facebook Radio Tapok
Radio Tapok na spoločnom koncerte so Sabaton v Moskve – Facebook Radio Tapok

Radio Tapok je pseudonym ruského hudobníka Olega Abramova, ktorý sa medzi svojimi fanúšikmi preslávil prerábaním známych piesní do ruštiny. Postupne začal tvoriť aj vlastnú hudbu a ani invázia na Ukrajinu nespomalila vzostup tejto hviezdy. Práve naopak.

Hudobník multiinštrumentalista prerobil a prespieval množstvo známych rockových a metalových, ale aj popových a rapových piesní z angličtiny a nemčiny do ruštiny. Hovorí, že sám neovláda angličtinu moc dobre a preto sa rozhodol priblížiť hudbu týchto kapiel ruskému poslucháčovi ich prespievaním do ruštiny.

Jeho najväčšia inšpirácia je jasná z štýlu jeho piesní, ktorý sa výrazne podobá švédskej metalovej kapele Sabaton. Práve od tejto kapely prerobil množstvo piesní. Sabaton sa vo svojich textoch venuje najmä vojenskej histórii a Radio Tapok si prirodzene vybral najmä piesne týkajúce sa ruských dejín.

Prerobil takto napríklad pieseň „Attero Dominatus“ o dobytí Berlína v roku 1945, „Panzerfampf“ o bitke pri Kursku, či „ The Attack of a Dead Men“ o poslednom útoku ruských vojakov počas prvej svetovej vojny, po ich zasiahnutí bojovým plynom v bitke o Osowiec.

Poslednú spomenutú pieseň si všimli aj členovia Sabaton a dohodli sa s Radio Tapok na jej spoločnom prespievaní. Okrem piesní od Sabaton Radio Tapok prespieval aj piesne od Rammstein, System of a Down, Offspring, Iron Maiden či Eminema.

Najviac mu však učaroval Sabaton a tak sa aj jeho vlastná tvorba na štýl Sabatonu výrazne ponáša. Jeho vlastná pieseň „Bitva za Moskvu“ oslovila členov Sabatonu a karta sa obrátila. Tentokrát Sabaton prerobili pieseň z ruštiny do angličtiny.

Kvalitatívne nestratili ani jeho ďalšie autorské piesne, ktoré vydal na svojom prvom albume „Nasledie“ v roku 2022. Popularita Radio Tapok rapídne stúpala a koncertoval po celom Rusku, Ukrajine, Bielorusku a Kazachstane.

Oleg pod paľbou Rusov aj Ukrajincov

Ruská invázia speváka zastihla práve na Ukrajine, kde odohral svoj posledný ukrajinský koncert v meste Mykolajiv, deň pred začiatkom ruskej invázie. Počas koncertov na Ukrajine si spevák často okolo seba obmotal alebo mával ukrajinskou vlajkou, za čo sa na neho zniesla kritika z radov ruských nacionalistov.

Kritiku dostal aj zo strany Ukrajincov. Svoj post, ktorý zverejnil počas pobytu v Mykolajive na sociálnej sieti odsudzujúci inváziu po návrate do Ruska totiž zmazal.

V minulosti sa vôbec nevyjadroval k vojne a nikdy neodsúdil ani anexiu Krymu. Vyhlásil len, že „hlupáci sú na obidvoch stranách a tí sú za to zodpovední“. Odvtedy koncertoval aj pre posádku ruských vojakov alebo na Deň Ruska v Petrohrade.

Radio Tapok na Deň Ruska v Petrohrade – Facebook Radio Tapok

Za osem rokov vojny však ani raz nevystúpil na Kryme, aby nedostal zákaz vstupu na Ukrajinu a mohol tam pokračovať v koncertovaní. V tom bol rozumnejší ako jeho idoly z kapely Sabaton, ktorí vystúpili na Kryme v roku 2015 a ich basgitarista Pär Sundström mal niekoľko poznámok počas interview, ktoré naznačovali, že považuje Krym za ruský.

Neskôr sa kapela snažila vysvetliť svoje vyjadrenia a verejne sa zúčastnila aj protestu proti ruskej invázii.

Odsúdený pre Rusko

Od začiatku invázie na Ukrajinu Radio Tapok vystupuje iba v Rusku. Tam jeho popularita vystrelila a vyzerá to tak, že netrpí ani stratou Ukrajinského a ďalšieho zahraničného publika.

Koncertuje naprieč celou krajinou a jeho piesne o hrdinských činoch ruských vojakov v histórii perfektne zapadajú do nacionalistického ošiaľu podporovaného propagandou. K vojne a politike sa však stále nevyjadruje.

Asi aj preto nebol súčasťou veľkého propagandistického koncertu v Moskve, kde vystúpil s prejavom Vladimír Putin a provládni, nacionalistickí hudobníci ako Oleg Gazmanov alebo kapela Ljube.

Radio Tapok alibisticky mlčí. Môžeme ho za to morálne odsudzovať ale treba si uvedomiť, že je v odlišnej situácii ako iní ruskí umelci, ktorí po invázii alebo ešte pred ňou z politických dôvodov opustili Rusko a pokračujú vo svojej tvorbe v zahraničí.

Spieva totiž o ruskej vojenskej histórii, o hrdinstve ruských vojakov a nie je ťažké si predstaviť nie úplne nadšené prijatie takýchto textov u ruskojazyčnej diaspóry v Európe, Amerike či Gruzínsku.

V krajine udavačov a absurdných zákonov

Viacerí hudobníci takto koncertujú pre svojich ruských a ukrajinských fanúšikov v zahraničí. Vo Varšave sa napríklad konal koncert ruských hudobníkov, ktorého zisk išiel na pomoc Ukrajine. Medzi nimi bol napríklad raper FACE a punková kapela Pornofilmy.

Títo umelci však už pred inváziou kritizovali Putinov režim a ich tvorba obsahuje aj ich politické názory. Radio Tapok si vybral istotu a mlčanie, a pokračuje vo svojej kariére v Rusku, kde mu okrem jeho textov nahráva k popularite aj fakt, že žiadna z kapiel, ktorej piesne prerobil, sa tak skoro v Rusku na koncerte neukáže.

V takom štáte, na aký sa postupne zmenilo Rusko, si však žiaden umelec nemôže byť istý svojou budúcnosťou. Na základe Zákona o diskreditácii armády už bolo udelených množstvo pokút a rozsudkov väzenia za rôzne absurdnosti.

Ani Radio Tapok sa tak nebude môcť čudovať, keď sa nájde nejaký udavač, ktorý nájde niečo protištátne a urážajúce ruskú armádu v jeho textoch. Tie sú síce o ruských hrdinoch, no sú aj o bitkách a vojnách, ktoré Rusko prehralo. Napríklad pieseň „Cušima“ o prehratej bitke rusko-japonskej vojny.

A ruská armáda podľa aktuálnej propagandy predsa nikdy neprehráva, iba sa takticky preskupuje, robí gestá dobrej vôle a celkovo jej všetko ide podľa plánu.

Radio Tapok a Sabaton – Facebook Radio Tapok

Teraz najčítanejšie

Martin Šuba

Absolvent medzinárodných vzťahov a bezpečnostných štúdií (PhDr.) so zameraním na postsovietsky priestor. Zaujímam sa o reportážnu literatúru a literatúru faktu, históriu, jazyky a cestovanie. Rusko, Ukrajina a Kazachstan sú moje srdcovky.