Denník N

Drony na Moskvu. Potenciál a premárnené príležitosti Ruska

Moscow City - Unsplash.com
Moscow City – Unsplash.com

Toto leto sa stávajú štandardom nie len útoky dronov na Krym alebo Belgorodskú oblasť, ale aj na samotnú Moskvu. Drony zasiahli aj modernú biznis štvrť Moscow City, kde sa nachádzajú mrakodrapy s luxusnými apartmánmi a kancelárskymi priestormi. Na jednom z týchto mrakodrapov – „Bashnya Federatsiya“, sa nachádza aj najvyššia rozhľadňa prístupná pre verejnosť v Európe. Na plošine rozhľadne je veľký nápis: „Vyšše toľko ljubov“ – Vyššie je iba láska.

rozhľadne mrakodrapu vidno zvrchu aj ostatné mrakodrapy Moscow City a samozrejme celú šíru Moskvu. Je to dych berúci pohľad. Najmä v noci, keď je Moskva rozsvietená a vidno milióny svetielok všade na okolo.

Niektoré z nich vystupujú výraznejšie ako iné, sú to nádherné historické budovy úradov a ministerstiev, či športový štadión Lužniki a vysvietená aleja vedúca okolo neho popri rieke Moskva.

Výrazne hrubšie pásy svetiel sa tiahnu tam, kde sa nachádzajú hlavné ulice, takzvané „prospekty“, ktoré sú výrazne širšie a dlhšie ako ostatné ulice. Najznámejšími z nich sú Starý a Nový Arbat.

Nočná Moskva z veže „Bashnya Federatsiya“ – Martin Šuba

Keď sa nachádzate vo štvrti Moscow City, na Arbate, pri Lomonosovej univerzite, na nábreží rieky Moskva, na Červenom námestí či Tverskoj ulici máte pocit, že je to nádherné a moderné mesto, metropola bohatej a rozvinutej krajiny.

Vôbec na vás nedolieha chudoba väčšiny ostatných regiónov Ruska, blatové cesty, vymierajúci vidiek, nezamestnanosť, ľudia stále žijúci bez kanalizácie a v zhnitých rozpadajúcich sa domoch, ktoré boli postavené ešte za Stalina.

Nehovoriac už o znečistení ovzdušia, v čom je premiantom mesto Noriľsk a závalu odpadu, v čom exceluje Čita.

Prípadne úplné vyľudnenie celých mestských štvrtí, lebo po skončení ťažby uhlia z obdobia ZSSR a odchode jediného zamestnávateľa v meste, ktoré vzniklo len na základe tejto ťažby, ostala väčšina obyvateľov nezamestnaná. V tom je najlepším príkladom „mesto duchov“ Vorkuta.

Lesk a bieda najväčších miest

V Moskve a Petrohrade nič z toho nevidíte a necítite. Pokiaľ nezájdete do okrajových štvrtí, kde je postavených množstvo panelákov na kope. Také vyrastajú aj na okrajoch Petrohradu a sú prezývané „muravejniky“ – mraveniská. Sú to napríklad štvrte „Murino“ alebo „Šušary“.

Je v nich ubytovaný veľký počet ľudí v obrovských panelákoch a nie je k nim dostavaná poriadna infraštruktúra. Nie len že na niektoré tieto okrajové časti mesta nevedie žiadna línia metra alebo električky, nevedie tam často ani poriadna asfaltová cesta.

Prípadne, ako v dvoch spomínaných štvrtiach, nájdete jednu stanicu metra na celé kilometre panelákov.

Obyvatelia „mraveniska“ sa musia domov dopravovať po blatových cestách v „maršrutkách“ – minibusoch či malých dodávkach so sedačkami, ktoré stoja na znamenie kdekoľvek počas trasy. Je to typický dopravný prostriedok všetkých postsovietskych krajín.

Navyše sa v týchto štvrtiach nenachádzajú ani ďalšie potrebné veci pre život ako nemocnice, školy, parky. Je to iba množstvo obrovských panelákov a medzi nimi vyasfaltovaná plocha na parkovanie áut. To je realita najnovšej výstavby v ruských „Benátkach severu“.

Okraj štvrte Vasilyevsky ostrov v Petrohrade – Martin Šuba

Sám som navštívil jednu z takýchto okrajových štvrtí počas môjho pobytu v Petrohrade. Nachádza sa smerom na letisko Pulkovo. Bola vybudovaná skôr a nachádzajú sa v nej aspoň miniobchodíky a Ikea… vzdialená pol hodinu na maršrutke od najbližšieho metra.

Viedla tam dokonca aj asfaltová cesta, aj keď v takom stave, že miestami nebolo poznať, či vojna prebieha na Donbase alebo v tejto petrohradskej štvrti.

Nehľadiac na veľké nedostatky, Moskva aj Petrohrad sú nádherné mestá a centrá kultúry (Petrohrad) a politiky (Moskva) Ruska. Človek sa v nich cíti príjemne (aspoň v mojom prípade), stále je kam chodiť a čo obdivovať. Najmä v centre mesta. Ľudia sú tiež extrémne milí a priateľskí. Hlavne keď viete po rusky.

Aj pocit bezpečia v týchto mestách som zažíval oveľa väčší než v Paríži či niektorých, aj dosť centrálnych častiach Bruselu. To sa bohužiaľ môže zmeniť zhoršujúcou sa sociálnou situáciou a návratom vojnových veteránov a prepustených Wagnerovcov z frontu.

Samozrejme, kvalita života v Petrohrade a Moskve sa nedá ani porovnať s ostatnými oblasťami Ruska ako Vorkuta alebo Čita.

Vasilyevsky ostrov – štvrť na pobreží Fínskeho zálivu v Petrohrade – Martin Šuba

Útoky na Moskvu

Aj preto je obrovská škoda, že ruská elita rozpútala nezmyselnú vojnu v ktorej precenila svoje sily, poštvala proti sebe väčšinu civilizovaného sveta a tak sa od neho aj odrezala. Dotiahla to dokonca tak ďaleko, že ukrajinské drony napádajú a poškodzujú samé srdce Moskvy – Moscow City a Kremeľ.

To ukazuje len ďalšiu nekompetentnosť ruskej armády a obrany, keď dokážu drony preletieť takú obrovskú vzdialenosť a zasiahnuť hlavné mesto bez toho, aby ich niekto zachytil a zneškodnil už počas letu nad ruským územím.

Nemyslím si, že je dobrý nápad aby Ukrajina cielila útokmi na civilnú infraštruktúru Ruska. Môže to podporiť Putinovu propagandu o tom, že Rusko sa len bráni a poštvať bežných Rusov proti Ukrajincom.

Na druhej strane takto Rusi zistia, že vojna je reálna a týka sa aj ich. Že to nie je len nejaký zábavný program na štátnej televízii v ktorom „naši“ stále iba vyhrávajú. K protestom proti vojne to však aj tak nebude viesť, pretože režim už príliš „utiahol šróby“ represívneho aparátu a aj najmenší prejav odporu voči nemu je prísne trestaný.

Teoreticky to môže viesť aspoň k rozšíreniu radov ruských partizánov bojujúcich proti režimu a ich diverznej aktivity na území Ruska.

Aj napriek možným, pre Ukrajinu pozitívnym účinkom, by sa mali útoky sústrediť iba na vojenskú a vládnu infraštruktúru. Namiesto Moscow City teda útočiť napríklad na vojenské letiská, ako to už urobili v minulosti.

Otázne však je, či Ukrajinci vôbec dostatočne ovládajú svoje útočné drony na takéto vzdialenosti a tie nepadajú na náhodné miesta po Moskve a jej okolí. Niektoré z predošlých zásahov by to potvrdzovali.

A teraz späť na rozhľadňu mrakodrapu „Bashnya Federatsiya“.

Vyššie je iba láska – nápis na rozhľadni Bashnya Federatsiya v Moscow City – Martin Šuba

Premárnená šanca

Luxusné moderné mrakodrapy, krásna panoráma a rozsvietené nočné mesto. Keby Putin a jeho režim netratili toľké miliardy na zbrojenie a propagandu, mohlo takto vyzerať oveľa viac ruských miest.

Na predmestiach mohli byť asfaltové cesty a parky, na vidieku mohla byť zavedená kanalizácia a ľudia mohli byť presídlení z polorozpadnutých hnilých domov Stalinovej éry do nových alebo renovovaných domov.

Stačilo by, aby nešli miliardy na Prigožinovych Wagnerovcov, farmu trollov šíriacu dezinformácie, na činnosť tajných služieb, ktoré aj tak nepomohli a dodávali Kremľu nesprávne informácie, a na armádu, ktorá sa ukázala byť neefektívnou.

Miliardy nemuseli byť míňané ani na opravu, respektíve úplné znovuvybudovanie Mariupoľu a iných miest, pretože bez ruskej invázie by neboli zrovnané so zemou.

Stačilo opustiť svoju imperiálnu mentalitu z čias ZSSR a cárizmu, a obrovské zisky z nesmierneho nerastného bohatstva investovať do rozvoja krajiny. Tak ako to urobili Spojené arabské emiráty či Katar. Sústrediť sa na rozvoj turizmu, technológií, vedy a výskumu, finančného sektoru… Ruský potenciál bol obrovský.

S takýmto rozvojom a imidžom by Rusko k sebe prirodzene priťahovalo okolité krajiny bývalého ZSSR, ktoré by sa sami dožadovali spolupráce s ním a nemuselo by ich k spolupráci nútiť vyhrážkami a vojenskými intervenciami.

Moscow City – Martin Šuba

Teraz najčítanejšie

Martin Šuba

Absolvent medzinárodných vzťahov a bezpečnostných štúdií (PhDr.) so zameraním na postsovietsky priestor. Zaujímam sa o reportážnu literatúru a literatúru faktu, históriu, jazyky a cestovanie. Rusko, Ukrajina a Kazachstan sú moje srdcovky.