Denník N

T. Klvaňa: Fenomén Trump & Možná přijde i diktátor (Čitateľský denník 30 — 31/2023)

„Svět se nám v posledních třiceti letech rozpadl. V něčem je rozpad pozitivní. Nemáme komunismus. Je méně chudoby. Jsme vzdělanější, máme lepší přehled o tom, co se děje. Jíme neskonale lépe, meně kouříme a pijeme méně alkoholu. Naše auta jsou o několik řádů čistší, dokonalejší a bezpečnější. Skoro zadarmo můžeme mluvit s kýmkoliv na druhém konci světa, hlasem, písmem i obrazem. Ač se to nezdá, ve válkách umírá měně lidí. Jenže nepozorovaně, skoro mimoběžně se zvrtlo cosi v našich hlavách. Mění se naše psychika. Jsme méně stálí a trpěliví. Fakta mají menší autoritu. Oslabujeme instituce a zvyklosti, na kterých závisí bezpečnost i prosperita nejbohatší a nejvzdělanejší kultury z těch, které zde dosud byly. Alarmisté mluví o jejím konečném úpadku. Díváme se na voyeurské nesmysly v televizi, děláme si selfie a do politických úřadů volíme idioty. Co se děje?“

Keď mi v schránke pristane nový výtlačok .týždňa, medzi prvými si vždy nalistujem stĺpček Tomáša Klvaňu. Tento český publicista a novinár sa dlhodobo venuje komentovaniu toho, čo sa aktuálne deje v Spojených štátoch — a ako to môže ovplyvniť celý svet.

Sám seba charakterizuje ako pravicového liberála, veľmi kriticky teda pozerá na vlnu politickej korektnosti a ľavicovo-progresívneho myslenia na amerických univerzitách, ktoré podľa neho viedli k vychýleniu pomyselného kyvadla prudko na druhú stranu — a pomohli tak vytvoriť fenomén menom Trump. Tomu sa podarilo zachytiť pocit rozčarovania z demokracie, ktorý nastal u mnohých menej úspešných Američanov — pocit, že svet sa príliš rýchlo a príliš nezrozumiteľne mení, doslova sa im rúca pred očami, elity sa tomu smejú a všetkých naokolo navyše aj poučujú, ako majú žiť. Narúša sa dôvera v inštitúcie, staré zvyklosti a autority, chceme všetko a hneď a zadarmo.

A potom internet. Ten priestor, v ktorom máme pocit, že si môžeme dovoliť viac, než v reálnom svete. Zabúdame, že je verejným kanálom, a nie krčmou, v ktorej sa po záverečnej vypovedané blbosti stratia. Táto facebooková neformálnosť sa ale postupne prenáša aj do verejného života — a politiky. A tak to, čo by sme ešte prednedávnom označili za nevychovanosť, je dnes považované za autentickosť. Poznáme aj zo slovenských reálií.

Pre Klvaňu sú tolerancia, slušnosť a úcta k pravde a faktom dôležitejšie, než politické pravo-ľavé delenie. Nerozumie preto konzervatívcom, ktorých Trump síce odpudzuje, no napriek tomu ho volili, pretože im sľúbil naplnenie konzervatívnej agendy. Nevolia tým pádom na základe toho, aký je ich kandidát, ale proti komu kandiduje. Nezaujíma ich, čo kreatívne ponúka, ale čo horlivo odmieta. A táto vlna sa šíri celým Západom.

Je teda liberálna demokracia ohrozená? No, nikdy to nemala ľahké a vždy sa o ňu bude treba starať. Návrat ku konzervatívnym cnostiam ako trpezlivosť, zdržanlivosť (autor veľmi pekne píše o dôstojnom a mierne odmeranom vystupovaní na verejnosti) odriekanie, dôvera, úcta k autoritám, budovanie inštitúcií a nezabúdanie na minulosť sú nevyhnutnosťou. Klvaňa taktiež tvrdí, že názoroví oponenti by sa mali čo najčastejšie stretávať osobne — je iné si polo anonymne vynadať na sociálnych sieťach a iné rozprávať s človekom tvárou v tvár.

Klasické piliere liberálnej demokracie — delenie moci, verejná kontrola a fungujúca občianska spoločnosť — sú narúšané. Klvaňove knihy ale nepoukazujú len na tých druhých, zámorských veľkých hráčov. Neprispievame k deštrukcii civilizácie aj my sami? Ak sa nezmení naše zmýšľanie, možná přijde i diktátor.

T. Klvaňa: Fenomén Trump — Poslední vzpoura bílých mužů
Pejdlova Rosička, 2016
224 strán
90 %

T. Klvaňa: Možná přijde i diktátor — Proč už zase ztrácíme svobodu a nikomu to nevadí
Bourdon, 2017
292 strán
80 %

plusy
• kritika naprieč pravo-ľavým spektrom
• stručnosť, zrozumiteľnosť
• nielen problémy, ale aj možné riešenia
• zdržanlivosť a odstup
• zážitky z USA a Kuby

mínusy
• české kauzy lokálneho významu
• repetitívnosť

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie