Denník N

Vystúpiť z NATO, získať obrannú neutralitu a slobodu

O voličskú priazeň sa uchádzajú aj také politické strany, ktoré sa v oblasti obrany netaja ambíciou spraviť zo Slovenska neutrálny štát. Momentálne však iba jedna z týchto strán dosahuje v prieskumoch nad 5%, strana Republika. Poďme sa pozrieť, čo by sa vystúpením z NATO dosiahlo.

Bezpečnosť a obrana

Členstvo v NATO poskytuje Slovensku mechanizmus kolektívnej obrany, kde podľa článku 5. Severoatlantickej zmluvy znamená, že útok na jedného člena je považovaný za útok na všetkých. Hoci neexistuje žiadna oficiálna armáda NATO, spojením vojenského potenciálu všetkých členských krajín do jedného celku hovoríme o najsilnejšom arzenále sveta, ktorý nemá konkurenciu. Odchod z NATO by teda znamenal stratu bezkonkurenčne najsilnejšieho vojenského potenciálu, aký vo svete existuje. Logicky, stratiť takú ochranu môže chcieť len politický analfabet.

Implimentácia nevyhnutných bodov

Ak by Slovensko vystúpilo z NATO, krajina by musela hĺbkovo prehodnotiť svoju obrannú stratégiu a viac investovať do vlastných vojenských spôsobilostí. Náklady na zabezpečenie primeranej obrany sa líšia v závislosti od mnohých faktorov vrátane špecifických bezpečnostných potrieb krajiny, geopolitickej situácie, vojenskej stratégie a celkových rozpočtových úvah. Výdavky na obranu sú navyše komplexným problémom, ktorý ovplyvňujú rôzne politické, ekonomické a sociálne faktory. To nie je všetko, ďalšie faktory, ktoré treba zvážiť pri určovaní požadovaných výdavkov na obranu, zahŕňajú údržbu a modernizáciu vojenskej infraštruktúry, získanie moderného vybavenia, výcvik personálu, vedenie vojenských cvičení a rozvoj strategických spôsobilostí.

Investície do obrany z vlastných zdrojov

Ďalšia vec je, že obranné vybavenia vo svete čoraz rýchlejšie napredujú a teda dosiahnuť primeranú schopnosť obrany predstavuje investície do čoraz drahších technológií. HDP Slovenska v roku 2022 predstavovalo zhruba 107 miliárd eur, čo robí zo Slovenska tretiu najchudobnejšiu krajinu v EÚ. Tento fakt v rámci HDP potvrdzuje, že vzhľadom na vojenský potenciál ostatných krajín a napredovanie technológií v tomto sektore, by dosiahnutie schopnosti primeranej obrany bolo finanče veľmi náročné. Podľa tímlídra pre obranu SaS Ivana Bilohuščina by zabezpečenie aspoň základnej obrany bez vojenskej, spravodajskej, či logistickej podpory NATO vyžadovalo niekoľkonásobné masívne navýšenie rozpočtu a to hovoríme iba o základnej obrane. Primeraná schopnosť obrany je od základnej veľmi ďaleko. Z akých zdrojov na to odborníci z Republiky chcú získať peniaze vysvetliť nevedia. Realita je taká, že by sa pre všetkých občanov museli astronomicky zvýšiť dane, extrémne osekať niektoré zo sektorov ako je školstvo, zdravotnícto či dôchodky, alebo astronomicky navyšovať štátny dlh. To by znamenalo uvrhnutie Slovenska do hlbokej chudoby a odniesli by si to hlavne pracujúci ľudia. Na to odborníci v Republike tiež nejako nemysleli.

Modernizácia armády vlastným obranným priemyslom

Modernizáciu armády chcú v Republike dosiahnuť prostredníctvom slovenského obranného priemyslu a domácich firiem. Opäť berúc do úvahy pokročilé technológie vo svete, slovenský obranný priemysel a ani slovenské firmy nemajú kapacity na to, aby konkurovali do miery primeranej obrany svetového formátu. Znamenalo by to, že vo všeobecnosti by sa na Slovensku museli začať vyrábať bojové stíhačky, bojové vrtulníky, tanky, obrnené vozidlá, protitankové strely, raketové systémy, antibalistické strely, skrátka všetko. Tvrdiť, že vyrábať takú obrannú techniku na Slovensku sa dá, je absolútne absurdné. Pripomeniem tiež, že tieto zbrane sa skladajú z komponentov pochádzajúcich práve zo západu a slovensko nedisponuje vývojárskymi firmami, ktoré by ich dokázali nahradiť. Ale aj na to chlapci z Republiky nejako zabudli.

Záver

Po zvážení spomenutých bodov vyplýva záver, že vystúpenie z NATO a snaha o vybudovanie vlastnej armády z vlastných zdrojov by spôsobilo dopady výlučne negatívneho charakteru extrémnych rozmerov. Extrémne by utrpela naša obrana, ekonomika, ale hlavne samotní ľudia, ktorí by boli uvrhnutí do hlbokej chudoby. A aj napriek tomu by Slovensko nedokázalo zabezpečiť primeranú schopnosť obrany, možno len základnú. Preto je potrebné tieto témy ľuďom vysvetlovať, aby sa nestali obeťami klamstiev, ktoré ponúkajú jednoduché riešenia na zložité probémy a nedoplatili sme tak na to všetci. Rusko by sa určite veľmi potešilo.

Odkaz

Rusko predstavuje pre Slovensko ohrozenie mieru, chudobu, či tvrdú diktatúru a existuje veľa politikov, ktorí sú priklonení k Putinovi. Patria medzi nich Robert Fico a strana Republika, ktorí nás ťahajú práve k Rusku, čím ohrozujú budúcnosť nás všetkých. Poďme spraviť všetko pre to, aby sme spolu s vami a so všetkými, ktorí nám pomôžu, zastavili najväčšie ohrozenie našej krajiny. Vo voľbách krúžkujte správne.

Matej Galo – Kandidát na poslanca č. 115

Medzinárodné právo

SASKA – 12

Teraz najčítanejšie

Matej Galo

Matej Galo študoval medzinárodné právo vo Veľkej Británii. V strane Sloboda a Solidarita je členom odborných tímov pre zahraničné veci a obranu. Podporuje pevné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO. Hĺbkovo sa venuje medzinárodnému právu porušovanému na Ukrajine a pracuje na zlepšení postavenia Slovenska v medzinárodnom spoločenstve.