Denník N

Vyrástli sme na kresťanských knihách, ktorých autori dnes ľutujú, že ich napísali

Zdroj: Amazon.com
Zdroj: Amazon.com

Vyrástli sme na kresťanských knihách, ktorých autori dnes verejne ľutujú, že ich napísali. A je dôležité priznať si to a pracovať s tým.

Keď ste na kresťanských festivaloch či podobných akciách zorganizovali prednášku o vzťahoch a sexe, mali ste zvyčajne takmer istú záruku, že bude plno.

Pred 15-20 rokmi som sa v tomto prostredí pohyboval ako nabudený tínedžer – a veľký úspech zaznamenávala kniha I Kissed Dating Goodbye amerického evanjelikálneho pastora Joshuu Harrisa, ktorá vyšla v českom preklade S nikým nechodím a nejsem cvok (2004) a neskôr aj v slovenskom preklade Zbohom lásky (2006). Kniha mala obrovský úspech a v USA sa predávala v obrovských nákladoch a ovplyvnila milióny ľudí…

…až kým jej autor v roku 2016 neoznámil, že zásadne prehodnotil svoje postoje a ospravedlnil sa všetkým ľuďom, ktorých jeho myšlienky negatívne ovplyvnili. Zároveň požiadal vydavateľstvá, aby jeho knihu prestali vydávať.

Harris prehodnotil svoju vieru a v roku 2018 sa s manželkou Shannon rozhodli rozísť. V dobrom. Ako priatelia.

„Kedysi som mal všetky odpovede – kapitolu a verš. Teraz som šťastne neistý, stále sa vyvíjam a užívam si zázrak a tajomstvo života,“ uvádza Harris na svojom webe.

Okrem toho Harris natočil aj dokumentárny film, v ktorom sa stretol s „obeťami“ svojej knihy – a ktorý je voľne dostupný na youtube. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac, nájdete ho tu.

Shannon Bonne, ex-manželka Joshuu Harrisa, práve vydáva vlastnú knihu memoárov Žena, akú chceli: Rozbitie ilúzie o dobrej kresťanskej manželke (The Woman They Wanted: Shattering the Illusion of the Good Christian Wife).

Koľko asi bude trvať, kým podobný prístup zažijeme aj od slovenských Harrisov?

Teraz najčítanejšie

Martin Kováč

Som manžel, otec, teológ, starokatolícky kňaz a ľudskoprávny aktivista. V rokoch 2019-2023 som pracoval na projekte obnovy Starého Lýcea. Aktuálne pôsobím na pozícii projektového manažéra v Nadácii Volkswagen Slovakia. Venujem sa najmä otázkam náboženskej slobody, medzináboženského a medzikultúrneho dialógu, právam menšín a vzťahu štátu a cirkví.