Denník N

Sorry, uhorené deti nie sú také sexi ako utečenci

Pred týmito voľbami Rómovia nie sú téma. Vychádza to aj z prieskumov. Vystriedalo ich niečo oveľa viac sexi – utečenci. Čo tam po tom, že utečenci tu nie sú a čo tam po tom, že deti v osadách reálne existujú, reálne mrznú alebo umierajú v plameňoch.

Pred štyrmi rokmi nám Róbertovia – Fico a Kaliňák – sľubovali rómsku reformu. Hovorili o systémových zmenách, o reforme dávok v hmotnej núdzi a o podpore vzdelávania detí z osád, o pracovných príležitostiach pre nekvalifikovaných, o naštartovaní fungujúcej sociálnoprávnej ochrane detí, aby sa nám neopakovali prípady /u/týraných detí.

Neurobili nič. Predložili jeden paškvil o pomoci v hmotnej núdzi, ktorým dali starostom do rúk neobmedzenú moc nad rozhodovaním o tom, kto dostane koľko od štátu – podľa toho ako poslušne volí, nie podľa toho ako sa zúčastňuje na aktivačných prácach. Okrem toho nepriniesli ani jedno opatrenie, ktoré by prinieslo kvalitnejšie vzdelávanie v osadách, lepšiu pripravenosť detí na školy, ani nenakopli sociálku, aby sa prestala nečinne prizerať tisícom týraných detí vo vlastných rodinách – týraných biedou, hladom, alkoholom, násilím.

Pred týmito voľbami si vybrali niečo mazanejšie, niečo, na čom nemôžu prehrať – lebo ak riešite neexistujúci problém, nikto nevie na konci jasne povedať, či ste zlyhali alebo uspeli. Šermujú svojou novou mantrou o tom, ako chránia Slovensko pred migrantmi, ktorí nás aj tak obchádzajú zďaleka. Namiesto toho im tu doma zomierajú deti v strašných podmienkach a to je realita, ku ktorej však nezvolajú tlačovú konferenciu. Mohla by tam totiž zaznieť otázka: Čo ste urobili pre tie uhorené a umrznuté deti? Ako ste ich ochránili? Pred mrazom, pred ohňom, pred ich vlastnými rodičmi?

Na túto hru sme im naskočili všetci. Aj politici, aj novinári, aj voliči. Všetci melú len o migrantoch. Správy o zhorených maličkých rómskych deťoch vždy na chvíľu zasvietia v bulvári, občas aj v serióznejších plátkoch. Deti zhoreli, matka plače, redaktor nám na záver povie, koľko rokov nezodpovedným rodičom môže vymerať súd. Lenže, tých správ o umrznutých a obhoretých deťoch je v poslednom čase tak veľa, že to svedčí nie o čiastkových tragédiách, ale o systémovom zlyhaní kompetentných. A to by si žiadalo skutočné vyvodenie zodpovednosti od starostov, cez sociálne úrady až po tých, ktorí sľubovali reformy.

Namiesto toho hľadíme s vlastnými strachmi a fóbiami na billboardy s tými, ktorí chránia Slovensko. Čo tam po tom, že ich nečinnosť nepriamo zabíja.

p.s. Predpokladám, že v diskusii zaznie niečo v zmysle Ficovho najnovšieho výroku: A čo ste pre Slovensko urobili vy? Za posledné štyri roky som v pléne predložila desiatky návrhov zákonov o reforme dávok v hmotnej núdzi, cez povinnú predškolskú výchovu pre deti z osád až po sprísnenie trestov za týranie a zneužívanie detí a návrhy v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí. Smer nič z toho nepodporil.

Teraz najčítanejšie

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Vždy ma prekvapí, keď ma niekto označí za političku. Necítim sa tak. Srdcom som matka, novinárka, športovkyňa a niekto, koho vyrušujú rôzne skrivodlivosti sveta a má neustále nutkanie ich naprávať. V parlamente, na ulici, v rodine. Pred ideológiou uprednostňujem zdravý rozum a úsudok, ale mám rada slobodu. Preto som v SaS. A píšem knihu, bicyklujem a behám.