Denník N

Niekoľko viet o podobnostiach a odlišnostiach popravy Prigožina a Pugačova

Toto video je v očiach Kremľa väčším dôvodom „definitívneho riešenia“ J.Prigožina, než čokoľvek iné.
https://www.facebook.com/odleteldekel/videos/3084804548494895?idorvanity=1213812832656710
Potvrdzuje správnosť našej línie: nikdy viac ruskú okupáciu!

Doznievajú hodnotenia Prigožinovej smrti…vlastne popravy. Experti teraz zbierajú roztrhané kúsky jeho tela.
Väčšina pozorovateľov sa zhoduje, že doplatil na svoju opovážlivosť, s ktorou vystúpil voči Putinovi a jeho generálom.
Pripojený Prigožinov monológ sa oddá vypočuť, lebo obsahuje fakty, aj Prožinove vlastné politické posolstvá, ktoré sú v Rusku takpovediac nezlučiteľné so životom. Rozbil totiž oficiálny obraz oprávnenosti „špeciálnej operácie“ na Ukrajine. Tento obraz je v Putinovom Rusku súčasťou štátnej lži. Prigožinovým videom sa cítila – ako to už štátna lož zvykne – bytostne ohrozená. Lebo tá býva ohrozená akýmkoľvek pravdivým slovom. A to aj vtedy, ak ochrana štátnej lži stojí na bodákoch a hlavniach veľkej armády, FSB a všadeprítomnej propagandy. Zdalo by sa, že jedno „kuchárove“ videjko touto štátnou lžou neotrasie. Ale otriaslo a jeho dôsledky budú pôsobiť aj po jeho smrti. Možno bolo toto video v očiach Kremľa väčším dôvodom „definitívneho riešenia“ J.Prigožina, než čokoľvek iné.
Obraz myslenia ruskej elity, aký nám tu obnažuje „Putinov kuchár“ , je hrozivým posolstvom.
Potvrdzuje správnosť našej línie: nikdy viac ruskú okupáciu!
………………………………………………………………………………………………………………….
Zaujali ma odlišnosti aj podobnosti  s Pugačevovou vzburou voči cárovnej Kataríne , ktorej mocenským odkazom sa inšpiruje aj politika V.V.Putina:
Pugačov (Емелья́н Ива́нович Пугачёв; 1742 – 1775) bol donský kozák. Najprv – podobne ako J.Prigožin – bojoval aj on dlhé roky v službách Kremľa, vyslúžil si aj vyznamenania. Neskôr ale zorganizoval svojich, akoby sme dnes povedali, žoldnierov (mal okolo 25 000 vojakov). Je zaujímavé, že o 248 rokov neskôr sa vzbúrenec  Prigožin postavil proti Putinovi so zhruba rovnakým počtom ozbrojencov. Pugačov ohlásil  (hoci nemal k dispozícii you tube) zhruba to isté, ako Prigožin : ašpiráciu na cársky trón.
Podobne, ako Prigožin získal Rostov, získali aj Pugačovovi vzbúrenci jedno z dôležitých ruských miest, Kazaň. Aj jemu mesto otvorilo brány bez boja. Aj on odtiaľ tiahol na Moskvu…  Pugačovova vzbura proti Kremľu trvala o niečo dlhšie a ukončila ju zrada jeho vlastných. Vojaci Pugačovovej vzbúreneckej armády vydali svojho veliteľa cárskym vojskám, aby si vykúpili milosť. Milosť dostali aj osirelé jednotky Prigožina (ale okolnosti tejto milosti zatiaľ nepoznáme) .
Pugačov bol potom, čo bol vydaný, vozený skoro rok v klietke po ruských mestách, aby ľudia uverili, že ho cárske vojská porazili. Napokon bol v Moskve súdený a odsúdený na trest smrti rozštvrtením. Zhruba takýto trest vlastne postihol aj vodcu vzbury z r. 2023, Jevgenija Prigožina.
Sú tu dva rozdiely : prvým je, že Prigožin nemal v r. 2023 nárok na verejný proces (ktovie, čo všetko by sme sa dozvedeli?).
Druhý je v tom, že v prípade rozsudku nad Pugačovom preukázala imperátorka Katarína zľutovanie a strašný trest rozštvrtenia zmiernila na civilizovanejšie sťatie hlavy.
A ešte „vodka za správami“ : v r. 1775 označil Kremeľ toto povstanie za vzburu proti trónu, ktorú vyvolali agenti cudzích krajín, nepriateľských Rusku. Nemám pochybnosti, že skôr alebo neskôr Kremeľ objaví dôkazy, že takou bola aj vzbura Jevgenija Prigožina z r. 2023.
Video : https://www.facebook.com/odleteldekel/videos/3084804548494895?idorvanity=1213812832656710
Díky osvícené panovnici rozčtvrtili rebela až po smrti | Zprávy | Tiscali.cz

Teraz najčítanejšie

Ján Budaj

Venujem sa verejným otázkam. Vediem Zmenu zdola, demokratickú úniu, som poslancom NRSR.