Denník N

Naša nálada nie je naša

A ako si ju privlastniť. Všimli ste si, čím všetkým je vaša nálada riadená?

Akurát sme mali výborné ráno, keď si povinne zalistujeme vo facebooku. Ak boli 3 z troch článkov: 1 zúfalý, 1 kritický a 1 výsmešný, všetko čaro okolo nás sa dokáže takmer okamžite vypariť. Práve bolo v mozgu zahádzané intenzívnou porciou pesimizmu (medzi svojimi šíriteľmi známy aj ako realizmus).

Tento fenomén je spoľahlivo prítomnejší v našom storočí, pre nebývalú rýchlosť pripojenia. Teda prepínania medzi udalosťami. Voľakedy, keď bolo zle, bolo zle. A keď bolo dobre, bolo dobre. Nikam sme sa nestihli premiestniť, aby sme zistili, či tam nie je horšie.

Tak čo teraz

1. vec je si to všimnúť. Vedieť o tom, čo má na svedomí stav našej aktuálnej nálady a rozhodne ju sústavne nemiešať so stavom sveta alebo nášho života
2. vec je nepodľahnúť radikálnym riešeniam: ako napr. ignorovanie zla alebo izolácia, tj. neriešiť opačným extrémom
3. vec je vytvoriť si nový múdry zvyk, ktorým si svoju náladu budeme formovať tak, ako sa nám páči
Kým sme ani netušili, kade nám prchá ťažko naznášaný entuziazmus, mohli sme zvyšovať jeho prílev, stále nejakým záhadne povoleným ventilom unikal. Keď to vieme (1.krok zaškrtnutý), môžeme odmietnuť rezignáciu (2.krok zaškrtnutý) a pekne pomaličky vedome prestať entuziazmu osekávať životný priestor (3.krok zaškrtnutý).

Ako začať? Na mieru

Bod a) je vplyv, ktorý okoliu dovolíme; bod b) je vplyv, ktorý na okolie máme.

1.a) menej sledovať a stretávať osoby, ktoré nás nepotrebujú a viac nás kontaminujú ako obohacujú: to pomôže vzkriesiť náladu ničenú zbytočne
1.b) menej kontaminovať ostatných (nami), pričom smerodajná je zbytočnosť: ak robíme neužitočné, nepodstatné, ak plytváme

2.a) menej pravidelne konzumovať informácie (newsfeed, pošta, noviny): to pomôže identifikovať zdroj nálady
2.b) menej pravidelne zdieľať informácie (podľa toho, koľko je v živote/práci už kontraproduktívne, ak máme rovnovážne vyskladané radosti aj povinnosti)
V okamihu, kedy nám začne klesať nálada, prevažne preberáme náladu tých, s ktorými sme práve niečo riešili a vďaka pravidelnosti interakcií môžeme klesanie vedome zastaviť.

3.a) viac triediť každý vplyv z okolia (každý status, debatu, okolnosť), ak je pre našu náladu vhodný – prijať, ak nevhodný – vyradiť
3.b) viac triediť každý náš vplyv na okolie, ak je pre ich náladu vhodný – prijať, ak nevhodný – vyradiť
Dá sa to urobiť ako test kedykoľvek, práve teraz, 10 kontrolných minút na všetko, čo sa ešte len udeje. Alebo pravidelne počas dňa, kým ešte zvyk nie je zafixovaný.

 

Po tomto sezónnom upratovaní sa dá tento patent používať aj expresne. Každé ráno po načerpaní nadšenia rozhodnúť, koho a akú náladu dnes plánujeme inhalovať. Vyššie rozpísané v skratke:
1.precediť zbytočnú kontamináciu (hneď)
2.zastaviť klesajúcu náladu (pravidelne)
3.vyradiť zlý vplyv, prijať dobrý vplyv (neustále)

Naša nálada nie je naša, keď ju riadia všetci, čo niečo tvoria alebo zdieľajú. Keďže ale všetci niečo tvoríme alebo zdieľame, všetci možno nechtiac riadime všetky nálady.

Sledovať viac

Teraz najčítanejšie

Mária Bruneau

Do malej kamennej dediny nad vinicou sme sa usadili k starým princípom. Najprv sme sem chodili iba na Vianoce, cez prestávku v IBM, od štósov tiketov s číslami problémov, od čiernych alebo béžových opätkov, od zodpovednosti za nefunkčnosť sci-fi zákaziek, od ani kofeínom nevyprázdniteľných e-mail schránok. Teraz je to iné. Tempo nám síce udávajú rovnaké, 2 bzučiace polo-francúzske dcéry a 1 mládenec; Emma (2013), má džezovo zachrípnutý hlas a naivnú lásku k ľuďom, Manon (2011) má prskavkujúcu radosť z koláčov a vrúcny Downov syndróm a Louis (2016) prítulný fanúšik debát; ale tu sme si našli priestor, vnímať. Tento blog je o princípoch obyčajnej atmosféry. Ktorá je vlastne neobyčajná, len je jej zásadne viac. Spokojne sa pri nej udomácňujeme. Nemá prestíž, nie je uznávaná, a každý jej máme fúru. Lenže, keď ju už nechtiac niekto postrehne, zrazu všetko cíti, správne, intenzívne, akurát. Dalo by sa predpokladať, že kapacitu na to máme všetci. Viac na: