Denník N

Strašia Sira Pratchetta draky zo Strašihradu?

Sir Terry Prachett. Meno na obálke, ktoré znamená, že vo výbere knihy nestúpite vedľa. Platí to ale o všetkých jeho knihách? Pred dvoma rokmi vyšli jeho celkom prvé krátke texty pod názvom Draky zo Strašihradu. Uverejňoval ich ako začínajúci novinár v lokálnom periodiku. Boli šesťdesiate roky a čoskoro dvadsaťročný reportér ešte netušil, čo mu tieto uletené rozprávočky prinesú.

V marci bude rok, čo nás vynikajúci spisovateľ fantasy literatúry opustil. Mal 66 rokov, keď podľahol Alzheimrovej chorobe. Jeho Plochozem alebo aspoň jednu zo 41 knižiek tejto najznámejšej Prachettovej série si prečítalo množstvo čitateľov, i keď možno nepatrili medzi fanúšikov fantasy. Čím si získal každého bol humor, vtipné narážky a nadhľad.

14 príbehov zo začiatku kariéry sira Terryho Prachetta obsahujú zárodky toho, čo neskôr prepuklo do ošiaľu. V zbierke Draky zo Strašihradu sa nachádza všetko, čo je pre neho typické: rozprávkové postavy, príšerky, bojovníci rôznych veľkostí, vymyslené zvieratá, presuny v čase a priestore, veľké krajiny ukryté v zrnkách prachu.

Deti vo veku od cca 8 rokov, ktoré rozprávky milovali, ale teraz tvrdia, že sú na ne už príliš veľké, si môžu pri tejto knihe vyskúšať, ako sa im bude páčiť nová úroveň rozprávkových príbehov pre starších a oprobovať, či im fantasy dá to, čo im dávali rozprávky, keď boli mladší. Text je obohatený rôznymi zmenami fontov, vrátane veľkosti a šírky, aby boli zvýraznené dynamické situácie v deji. Sprevádzajú ich tiež čiernobiele jednoduché a vtipné ilustrácie Marka Beecha.

Nebudem opisovať dej jednotlivých rozprávok. Poviem len, že sú rozmanité ako obsahom tak aj svojimi hrdinami. Spája ich vtip, nepredvídateľné zvraty, neobyčajné postavičky. Autor sa dokáže neopakovať v tom, čo jeho fantazijní kamaráti prežívajú. Ak nerátam Koberčanov – tí sa v Drakoch zo Strašihradu objavia niekoľkokrát. Sir Terry Prachett si ich vtedy obľúbil natoľko, že o nich neskôr napísal svoj prvý román.

Tým, že ide o úplné prvotiny Terryho Prachetta by bolo dobré, ak by dospelí fanúšikovia nemali od nich prehnané očakávania. Sám autor priznal, že pri ich revízii ešte kde – čo podopĺňal a povyhadzoval. V knihe tiež nájdete množstvo poznámok pod čiarou – spisovateľ mal nutkanie ich tam doplniť, aby bolo jasné, ako to myslel. Skrátka ani on sám s nimi nebol úplne stotožnený. Predsa len, písal ich ako veľmi mladý, ešte „nevypísaný“ a neskúsený autor. Preto nebuďte sklamaní, ak by aj knihu deti odmietli dočítať, pretože príbehy v nej na nich skočia príliš zhurta, budú sa im možno zdať príliš zmätočné, príliš komplikované, dej nezvyklo prekombinovaný. Je to kniha pre deti každého veku a ak nie ratolesti, možno po nej siahnu rodičia ako po oddychovke, pri ktorej spoznajú mladú tvár muža, ktorý im svojimi neskoršími románmi privodil nezabudnuteľné čitateľské zážitky. Navyše, pre dospeláka ochotného sa pri tejto knihe obliecť do kože dieťaťa, nezaberie sústredené čítanie viac než tri hodiny.

Knihu na recenziu poskytlo vydavateľstvo Slovart.

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Teraz najčítanejšie