Denník N

Smerovanie bankového sektora

Ako konkurencia medzi bankami rastie a finančný trh sa vyvíja tak je veľmi pravdepodobné, že za 5-7 rokov banky budú ponúkať veľmi podobné produkty, či už cenovo, službami s najmodernejšími technológiami a internet bankingom, úrokovými sadzbami.

V čom sa budú odlišovať? Ako budú lákať konkurenčných zákazníkov?

V bežných veciach to bude určite o maketingu a brandingu. Verím, že už minimum vecí budeme musieť riešiť osobne, tým sa zredukujú pobočky, hotovostný styk sa takisto obmedzí. Už dnes v severských krajinám napr. vo Švédsku sa používa hotovosť už len asi na nelegálny obchod. :) Málo v ktorých obchodoch, reštauráciach prijímajú hotovosť, dokonca už aj bezdomovci s notabene majú čítačky kariet. Možno sa nám to zdá byť ako sci-fi, ale tieto krajiny smerujú k úplnému zrušeniu bankoviek.

Buducnost a strategia bank v poskytovaných urokových sadzbach a úveroch budu mat v rukach len risk manažéri, ako nastavia podmienky schvaľovania pre jednotlivé skupiny obyvateľstva, podľa veku, vzdelania, profesie, príjmu, do akého rizika až budú ochotní zájsť.

Tieto hodnotenia sa neustále menia, napr. pred pár rokmi ak ste v žiadosti o úver uviedli, že ste manažér, tak Vám to pomohlo. Samozrejme papier znesie veľa tak skoro každý kto žiadal o úver bol manažér. J Časom banky ale zistili, že stúpol počet nesplácaných žiadostí v tejto kategórii tak pristúpili k opatreniam.

Budúcnosť nebude v najnižších úrokových sadzbách, tie budú mať banky postupom času rovnaké. Už dnes sa banky podbíjajú s ponukami, ale to nebude donekonečna. Každá banka má istú hranicu ziskovosti a tá sa bude konkurenčne vyrovnávať.

Budúcnosť v sprostredkovaní úverov vidím v riešení a vyhodnocovaní problematiky, ako sa jednotlivé banky na rovnakých klientov a ich požiadavky pozerajú. Kde je ich hranica rizika, percento financovania pre jednotlivé profesie k výške úrokovej sadzby na úvere.

Teraz najčítanejšie

Ing. Peter Gomboš

Garantujem riešenie a spokojnosť! Od roku 2005 sa venujem profesionálne otázke peňazí hlavne v oblasti finančníctva, práva, realít a developerstva. Ako špecialista na hypotekárne úvery, komunikáciu s bankami a realitnými spoločnosťami sa venujem od roku 2008. Od roku 2013 som začal spolupracovať so sprostredkovateľskou spoločnosťou, kde som mal nastarosti rozbeh úverov pre celé Slovensko, hlavne čo sa týka odbornosti, procesov a komunikácie. Po 3 rokoch práce, spoločnosť robí viac ako 100 úverov mesačne pre všetky banky na Slovenskom trhu. Dnes pracujem ako manažér a špecialista komplexného riešenia pre klientov. Zameriavam sa na úvery, investície a poistenie. Garantujem spokojnosť a riešenie svojich návrhov. Pri jednotlivých produktoch sa zameriavam na poplatky, nákladovosť a cashflow. Produkty majú slúžiť ľuďom a využívať ich v plnej miere. Som zástancom čistých riešení a znamená to pre mňa, že ak riešim v banke produkty tak využívam len úvery, v poisťovniach len poistenie a v správcovských spoločnostiach len sporiace a investičné produkty. Akýkoľvek mix je škodný pre klientov, úver s poistením, poistenie so sporením, atď... Mám rád šport a víno, nie naraz :)