Denník N

Čo by ste si mali prečítať: Toxická pozitivita

toxicka pozitivita kniha

V našej (a tým nemyslím len slovenskej – skôr celej západnej) spoločnosti je veľmi populárny fenomén pozitívneho myslenia. No ak s ním preženiete, dostanete sa do negatívneho javu – toxickej pozitivity. Na ňu sa rozhodla pozrieť americká psychoterapeutka Whitney Goodman vo svojej knihe Toxická pozitivita.

Na jej začiatku definuje, čo je tá toxická pozitivita a objasňuje, ako a kedy vlastne vznikla celá ta kultúra ,,pozitivizmu“. Zdôrazňuje, že všetky problémy sa nedajú vyliečiť jednoducho pozitívnym myslením a pozitívnym prístupom.

Taktiež sa vymedzuje proti knihám typu The Secret (u nás vyšla v roku 2008 pod názvom Tajomstvo) a rôznym motivátorom.

Pre mňa osobne boli najcennejšie konkrétne príklady z  praxe. Spomína, ako jej klienti rozprávali o svojich negatívnych zážitkoch a s akými reakciami okolia sa stretli.  Autorka vysvetľuje prečo reakcie boli zlé a píše, ako mali vyzerať správne reakcie.

Mnoho ľudí to so svojimi radami často aj myslí dobre. No napriek tomu dokážu svojimi radami skôr ublížiť, ak ich použijú nevhodne.

Dotkne sa aj veľmi citlivých prípadov – keď sú ťažko chorí ľudia nasilu nútení do pozitivity. Zaujímavá je aj posledná kapitola s pekný názvom Ako nájsť naplnenie v tomto zložitom svete.

Konečný verdikt

Vzhľadom na to, že mnoho ľudí ani nepočulo ešte o niečom ako ,,toxickej pozitivite“, je táto kniha fakt prínosná. Určite si ju zakúpte alebo aspoň zapožičajte v knižnici.

P.S.: Okrem autorky si pochvalu zaslúži aj Miroslava Molnárová, že sa ju rozhodla preložiť.

Teraz najčítanejšie