Denník N

Koho voliť: Ani jedného z nich_! Občan S odporúča: občiansky sa angažovať a kašlať na politiku_. Občan S varuje Fica aj Uhríka: na občiansku spoločnosť a ekológiu nesiahajte_!

Zdroj: https://www.nathanrabin.com/happy-place/2021/1/19/control-nathan-rabin-40-165-brewsters-millions-1985
Zdroj: https://www.nathanrabin.com/happy-place/2021/1/19/control-nathan-rabin-40-165-brewsters-millions-1985

Urobil som si test, že koho voliť a vyšlo mi, že vzhľadom na moje hodnotové presvedčenie (zelená agenda, proeurópske a transantlantické medzinárodné ukotvenie a občiansko-demokraticka angažovanosť by som mal voliť jednu z tzv. demokratických strán, pričom jej členovia boli vo vláde v uplynulom období…

A potom si stačí spomenúť na len titulky z médií na tému angažovanosti verejnosti v oblasti životného prostredia – o ktorej niečo viem a ktorej sa dlhodobo a systematicky venujem:

 • Sulík: Som v kontakte s Haščákom (TU)
 • Vo vláde sú rozpory, Bíreš nesúhlasí so zonáciou národných parkov (TU)
 • Riaditeľ národného parku Šmídt: Na Muránskej planine sa rozbieha cestovný ruch, v lete bolo vypredané ubytovanie (TU)
 • útok na NUFIA (TU)
 • Útok Sulíka na Občana S (TU), ktorý to celé začal
 • Hollý využíva Občana S (TU) a následne Kollár zneužíva proti občanom
 • Budaj ticho podporuje Sulíka (TU) a sám ničomu nepomáha

A to chceme 7 miliárd z Balíka obnovy, pričom ten je založený práve na silných procesoch posudzovania vplyvov na životné prostredie a silnej verejnej kontrole občianskou participáciou a napĺňaní strategických cieľov ako je napr. budovanie nemocníc či práve zonácia národných parkov. Ako to chce Slovensko dosiahnuť, keď vláda sa pustí do prominentného aktivistu, ktorý sa ako jeden z mála na Slovensku tejto téme venuje; nejde ani tak o to že si tým zmarila možnosť komunikácie s ním a teda pomoc pri implementácii a sabotuje si sama sebe zelenú agendu – ide skôr o to, ako to vysvetlí v Bruseli, ktorým sa tak stále oháňa pri medzinárodnej orientácii Slovenska? Nemôžete na jednej strane chcieť 7 miliárd z Balíka Obnovy, ktorý je postavený na občianskom aktivizme i procesoch EIA a súčasne bojovať proti predstaviteľovi ekologického aktivizmu aj podkopávať pozíciu verejnosti v týchto procesoch a ešte k tomu nič pre prírodu a životné prostredie neurobiť…

Až sa žiada zvolať: Politická vypočítavosť vyhrala, Slovensko prehralo. Ako zvolal – síce kvôli niečomu inému – Občan D (TU), čo však len potvrdzuje, že ide o hlbokú krízu politiky a jej najzákladnejší problém: hodnotová vyprázdnenosť a oportunizmus.


A potom, tu máme SNS a Smer, ktoré sú v rozpakoch, keď majú vysvetliť, prečo kúpili americké stíhačky, čím upevnili naviazanosť na USA viac ako zmluvou o spolupráci vo vojenskej oblasti (TU); nakoniec to ešte ani s tým SMERom a SNS nebude až také zlé lebo reči sa hovoria ale chlieb sa je. Fico síce tiež svojou dezolátskou rétorikou oklamal svojich voličov a Danko si prihnal v Moskve v predklone skoliózu chrbtice, ale nakoniec z existujúcich strán pre transantlantickú spoluprácu, vstup do EÚ a životné prostredie urobili najviac…

Môžeme zabrdnúť aj do verejných financií – deficity verejných financií drasticky rástli v rokoch 2010-2012 a 2020 až 2023 a všetci si pamätáme legislatívnu smršt pred prázdninami; v zvyšných rokoch 2013 až 2019 deficit klesal a to najmä vďaka konsolidačnému úsiliu vtedajšieho ministra financií, dnes obžalovaného Kažimíra. Je smutné, že niečo pre Slovensko urobila „mafia“ a „demokrati“ zase Slovensko rozvracali…

A to som zabrdol len do dvoch strategických oblastí na najbližších 20 rokov, od ktorých sa odvodzuje ďalšia prosperita Európy – zelená transformácia a konsolidácia verejných financií.


V čom tkvie taký strašný stav vecí verejných? V čom tkvie tá disharmónia medzi očakávaním s úprimným presvedčením a realitou?

Občan S na to prišiel vďaka skúmaniu životného prostredia. Slováci totiž mali vždy prirodzene blízko k prírode a starostlivosť o životné prostredie nielenže vždy podporovali ale sa mu aj samo venovali (https://e.dennikn.sk/2911528/). Napriek tomu je na Slovensku v hroznom stave…

K odklonu od vzťahu Slováka ku svojej krajine došlo schválením stavebného zákona č.76/1978 Zb., ktorým sa mala umožniť a do dôsledkov dotiahnuť vnútorná kultúrno-ideologická genocída spočívajúca v narušení vzťahu človeka so zemou najprv nerešpektovaním vlastníckeho práva (kolektivizácia a zoštátňovanie) a následne aj násilným ničením „buržoáznej reakcie v mestách“ (dnes má paralelu v „mestskej kaviarni“) násilným vysťahovaním pôvodných dedín a mestských častí a následným budovaním sídlisk (ako je Petržalka) pre nového socialistického človeka, kde žije vedľa seba robotník aj roľník spolu s inteligenciou. Už ani tie paneláky neboli také pekné ako v 50tych a 60tych rokoch… Podobne aj budovanie socialistického hospodárstva malo takúto úlohu; napríklad územie pod Slovnaftom kedysi patrilo významnému podnikateľovi a poľnohospodárovi, ktorého komunisti označili za kulaka, pôdu mu zobrali a aby nikdy nikoho nenapadlo ju vrátiť tak tu postavili najväčšiu chemičku a ropnú rafinériu.

Týmto spôsobom nastal pozorovaný odklon vnímaného vzťahu k životnému prostrediu s realitou, lebo štátu sa podarilo narušiť vzťah občana ku vlastnej krajine, čo sa nepodarilo úplne napraviť až dodnes. Stavebný zákon mal umožniť a aj umožňoval prostredníctvom stavebných konaní jednoduché administratívne spracovanie politických rozhodnutí učinených na jednotlivých stupňoch administratívy KSČ, ktorá si vybudovala paralelné štruktúry a využívala ich na úplné ovládanie štátu (tzv. vodcovská úloha strany – dnes systém našich ľudí z ktorého profitujú rôzni „kočnerovia“).

Kultúrno-ideologickú genocídu nahradila ekonomická kolonizácia; t.j. zneužívanie vlastníctva podľa čl.20 ods.3 Ústavy SR tým, že štát umožňuje poškodzovanie životného prostredia nad zákonom určenú mieru lebo v tom vidí naplnenie svojich hospodárskych a sociálnych cieľov (hospodársky rast a zamestnanosť). Preto štát a politici konajú vo svojej podstate korupčne (https://www.oecd.org/gov/ethics/integrity-recommendation-SVK.pdf), keď vymieňajú svoj verejný vplyv ale aj vplyv na verejnú správu s cieľom presadzovať projekty aj napriek vôli verejnosti chrániacej si životné prostredie, ktoré tieto projekty poškodzujú a ohrozujú. Robili tak komunisti, robili tak pravicoví reformisti, robili tak sociálno-demokratický populisti a robili tak aj kvázi-demokratickí populisti – lebo ich všetkých spája neschopnosť.

To bol súčasne jeden z dôvodov pádu komunistického režimu na Slovensku, ktorého maniere však na Slovensku nezmizli spolu s KSČ.

Ideológia budovania nového socialistického človeka bola nahradená politikou hospodárskeho rastu a zamestnanosti, čo sú len moderné liberálno-demokratické deriváty štátnych politík tak ako sa uplatňovali v 80tych rokoch pri budovaní hospodárstva.

Nie inak je tomu aj v tomto prípade štátnych priemyselných parkov ako sú Valaliky či ten v Rimavskej Sobote, ktoré sú len variantom veľkých komunistických priemyselných areálov ako je Chemko Strážske, Slovnaft, či DUSLO Šaľa – všetko strašné environmentálne záťaže a v dnešnom ponímaní ekologické katastrofy ba až zločiny.

Kollárovské blúznenie o nájomnom bývaní je zase sen o výstavbe veľkých sídlisk, tentoraz pod taktovkou spriaznených Borguľov tvoriac im lobingový dáždnik podobne ako ho chcel Sulík robiť oligarchom (TU) a zahraničným investorom. A dohodli sa s Budajom, že nech im nelezie do kapusty a môže mať svoje národné parky a ich zonáciu ale výmenou za oslabenie procesov EIA…

A potom čítame, že deklaratórne sa snažia životné prostredie podporovať a riešiť tí, čo ho najviac ničili a najviac na neho kašlú tí, čo na neho kašlali aj doteraz, len sa plánujú pustiť do mimovládok (TUTU). Som zvedaví, či aj do poľovníkov, športových klubov, rybárov a podobne, lebo aj títo všetci fungujú ako občianske združenia, teda mimovládky.

Malý odkaz pre priaznivcov Sulíka, Bugára, Fica a Uhríka ale aj Világiho a ostatných oligarchov. Čo myslíte, akú formu majú dobrovoľné hasičské zbory po celom Slovensku? Akú formu majú lokálne poľovnícke zväzy  a spolky? Akú formu majú rôzne športové kluby? Áno, sú to občianske združenia teda mimovládky. Nesiahajte ani na ekologické spolky, ani na dobrovoľných hasičov ani na nikoho. Zabezpečujeme, že Slovensko stále nepadlo na hubu. Nie je to zásluha politikov ale zásluha občanov, aktívnych a angažovaných občanov, ktorí neriešia politiku ale to, aby sme sa mali všetci lepšie. Nesiahajte na ne. Nedopustím to. Nevyšlo to ani Világimu, Haščákovi, Říhovi; nevyšlo to ani za Fica s Bugárom a nevyšlo to ani za Matoviča so Sulíkom. Nedopustím ani, aby sa to stalo za hocikoho kto príde po nich. Budem sa usilovať o Slušnejšie a zelenšie Slovensko. Pre všetkých bez rozdielu. Odborne, slušne a hlavne nepoliticky.

 

– Marcel Slávik

Pred piatimi rokmi som napísal blog, ktorý mal do veľkej miery podobnú štruktúru aj obsah (TU) – čo sme za ten čas na Slovensku dokázali?  Ja môžem povedať aspoň za seba – udržal som (hoci s modrinami) životné prostredie pre verejnosť, zvýšil sa trošku štandard životného prostredia a moja čítanosť sa zvýšila z rádovo niekoľko sto čitateľov na tisíce až desaťtisíce. Tá téma sa totiž ukázala ako jedna z nosných v uplynulom volebnom období; a ukázalo sa, že práve oblasť environmentálnych analýz a občianskej participácie bude kľúčová pri morálnej obnove Európy ale aj pri jej politickej a spoločensko-morálnej obnove Slovenska.

ZDS a jeho partneri idú osobným príkladom a tým na vlastnom príklade dokazujú platnosť, uplatniteľnosť aj udržateľnosť environmentálnych riešení, ktoré spoločne presadzujú a to výlučne prostredníctvom zákona.

 

Zásady Integrity konania ZDS a koniec systému „našich ľudí“: ZDS primerane aplikuje Odporúčania OECD o verejnej integrite (https://www.oecd.org/gov/ethics/integrity-recommendation-SVK.pdf) do svojej činnosti. ZDS nekupčí so svojim vplyvom žiadnym spôsobom. Jednoducho povedané:

 1. Ak niekto tvrdí, že Vám vybaví „ústretovosť ZDS“, tak sprosto klame a  od takého konania sa rázne dištancujeme.
 2. Ak sa niekto nádeja, že akýmikoľvek zmluvnými vzťahmi s tretími stranami získa „ústretovosť ZDS“, tak si robí falošnú nádej; aj od takého konania sa rázne dištancujeme. Nikdy sme na neho nepristúpili a ani nepristúpime.
 3. Ak sa niekto nádeja, že politickým krytím ministrov, starostov či iných politikov alebo vplyvných osôb si získa nejakú výhodu, tak takéto dohody odmietame a o to dôraznejšie žiadame nezávislé posudzovanie tak, aby ani verejnosť ani životné prostredie nebolo rukojemníkom takejto politicko-biznisovej korupcie. Aj takéto správanie dôrazne odmietame a svojou činnosťou sa proti nemu staviame.

Environmentálne princípy činnosti ZDS založené na názorovej neutralite a otvorenosti k spolupráci: ZDS je ochotné diskutovať a komunikovať s každým za splnenia štyroch jednoduchých pravidiel:

 • Sme otvorení každému, kto chce zlepšiť životné prostredie a diskutujeme s každým, kto má záujem na zlepšení života nám všetkým.
 • Pristupujeme k sebe partnerským spôsobom, so vzájomným rešpektom a vážime si jeden druhého; sme slušní a spoločensky zodpovední.
 • Rozprávame sa len o životnom prostredí, ako životné prostredie zlepšiť a ako zvýšiť občiansku participáciu. Politiku a názorové spory nechávame za dverami.
 • Konáme len na základe práva a zákona (európskeho práva a slovenského práva, ekologické medzinárodné zmluvy), konáme zásadne len zákonným spôsobom a problémy riešime len spôsobmi, ktoré zákony predpokladajú.
 • Všetka činnosť ZDS je činnosťou občianskej angažovanosti v zmysle Stanov ZDS (https://bit.ly/3sdFgYB). ZDS neobchoduje ani nepodniká a všetko, čo ZDS v rámci svojej činnosti robí je bezodplatné.

ZDS sa snaží o Slušné slovensko a morálnu obnovu Slovenska – smerom k slušnosti a zelenú obnovu Slovenska smerom k blízkosti s prírodou aj krajinou a tak budovanie identity Slovákov ako tých, čo majú blízky vzťah a starajú sa o svoju krajinu. Spôsob akým sa to má dosiahnuť je ekologickou a občianskou angažovanosťou a konaním výlučne prostredníctvom práva, čím sa prispieva k budovanie materiálneho právneho štátu založeného na rešpektovaní ľudských práv ale aj skutočného budovania Slovenska v súlade s prírodou a druhými ľuďmi. Má ísť o názorovo neutrálnu angažovanosť, ktorej jediným účelom je zabezpečiť samým sebe ale aj našim deťom lepší život v lepšej krajine – ekologickou a občianskou angažovanosťou.

 

– Marcel Slávik aka Občan S

 

 

Marcel Slávik, Občan S

Teraz najčítanejšie

Marcel Slávik

Občiansky aktivista, predseda Združenia domových samospráv a dlhoročný bojovník za lepší život v mestách aj na vidieku, ochranca prírody. Marcel Slávik sa narodil na Myjave, žije v Bratislave, v Senici a v Sobotišti, ktoré mu prirástli k srdcu a je tu doma. Má tu rodinu, priateľov a rád tu trávi svoj čas športom ale aj kultúrou. Študoval na Fakulte matematiky fyziky a informatiky Univerzity Komenského, fakulte podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity, Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici v odbore ochrane životného prostredia a tvorbe krajiny. Teraz študuje právo na Univerzite Komenského. V profesionálnom živote bol manažérom slovenských firiem, úspešne riadil viacero zaujímavých projektov z oblasti infraštruktúry, informačných technológií, dopravy a energetiky. V roku 2006 spoluzakladal Združenie domových samospráv, ktorého je dlhoročným predsedom. Z tejto pozície sa dlhodobo zasadzuje o transparentnosť a zákonnosť rozhodovacích procesov a realizuje mnohé zaujímavé projekty a nápady skavlitňujúce život v meste. Bojuje za práva verejnosti vo verejnom priestore.