Denník N

Hodnoty

Blížia sa voľby a zrazu počúvame zo všetkých strán o hodnotách. Našich hodnotách, ako nám ich kradnú, ako nám ich znevažujú, krivia, znásilňujú, dokonca zabíjajú. A najviac o našich hodnotách rozprávajú nositelia hodnôt, ktorí ani netušia čo to slovo vlastne znamená.

Gang pomätencov z východu na čele s farárom má plnú hubu Boha a spravodlivosti, ale len pre nich. Rovno z kostola idú zmlátiť človeka, aby mu mohli ukradnúť kus poľa.

Logopedický virtuóz s výložkami má plnú hubu národa, slovanstva a vlastenectva, vo vlastnom jazyku nedokáže povedať jednu súvislú vetu čo mu ale nebránilo navrhnúť také zákony, vďaka ktorým je ten národ a s ním aj vlastenci chudobnejší.

Matuzalem medzi mafiánmi s trinástimi potomkami od jedenástich žien nám rád rozpráva o tradičnej rodine, potom niektorú z nich zmláti, potom dostane chuť na chlapčenský kakaový venček, aby si ho „potom“ utrel do dúhovej vlajky.

Bojovníčka, senilná stará pani z Bojníc bojuje za práva detí, ale len tých nenarodených, bojuje aj za práva žien, ale len tých netýraných a bojuje aj proti sexuálnej výchove na školách, tam by predsa pre dievčatá mala stačiť len jedna veta: Roztiahni nohy a drž hubu.

Topoľčianskemu milovníkovi lacných mladých konkubín a drahého chľastu bozkávajú ruky celé zástupy dôchodcov, ktorým zrazu vôbec nevadí, že ísť na záchod v nemocnici je na bobríka odvahy, ale stačí sa odieť do červenej zástavy a život bude krajší.

Klaun a majiteľ malej fiatky a ešte menšej hustoty neurónov v hlave, ale zato obrovského ega, ktorý sklamal, oklamal a podviedol väčšinu občanov Slovenska volá po pravde, vernosti a slušnosti.

Soláriom opálený do takého odtieňu hnedej, že aj jeho hnedá ideológia pri ňom bledne závisťou si na seba navlečie uniformu a ide vzdať hold padlým v boji proti hnedému nepriateľovi spolu s členmi zväzu protihnedých bojovníkov.

Obyvateľ bytu na Leškovej 3 nedôveruje nikomu, dokonca ani sebe samému a preto, keď sa ráno pozrie do zrkadla, neverí, že je to on. Uverí až pri pohľade na dno záchodovej misy a spokojný dodá: Veď toto som ja!

Cigaretová slečna má jedinú hodnotu a aj tú skrýva hlboko v rozkroku, nad rozkrokom je už len tma a ešte dve tenisové loptičky.

Ekonomický guru má v hodnotách jasno, čísla a tabuľky nepustia, zato balóniky mu lietajú kade – tade, podľa toho kde práve vietor fúka.

Usmievavého traktoristu, ktorý na verejnosti rád prezentuje skladačky, dôchodkyne milujú, najradšej by si ho zavesili doma na kríž namiesto Krista, aby vzápätí na ulici bez hanby pľuli na dúhových ľudí.

Nenápadný človek, ako väčšina z nás, ktorý má v hodnotách jasno, žije, koná a rozpráva presne podľa svojich hodnôt, miluje blížneho svojho ako seba samého, teda, až na nejakú tú pliagu.

Bulharský prevádzač Vietnamcov má v hodnotách tiež jasno, džointa by si nikdy nezapálil bankovkou nižšej hodnoty, ako päťsto euro.

Ktoré hodnoty sú vám najbližšie?

Teraz najčítanejšie