Denník N

Dámske mokasíny – móda a tradícia

Dámske mokasíny sú obuvou s nízkou podrážkou, jednoduchým nazúvaním a koženým, prípadne textilným zvrškom. Ich tradícia siaha do čias indiánov a ich popularita nie je o nič menšia ani dnes. Niet sa čomu čudovať – sú praktické, nadčasové a štýlové.

Odkiaľ sa vzali?

História mokasín sa začína v Severnej Amerike, v dobe indiánov, keď sa o jej existencii v Európe ešte nevedelo. Práve indiáni si zo zvyškov kože, ktorá bola príliš nepružná na výrobu odevu, šili jednoduché topánky podobné dnešným mokasínam. Slúžili im ako každodenná obuv na lov aj na boj. Techniky šitia boli u všetkých kmeňov veľmi podobné a topánky sa od seba líšili hlavne svojím zdobením. Mierne rozdiely boli podmienené tiež typom územia, po ktorom sa indiáni pohybovali. Mokasíny kmeňov žijúcich na púšti mali hrubšiu podrážku, keďže v okolí rástlo veľa kaktusov a zem bola kamenistá. Naopak, kmene obývajúce prevažne lesné prostredie si šili topánky s oveľa mäkšou podrážkou, aby mohli nečujne prenasledovať zver počas lovu.

Do sveta módy mokasíny prerazili až oveľa neskôr, a to v Amerike, v tridsiatych rokoch minulého storočia. Dovtedy slúžili skôr ako pracovná obuv, veľmi obľúbené boli najmä u dánskych farmárov. Dnes tieto topánky predstavujú nestarnúci štýl voľnočasovej obuvi, ktorý sa teší veľkej obľube po celom svete.

čierne mokasíny

Elegancia bez podpätku

Už od svojho vzniku boli mokasíny obuvou bez podpätku a s nízkou podrážkou. Táto podoba im zostala až dodnes, a tak sú nielen elegantnými, ale tiež veľmi pohodlnými topánkami. Pokiaľ hľadáte príjemnú zmenu a potrebujete si oddýchnuť od vysokých ihlíc, mokasíny sú pre vás tie pravé. V kombinácii s kostýmovými nohavicami a sakom vytvoria elegantný look, ktorý sa vynikajúco hodí, napríklad, do práce. Rovnako dobre vyniknú spolu so šatami v casual alebo business štýle. Takto vyskladané outfity vám poslúžia nielen v kancelárii, ale aj na pracovných stretnutiach, obchodných rokovaniach, rodinných oslavách či slávnostných obedoch. A ak by ste predsa len nechceli prísť o výšku, ktorú podpätky poskytujú, potešia vás modely na platforme.

Praktické riešenie na každý deň

Jednoduché nazúvanie a nadčasový dizajn, robí z mokasín dokonalé topánky na bežné nosenie. Ponáhľate sa po dieťa na krúžok, na nákup alebo stretnutie s priateľkami? Siahnite po rifliach, voľnej košeli a nazujte si mokasíny. V priebehu chvíľky vytvoríte znamenitý outfit, ktorý perfektne podčiarkne vašu ženskosť.

Aké mokasíny si vybrať?

K výrazným a farebným outfitom sa rozhodne najviac hodia modely v neutrálnych farbách, ako je napríklad čierna a tmavomodrá. Biely pár zvoľte v prípade, ak si obliekate úzke modré rifle. Vaše jarné a letné outfity zas rozžiaria pastelové mokasíny. Nebojte sa zvoliť ani výraznejšie kúsky so zdobením v podobe šnúrok, retiazok alebo iných dizajnových prvkov.

Teraz najčítanejšie

Robel

Robel

"Veríme, že zdravie začína v nohách. Správna topánka má pozitívny vplyv na naše zdravie a zároveň je súčasťou našej identity. Preto ponúkame topánky od renomovaných svetových výrobcov, ktorí sa vyznačujú produkciou kvalitnej, módnej a komfortnej obuvi. Do našej ponuky vyberáme pre Vás to najlepšie, aby ste mohli dopriať svojim nohám všetko: krásu, zdravie a štýl. " Robel.sk

Tento blog je platený.