Denník N

Bude spolupráca Putina a Kim Čong-Una znamenať ohrozenie svetového mieru?

Kooperovanie týchto dvoch zakomplexovaných diktátorov je dôvod na znepokojenie do budúcnosti.

Severokórejská a Ruská situácia

V prvom rade začnem s tým, že krajina Kim Čong-Una je sankciovaná až do takej miery, že potrebuje jedlo. Takisto nie je tajomstvom, že Kim túži po modernejšej armádnej technológii. Zaujímavosťou je, že na uvalení sankcií sa podielalo aj samotné Rusko, ktoré v tomto prípade potrebuje zbrane. A tie je Severná Kórea ochotná poskytnúť za výmenu toho, čo chýba im. Ľudia si teraz môžu povedať, že čo je na tom, veď to je ich vec. Nie je to celkom tak. Je to vec medzinárodného spoločenstva. Taká spolupráca by znamenala hrubé porušenie medzinárodného práva a potenciálne ohrozenie svetového mieru.

Rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN 

BR OSN uvalila sankcie na Severnú Kóreu kvôli jej programu jadrových zbraní a ďalším aktivitám. A ako som už vyššie spomenul, patrí medzi ne aj Rusko. Sú to prísne zbrojné embargá, ktoré zakazujú presun zbraní zo Severnej Kórei do iných krajín. Nebudem ich rozpisovať podrobne, ale uvediem o ktoré ide: 1718 (2006), 1874 (2009), 2087 (2013), 2094 (2013), 2270 (2016), 2321 (2016), 2371 (2017) a 2397 (2017). Myslím, že každému musí stačiť. Stručne povedané, poskytnutie zbraní zo Severnej Kórei Rusku na boj proti Ukrajine by bolo v rozpore s medzinárodnými sankciami, zbrojným embargom, čo by následne znamenalo, že Rusko porušuje už aj vlastné rozhodnutia. Veď ako sa hovorí, topiaci sa aj slamky chytá. Čo je však najhoršie, také niečo by mohlo viesť k eskalácii konfliktu.

Ohrozenie svetového mieru a geopolitické dôsledky

Zapojenie Severnej Kórei do konfliktu poskytovaním zbraní mimo jej regiónu by mohlo mať významné geopolitické dôsledky. Určite by to ešte viac poškodilo medzinárodné vzťahy, spustili by sa diplomatické reakcie a samozrejme by sa skloňovali nové opatrenia v súvislosti s touto komunistickou krajinou. Obavu mám však z toho, že v závislosti od rozsahu a závažnosti konfliktu by to mohlo pritiahnuť pozornosť a zapojenie ďalších krajín do vojny. Výsledkom by mohla byť zložitá sieť aliancií, intervencií a potenciálnych vojenských akcií, čo by mohlo prispieť k širšiemu konfliktu. Negatívne dopady by bolo cítiť aj na dynamike medzinárodnej bezpečnosti, na základe čoho by sa skloňovala bezpečnosť ďalších silných krajín. Ovplyvnenie globálnej stability by mohlo spustiť reakcie iných veľkých mocností, čo môže viesť k horším predikciám. Že straším? Nie, len logicky uvažujem, ale samozrejme dúfam, že sa nič z toho nepotvrdí. Avšak keď sa pred tým povedalo, že Rusko plánuje napadnúť Ukrajinu, tak mnohí útočili, že strašíme, že nič také sa nikdy nestane, že to sú len zlé liberálne, sorošovské a neviem aké bludy. Stalo sa tak a do dnešného dňa, podľa správy Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva prišlo o život desaťtisíce civilistov. Takže nie, nie je to strašenie, len logické uvažovanie na základe faktov. Nakoniec, Rusko aj tak nemá v pláne vojnu prehrať a neklamme si, kľudne obetujú preto aj svetový mier.

Záver

Kim Čong-Un je maniak, ktorý sa vo svojej krajine cíti ako Boh. Pre jeho ego, zbrane Rusku dodávať bude a maniak Putin ich proti Ukrajine použije. Dôležitým prvkom budú toho dôkazy. Z právneho uhľa pohladu, ako aj z toho diplomatického, by v tomto prípade bolo účinné už iba vylúčenie Ruskej federácie z BR OSN, na základe čoho by sa dali uvaliť na Severnú Kóreu sankcie predstavujúce hrozbu použitia sily. To by následne Rusko nedokázalo vetovať a Severná Kórea by si dodávanie zbraní Rusku veľmi rýchlo rozmyslela.

Vylúčenie Ruska z BR OSN má však vážny háčik, ale to je na inú kapitolu.

Odkaz

Rusko predstavuje pre Slovensko ohrozenie mieru, tvrdú chudobu, či diktatúru a existuje veľa politikov, ktorí sú priklonení k Putinovi. Patria medzi nich Robert Fico a strana Republika, ktorí nás ťahajú práve k Rusku, čím ohrozujú budúcnosť nás všetkých. Poďme spraviť všetko pre to, aby sme spolu s vami a so všetkými, ktorí nám pomôžu, zastavili najväčšie ohrozenie našej krajiny. Vo voľbách krúžkujte správne.

Matej Galo – Kandidát na poslanca č. 115 za stranu Sloboda a Solidarita

Zameranie – Medzinárodné právo

 

Teraz najčítanejšie

Matej Galo

Matej Galo študoval medzinárodné právo vo Veľkej Británii. V strane Sloboda a Solidarita je členom odborných tímov pre zahraničné veci a obranu. Podporuje pevné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO. Hĺbkovo sa venuje medzinárodnému právu porušovanému na Ukrajine a pracuje na zlepšení postavenia Slovenska v medzinárodnom spoločenstve.