Denník N

Krátko o pohodlnosti

Keďže dnes je škola zavretá, dostanem sa k nej aspoň okľukou.
Keďže dnes je škola zavretá, dostanem sa k nej aspoň okľukou.

Celý svet takto pohodlne funguje: pohodlne učíme angličtinu z učebnice, pohodlne konzumujeme mediálne svinstvo, pohodlne zakrývame oči pred problémami.

Dnes je výnimočný deň: oslavujem slobodu, ktorú mi vybojovali iní. Preto, aby môj život bol o čosi pohodlnejší, slobodnejší, krajší. Som im za to vďačný. No aspekt pohodlnosti sa zrejme prestal chápať ako absencia strachu vyjadriť sa, realizovať svoje životné túžby. Tkvie dnes v niečom inom, čo podľa mňa atomizuje spoločnosť. Skúsim vám to ukázať na príklade z môjho učiteľského života.

Poznám decká, ktoré si toho odžili viac, než ich o desať-pätnásť rokov starší spoluobčania. Jedno sa rozhodlo, že konečne o seba začne viac dbať, lebo cíti túžbu po lepšom živote, ktorý jej matka nevie dať. Iné statočne znáša smrť otca po ťažkej chorobe, postavené pred otázky, ktoré by som neprial riešiť ani najhoršiemu sokovi. A zvláda to, lebo musí, puberta-nepuberta. Presne toto a kadečo iné je na dennom poriadku v triede, ktorú nikto nemá veľmi v láske.

Bolo by pohodlnejšie ich nechať utopiť sa v tých problémoch. Celý svet takto pohodlne funguje: pohodlne učíme angličtinu z učebnice, pohodlne konzumujeme mediálne svinstvo, pohodlne zakrývame oči pred problémami a pohodlne žijeme v perinke konzumu. Sami ako atómy vzácnych plynov: nestaráme sa o problémy okolia, na nič nereagujeme. Nie, nie som svätý a nie som askéta, tiež mám sklon tomu všetkému prepadnúť. Keď sa spamätám, je mi z toho na zvracanie. Aj preto, lebo moje decká v škole si túto ilúziu dovoliť nemôžu.

Som rád, že túto perinku zo mňa pravidelne strhávajú práve moji školáci. A som rád, že je u nás v škole toľko schopných a snaživých ľudí s chuťou vykročiť z pohodlnosti a zmeniť malé-veľké svety našich žiakov k lepšiemu. Len preto, aby boli krajšou budúcnosťou nášho sveta. Kto však strhne perinku pohodlnosti zo zvyšku populácie? Na to nepoznám odpoveď. Spolupatričnosť sa dnes celkom nenosí a naše idey o krásnej budúcnosti narážajú na múr. Možno práve škola a rodina sú odpoveď. Obom inštitúciám teda želám hlavne prežitie. Hádam tá mravčia práca pomôže.

Teraz najčítanejšie