Denník N

Dajte mi desať tisíc, ja k nim prihodím ešte tisíc a celé vám to zúročím 30 % za rok (To určite!)

Pracujem ako analytik a zároveň podpora siete, takže sa ku mne dostane kadečo. Ľudia sa pýtajú na firmy, či produkty. A tak mi v počítači pristála aj zmluva o pôžičke, pri ktorej som začal uvažovať, kedy sa to všetko takto pokazilo.

Človek by si myslel, že keď vlani skrachovali veľké krypto burzy ako FTX alebo Celsius, ľudia budú opatrnejší. Neboli. Na Slovensku išla tento rok do konkurzu firma  AXE Capital a jej konateľov brala NAKA. No a teraz mi pristane v e-maile zmluva o pôžičke (prikladám na konci textu), v ktorej sľubuje firma nielen úročiť úver prekrásnym úrokom, ale dá veriteľovi aj desaťpercentný bonus k jeho vkladu. A klientka seriózne uvažuje, že ponuku využije. Poviem vám, že hlavou som krútil celkom dlho.

O čo ide? Veriteľ požičia dlžníkovi povedzme 10 000 EUR. Dlžník sa zaväzuje ako bonus navýšiť požičanú sumu o desať percent a celý tento balík (11 000 EUR) úročiť 2,5 percentami mesačne (=30 % ročne). Takže za rok vráti dlžníkovi okolo 14 300 EUR. Ako je to možné? Jednoducho – kryptomeny. A viac sa nepýtajte. Podľa zmluvy môže dlžník robiť s peniazmi čo uzná za vhodné, najmä teda obchodovať s kryptoaktívami. Ťažiť, nakupovať, požičiavať, forwardovať, swapovať… Jednoducho môže s dlžníkovými peniazmi robiť čokoľvek. Najmä však špekulovať. No a keďže sú to pre bežného človeka všetko ťažko uchopiteľné aktivity, tak snáď aj uverí, že sa to dá. Akurát, že nedá. Určite nie dlhodobo.

Vo svete bežných peňazí máme centrálne banky, ktoré zverejňujú cenu peňazí – úrokovú sadzbu. Od nej sa odvíjajú úroky na termínovaných vkladoch, ale najmä na úveroch a hypotékach. Koniec koncov, v posledných dvoch rokoch je okolo toho dosť veľa kriku, takže vysvetľovať asi veľmi netreba. Európska centrálna banka zvýšila v septembri 2023 sadzby už na 4,50 percenta. V kryptosvete ale nič také neexistuje. Takže krypto ako také úročené nie je.

Výnos na kryptomene získate ak ju:

  • vyťažíte sami a náklady na energie, techniku alebo členstvo v poole sú nižšie ako jej hodnota na trhu (čo je mimochodom stále náročnejšie)
  • lacno kúpite a draho predáte
  • kúpite, či požičiate a začnete s ňou špekulovať

Podľa spomínanej zmluvy, chce veriteľ robiť všetky z vyššie popísaných činností. Aj kupovať, aj ťažiť, ale najmä špekulovať. A tu sa dostávame k jadru problému. Na svete je minimum obchodníkov, ktorí dokážu dlhodobo úspešne špekulovať na klasických aktívach ako sú akcie, dlhopisy, či menové páry. Naozaj minimum. Ak si pozriete ktoréhokoľvek online brokera, svieti tam upozornenie, koľko CFD účtov na jeho platforme je v strate. Toto číslo sa drží niekde okolo 80 percent. A tu mi niekto tvrdí, že dokáže na kryptomenách úspešne dlhodobo špekulovať tak, že vyrobí nielen 30 percent ročne (plus bonus) pre klienta, ale dokáže popri tom zarobiť aj pre seba. To je jednoducho nemožné. Nevychádza to matematicky, ekonomicky, štatisticky ani nijako inak. Jeden dva obchody sa dajú takto urobiť. Ale nie systematicky pravidelne prinášať takýto vysoký výnos.

Takže zhrnutie. Konkrétne táto s.r.o. je založená v Česku, má jedného slovenského konateľa, ktorý koná samostatne. Firma má základný kapitál 20 000 českých korún. Od klientov si chce požičiavať peniaze, aby s nimi jej jediný majiteľ a konateľ mohol špekulovať na kryptoburze. Teda podľa zmluvy. Aký je skutočný motív neviem. Buď je pán naivný a naozaj si myslí, že dokáže zarábať takéto úroky, alebo je to klasický podvod na spôsob Ponziho schémy. Tam sa z nových vkladov vyplácajú úroky starým klientom a takto dokola, až kým to jedného dňa nenarazí a celá firma nejde ku dnu. Koniec koncov, už sme také na Slovensku zažili. Naposledy práve s AXE Capital tiež na kryptomenách.

Mimochodom, veľmi podobnú ponuku som už videl aj pri zlate. Zlato rovnako ako krypto nie je nijako úročené. Jediné, kde by sa dali vyrobiť takto vysoké úroky sú naozaj extrémne špekulácie. Je úplne jedno, že zlato je komodita a krypto je mena (alebo komodita, podľa toho, koho sa opýtate). Robiť stabilne výnos vyše 2,5 percenta mesačne je jednoducho nemožné.

Ľudia, buďte opatrní. Dnes sa už dajú úročiť aj eurá, doláre aj české koruny. No ak vám niekto núka extrémne vysoký výnos, dávajte si obrovský pozor. Často sa jedná buď o podvod alebo naozaj privysoké riziko, ktoré určite nechcete podstupovať.

 

Prikladám zmluvu o pôžičke. Je síce anonymizovaná, no reálna.

 

Teraz najčítanejšie

Martin Kalina

Som Martin Kalina. Investičný analytik, sprostredkovateľ a školiteľ v Brokerii. Kedysi privátny bankár v Sporiteľni. Roky sa venujem kapitálovému trhu. Je to skvelý, vždy živý organizmus. Preto ma fascinuje.