Denník N

Verní demokracii

Doktor Socrates v Brazílii sformoval hnutie odborárov a ich heslo bolo: „Zvíťazíme, alebo nie, vždy budeme verní demokracii.“
V roku 1983 bol vyhlásený za najlepšieho futbalistu v Južnej Ameriky.

Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira e Oliveira sa narodil 19 februára 1954 v meste Belem a zomrel dňa 4. decembra 2011 v Sao Paulo. Ako sedemročný som objavil Sócratesa, hltal som jeho ťahy, plakal som keď ich Taliansko na Majstrovstvách sveta v Španielsku vyradilo 2:3, lebo hrali najkrajšiu hru na zelenom trávniku akú som videl.Sócrates hral za Brazíliu sedem rokov, strelil 22 gólov a reprezentoval krajinu na dvoch majstrovstvách sveta -1982 v Španielsku a 1986  v Mexiku. Bol kapitánom tímu na majstrovstvách sveta vo futbale v roku 1982. Podľa mňa bol to jeden z najlepších brazílskych národných tímov vôbec; lebo po boku doktora tam hrali aj Zico, Falcão, Toninho Cerezo a Éder. Sócrates hral aj na Copa América v rokoch 1979 a 1983. Na klubovej úrovni hral Sócrates za Botafogo-SP pred príchodom do Corinthians v roku 1978. V 297 zápasoch skóroval 172 gólov. Presťahoval sa do Talianska, aby hral za Fiorentinu, do Brazílie sa vrátil v roku 1985, aby ukončil svoju kariéru.
Sócrates bol zrejme posledný vrcholový futbalista, u ktorého nebol futbal v živote na prvom mieste.  Bol veľkým kritikom brazílskeho vojenského režimu. Počas svojho pôsobenia v Corinthians založil hnutie odborárov "Korintská demokracia" (v originále Democracia Corithiana), usilujúce sa o väčší vplyv hráčov a fanúšikov na fungovanie klubu. Odborári riešili vzťahy hráčov s vedením klubu. Jeho cieľom bolo demokratická prezentácia názorov, jeho skupina o všetko rokovala a o všetkom hlasovala. Sócrates cez šport edukoval národ, presadzoval progresívnu ideu, promoval demokraciu počas zápasu, mal výborný politický manifest, a futbalisti v Sao Paolo spolu s ním zabojovali o demokraciu.
"Zvíťazíme, alebo nie, vždy budeme verní demokracii." (Conquistado ou nem sempre leal à democracia) - bolo doktorove heslo a svetonázor.  

Na záver musím citovať Janka Silana (Úbohá duša na zemi, 1948)

Tvoj postoj je ten istý
včera i dnes.
Bez lží a nenávisti
si chrániš česť,

hlas lásky zápalistý
i hanbu, trest
na cestách kamenistých,
kde ťažko jest.

Lež ty a my sťa listy
a vtáci z hniezd
a vzduch vody hmlistý

ku sídlam hviezd
výš stúpame a čistí
tu z týchto miest...

Teraz najčítanejšie

Michal Spevák

Michal Spevák, Slovák žijúci v zahraničí, občan sveta. Venuje sa krajinám západného Balkánu a Slovákom žijúcim v zahraničí. Autorom je viacerých publikácií a vedeckých prác. Študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a postgraduálne štúdium ukončil na Fakulte politických vied na Univerzite Čiernej Hory. Michal Spevák külföldön élő szlovák, világpolgár. A Nyugat-Balkán országainak szentelték. Számos publikáció és tudományos munka szerzője. Újságírást tanult a pozsonyi Comenius Egyetem Filozófiai, posztgraduális tanulmányait a Montenegrói Egyetem Politikatudományi végezte.