Denník N

Krátke zamyslenie o tom, prečo sú biskupi zbytoční

Len jednoduché a krátke zamyslenie

Stretli ste sa tým, že by biskupi bojovali proti niečomu naozaj veľmi zlému? Ja osobne áno. Nehovorím, že by to boli vždy najlepší ľudia, ale mnoho z nich skutočne pomáhalo ostatným a podobne. Samozrejme v minulosti sa im dávala desatina úrody a celkového bohatstva, takže mohli pokojne polovicu následne „rozdať“ a druhú polovicu si nechať. Teraz ma však zaujalo, že ako bojovníci za „tradičnú rodinu“, teda za to, čo oni považujú za správne, veľmi bojujú. To chápem. Sú takí a takí, myslia si toto a toto, nepôjdu proti sebe. Toto plne chápem, rešpektujem… a môžem frflať, ale veľa s tým nespravím. Ale, neodpustím si jedno (pekne zvýraznené) ALE:

Fakt, že najväčší nepriateľ sú pre biskupov rodiny pre všetkých, registrované partnerstvá, tolerancia k trochu iným ľuďom či fakt, že zamieňajú bielu a čiernu, alfu a omegu, liberálov a fašistov… a niekedy dokonca dobrých kresťanov a zlých kresťanov… je divné. Prečo im viac nevadia fašisti, ktorí boli presným opakom ideálu dobrých kresťanov? Prečo im viac nevadia komunisti, ktorí všetkých ľudí, vrátane biskupov, hádzali do väzníc vo vymyslených procesoch? Prečo im nevadí pokles vzdelania, problémy v zdravotníctve atď?

Poviem to stručne a rovno: Ak niekto nadáva na to, že má na okne muchu, ktorá sa mu nepáči, zatiaľ čo mu horí dom a sused si zatiaľ kradne všetko cenné a najbližší dostávajú infarkt, tak to nie je o boji proti liberalizmu alebo niečom podobnom – ale o tom, že niekto má tak dopletené hodnoty, že by nemal nikoho viesť a nikto normálny by ich nemal počúvať.

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.